Tumačenje cervikalnih briseva
Cervikalni brisevi se mogu obraditi na dva načina: kultivacijom uzoraka na hranjive podloge ili preko PCR metode.
Kultivacija uzoraka
Kultivacija uzoraka je nasađivanje brisa na hranjive podloge s antibioticima. Kroz nekoliko dana se promatra da li je određena bakterija narasla na podlozi i da li je narasla oko antibiotika. Antibiotik oko kojeg bakterija nije narasla treba koristiti u liječenju jer je bakterija osjetljiva na njega. Ispitivanje osjetljivosti bakterija na lijekove zove se antibiogram, a ispitivanje osjetljivosti gljivica na lijekove se zove antimikogram.
Ako naraste određena bakterija, u nalazu piše broj bakterija. Terapija se savjetuje ako je broj bakterija veći od 10*5 CFU/mL. Ako je broj bakterija manji, liječnik odlučuje hoće li liječiti i na koji način, ovisno o tegobama. Antibiotici se mogu dati peroralno (na usta) i u obliku vaginaleta za stavljanje u rodnicu.
Izgled antibiograma:
U ovom slučaju je izolirana Ureaplasma urealyticum. Navedeni su antibiotici na koje je bakterija otporna i na koje je osjetljiva. Po tome liječnik određuje koji će lijek prepisati.
Nalazi se mogu opisivati na različit način:
„Sterilan nalaz.“ – znači da nije došlo do porasta nikakvih bakterija.
„U kulturi je uniformno porasla mikroaerofilna flora. Nalaz je bez osobitosti.“ – znači da su porasle bakterije koje nisu opasne za zdravlje i koje su normalni stanovnici rodnice. Rodnica nije sterilna, u njoj živi puno bakterija koje žive u simbiozi s ljudskim tijelom.
„Normalna mikrobiota genitalnog trakta“. – znači da su porasle bakterije koje nisu opasne za zdravlje i koje su normalni stanovnici rodnice. Rodnica nije sterilna, u njoj živi puno bakterija koje žive u simbiozi s ljudskim tijelom.
„U kulturama uzorka je uniformno porastao Lactobacillus sp. Nalaz je bez osobitosti.“ – laktobacili su korisne bakterije koje žive u rodnici, ovaj nalaz je uredan.
„Kulture uzorka su ostale bez porasta.“ – nije narasla niti jedna bakterija što znači da ne bi trebalo biti štetnih bakterija u rodnici.
„U kulturama je porasla candida.“ – Kliničko značenje ovog nalaza treba interpretirati u kontekstu kliničke slike i imunološkog statusa pacijentice. Kandida je česti stanovnik rodnice i ne treba je liječiti ako ne radi tegobe. Bris se se može ponoviti nakon liječenja kandide jer kandida može prerasti u uzorku sve druge mikroorganizme i prekriti realno stanje bakterija, no o tome odlučuje liječnik.
U nalazu često bude napomena: Mikroskopski preparat: vidi se < 5 polimorfonuklearnih leukocita po vidnom polju. Ovo je uredan nalaz jer je količina leukocita malena u uzorku. Polimorfonukleari su stanice koje štite organizam od infekcije, te je njihova prisutnost u većem broju znak upale.
PCR test (lančana reakcija polimerazom u realnom vremenu)
PCR test dokazuje DNA određene bakterije ili virusa u uzorku. Rezultat se opisuje kao „negativan“ ili „pozitivan“.
- „Pozitivan“ nalaz znači da je izolirana bakterija / virus zbog kojih je rađena pretraga. U slučaju pozitivnog nalaza liječnik odlučuje da li je potrebna terapija ili ne, te kada će se raditi kontrolni bris nakon liječenja.
- „Negativan“ nalaz znači da se u uzorku nije izolirala bakterija / virus zbog kojih je rađena pretraga. U slučaju negativnog nalaza terapija nije potrebna. No, negativan nalaz nije apsolutna potvrda da bakterija / virus ne postoji u organizmu kod pacijentice kod koje je uziman uzorak. Negativan nalaz može biti iz dva razloga: bakterija / virus stvarno nije prisutna u organizmu ili bakterija / virus postoji, ali u toliko maloj količini da se trenutno ne razmnožava pa se ne može detektirati. Ako i postoji u malom broju koji nije detektabilan, tada najčešće ne izaziva tegobe niti bolest. Liječnik odlučuje o daljnjem postupku.
PCR je preciznija metoda od kulture uzoraka za dokazivanje ureaplazme jer kultura u nekim slučajevima ne razlikuje Ureaplazmu urealyticum od Ureaplazme parvum. Pozitivan nalaz na Ureaplazmu parvum se ne smatra klinički relevantnim i terapija nije indicirana. Liječenje se samo savjetuje kod Ureaplazme urealyticum. Ako se radi PCR metoda za detekciju ureaplazme a ne kultura, izbjegava se nepotrebno liječenje.
Kod HPV tipizacije se dobije ovakva tablica:
Posebno su navedeni HPV virusi visokog rizika za razvoj karcinoma vrata maternice, a posebno niskog rizika. HPV niskog rizika češće uzrokuje kondilome – dobroćudne bradavice po spolovilu kod žena i muškaraca.
Autor: Dubravka Dedeić, specijalist ginekologije i porodništva
Ginekološki pregled u trudnoći – često postavljana pitanja
Postavljanje spirale – često postavljana pitanja
Ginekološki ultrazvuk – često postavljana pitanja
“Anomaly scan” – često postavljana pitanja
“Mini anomaly scan” – često postavljana pitanja
Ultrazvuk u trudnoći – često postavljana pitanja
Poliklinika Med Art | © Sva prava pridržana
izrada: trenutak.hr