Tumačenje cervikalnih briseva

Cervikalni brisevi se mogu obraditi na dva načina: kultivacijom uzoraka na hranjive podloge ili preko PCR metode. Kod kultivacije uzoraka se bris nasađuje na hranjivu podlogu pa se promatra rastu li određene bakterije, dok se kod PCR metode iz uzorka detektira DNA ili RNA bakterije / virusa kojeg se analizira.

Kultivacija uzoraka

Kultivacija uzoraka je nasađivanje brisa na hranjivu podlogu u kojoj se nalaze određeni antibiotici. Kroz nekoliko dana se promatra jesu li narasle bakterije na podlozi, koje su to bakterije i rastu li oko antibiotika. Antibiotik oko kojeg bakterija nije narasla treba koristiti u liječenju jer je bakterija osjetljiva na njega pa se nije namnožila u području gdje se nalazi antibiotik. Ispitivanje osjetljivosti bakterija na antibiotike zove se antibiogram, a ispitivanje osjetljivosti gljivica na lijekove se zove antimikogram.

Ako na podlozi naraste patološka bakterija, u nalazu piše koliki je broj bakterija po jedinici uzorka. Što je veći broj bakterija po jedinici uzorka, smatra se da ima više razmnoženih bakterija u tijelu pacijenta. Terapija se savjetuje ako je broj bakterija veći od 10*5 CFU/mL. Ako je broj bakterija manji, liječnik odlučuje hoće li liječiti i na koji način, ovisno o tegobama i o pacijentu koji je dao uzorak (kod dijabetičara, trudnica, djece i manji broj bakterija zahtijeva liječenje). Antibiotici se mogu dati peroralno (na usta), intravenski, intramuskularno i u obliku vaginaleta za stavljanje u rodnicu.

Standardni cervikalni brisevi se rade na aerobe, Ureaplazmu, Mikoplazmu i Klamidiju. Postoje i prošireni paneli gdje se može analizirati postoje li druge spolno prenosive bolesti (HPV, gonoreja, Trihomonas, Herpes simpleks virus…).

Uredan bris na aerobe najčešće izgleda ovako:

Nalaz: Normalna mikrobiota genitalnog trakta.

Ili ovako:

Nalaz: U kulturi je uniformno porasla mikroaerofilna flora. Nalaz je bez osobitosti.

Normalna mikrobiota genitalnog trakta / mikroaerofilna flora znači da su na hranilištu porasle bakterije koje nisu opasne za zdravlje i koje su normalni stanovnici rodnice. Rodnica nije sterilna, u njoj obitava puno bakterija koje žive u simbiozi s ljudskim tijelom.

U ovom nalazu je porasla bakterija Lactobacillus sp. To je korisna bakterija koja najčešće prevladava u flori rodnice i sudjeluje u zaštiti rodnice od infekcija.

Nalaz: U kulturama uzorka je uniformno porastao Lactobacillus sp. Nalaz je bez osobitosti.

Zaštitite se: saznajte sve o cervikalnim brisevima

Pročitajte koju ulogu cervikalni brisevi imaju u očuvanju vašeg zdravlja. Saznajte koje vrste infekcija se mogu otkriti te savjete za prevenciju i rano otkrivanje

U nalazu često bude napomena: „Mikroskopski preparat: upalne stanice nisu viđene.“
Mikrobiolog pogleda uzorak brisa pod mikroskopom i napomene ima li upalnih stanica u uzorku. Ako ih nema, to je još jedna potvrda da nije prisutna upala.

Napomena može biti i sljedeća: „Mikroskopski preparat: vidi se < 5 polimorfonuklearnih leukocita po vidnom polju.“
Ovo je isto tako uredan nalaz jer je količina leukocita (upalnih stanica) malena u uzorku.

Polimorfonukleari su stanice koje štite organizam od infekcije, te je njihova prisutnost u većem broju znak upale. Ako piše na nalazu da ima polimorfonukleara u velikom broju, to je napomena ginekologu da postoje naznake upalnog procesa.

U idućem nalazu su spomenute epitelne stanice. To su stanice koje se svakodnevno ljušte sa sluznice rodnice, ne znače patološki nalaz. Gram pozitivni bacili koji su navedeni u nalazu spadaju u fiziološku mikrobiotu rodnice, a to se zna po tome što je konačan nalaz „Fiziološka mikrobiota rodnice“. Rodnica nije sterilna, puna je bakterija koje žive u simbiozi s našim organizmom i ne kvare naše zdravlje, nego pomažu u velikom broju procesa koji se odigravaju u ljudskom organizmu.

Kultura: Fiziološka mikrobiota rodnice.
Mikroskopski preparat: upalne stanice nisu viđene. Viđeno je nešto epitelnih stanica i gram pozitivnih bacila te veliki broj laktobacila.

U idućim primjerima je, osim normalne mikrobiote genitalnog trakta, porasla i Candida albicans. To je gljivica koja je isto tako normalan stanovnik rodnice, no ako se razraste u prevelikom broju, izaziva svrbež i pojačani iscjedak. Liječenje je potrebno ako pacijentica ima tegobe. Liječnik odlučuje, na temelju pregleda i smetnji kod pacijentice, treba li terapija.

Nalaz: U kulturi uzorka je porasla normalna mikrobiota genitalnog trakta i obilno Candida albicans.

Nalaz: Normalna mikrobiota genitalnog trakta uz umjereni porast Candide albicans.

Isto tako, u rodnici se može razrasti Gardnerella vaginalis, koja uzrokuje obilan iscjedak neugodna mirisa. I nju se treba liječiti ako pacijentica ima tegobe, no ako nema – liječnik odlučuje na temelju kliničkog pregleda hoće li prepisati terapiju.

Nalaz: U kulturi je uniformno porasla normalna mikrobiota genitalnog trakta i Gardnerella vaginalis.

Donji primjer je sličan prethodnom, no uz Gardnerellu vaginalis narasla je i Gram-pozitivna flora uobičajena za kožu. Gram pozitivna flora uobičajena za kožu su korisne bakterije koje prekrivaju zdravu kožu, za tu floru nije potrebno liječenje. Što se tiče Gardnerelle vaginalis, liječnik će odrediti je li potrebna terapija, ovisno o pregledu i tegobama pacijentice.

Nalaz: U kulturama je uniformno porasla mikroaerofilna flora kojom dominira Gardnerella vaginalis, te nešto
Gram-pozitivne flore uobičajene za kožu .

U donjem nalazu je ciljano rađen bris na Mycoplasmu hominis i Ureaplasmu urealyticum. Negativne kulture su uredan nalaz – to znači da tražene bakterije nisu porasle na hranjivim podlogama.

Nalaz: Kulture uzorka na Mycoplasma hominis/Ureaplasma urealyticum su negativne.

U ovom nalazu je ciljano tražen beta hemolitički Streptokok. To je pretraga koja se radi s 35 tjedana trudnoće, u svrhu zaštite novorođenčadi od infekcije i sepse. U prvom primjeru piše da je kultura uzorka negativna. To je uredan nalaz koji znači da bakterija nije izolirana u uzorku.

Nalaz: Kultura uzorka na Streptococcus ß-haemolyticus gr. B (S. agalactiae) je negativna.

U ovom nalazu je izoliran beta hemolitički Streptokok te je preporučena standardna antibiotska terapija na koju je streptokok osjetljiv. Postoji napomena da je u tijeku testiranje na druge antibiotike koji će mogu prepisati ako je trudnica alergična na standardne antibiotike koji se prepisuju kod beta hemolitičkog Streptokoka. Na taj način liječnik ima preciznu informaciju koje antibiotike može koristiti.

Nalaz: Kultura uzorka na Streptococcus ß-haemolyticus gr. B (S. agalactiae) je POZITIVNA.

Nalaz može ostati sterilan, bez porasta ikakvih bakterija, što znači da je pacijentica nedavno uzimala antibiotike ili bris nije uspio. Liječnik procjenjuje što dalje.

Nalaz: Kulture uzorka su ostale bez porasta .

Isto tako, može narasti flora koja nije tipična za rodnicu, no nije opasna pa opet liječnik procjenjuje što dalje.

Nalaz: U kulturama je oskudno porasla samo Gram-pozitivna flora atipična za genitalni trakt, a bez porasta
mikroaerofilne flore .

U flori rodnice se mogu povremeno izolirati bakterije koje žive u crijevu: Escherichia coli, Enteroccocus. Liječnik odlučuje je li potrebna terapija, ovisno o tegobama pacijentice i kliničkom pregledu. U ovom slučaju napravljen je antibiogram da liječnik može odabrati antibiotik na kojeg je bakterija osjetljiva.

Na dnu antibiograma su navedeni antibiotici koji su korišteni u antibiogramu – antibiotik kod kojeg piše slovo „S“ (sensitive) je dobar izbor liječenja jer je bakterija osjetljiva na njega. Antibiotik koji je označen slovom „R“ (resistant) se ne bi trebao prepisivati jer je bakterija otporna na njega. Slovo „I“ označava antibiotik na koji je bakterija osjetljiva uz povećanu dozu antibiotika pa ne bi trebao biti prvi izbor u liječenju:

Nalaz: U kulturi uzorka je porasla Escherichia coli ESBL soj u velikom broju.

Ako je Escherichia coli izolirana u malom broju, ne smatra se opasnim stanjem te se niti ne radi antibiogram, nego se samo napravi bilješka da je porasla bakterija u malom broju. Ovakav nalaz ne zahtijeva liječenje ako pacijent nema nikakvih tegoba koje bi mogle biti povezane s E.coli.

Nalaz: U kulturi uzorka je porasla Escherichia coli u malom broju.

U idućem primjeru je izolirana Ureaplasma urealyticum. Navedeni su antibiotici na koje je bakterija otporna i na koje je osjetljiva. Liječnik određuje je li potrebno liječenje i koji će lijek prepisati.

Nalaz: Ureaplasma urealyticum >104<105 CFU/ml. Mycoplasma hominis nije izolirana.

Zaštitite se: saznajte sve o cervikalnim brisevima

Pročitajte koju ulogu cervikalni brisevi imaju u očuvanju vašeg zdravlja. Saznajte koje vrste infekcija se mogu otkriti te savjete za prevenciju i rano otkrivanje

PCR test

PCR test (lančana reakcija polimerazom u realnom vremenu) dokazuje DNA/ RNA određene bakterije ili virusa u uzorku. Rezultat se opisuje kao „negativan“ ili „pozitivan“.

  • “Pozitivan” nalaz znači da je izolirana bakterija / virus zbog kojih je rađena pretraga. U slučaju pozitivnog nalaza liječnik odlučuje da li je potrebna terapija ili ne ovisno o kliničkom pregledu i tegobama pacijentice, te kada će se raditi kontrolni bris nakon liječenja.
  • “Negativan” nalaz znači da se u uzorku nije izolirala bakterija / virus zbog kojih je rađena pretraga. U slučaju negativnog nalaza terapija nije potrebna.

No, negativan nalaz nije apsolutna potvrda da bakterija / virus ne postoji u organizmu kod pacijentice kod koje je uzet uzorak.

Negativan nalaz može biti iz dva razloga: bakterija / virus stvarno nije prisutna u organizmu ili bakterija / virus postoji, ali u toliko maloj količini jer se trenutačno ne razmnožava pa se ne može detektirati. Ako i postoji u malom broju koji nije detektabilan, tada najčešće ne izaziva tegobe niti bolest. Liječnik odlučuje o daljnjem postupku, ovisno o kliničkom pregledu i tegobama pacijentice.

Testiranje na spolno prenosive bolesti

U ovom nalazu svi rezultati su negativni, što znači da nije izolirana niti jedna bakterija koja se prenosi spolnim putem:

PCR test za detekciju markera u STD7 panelu
Nalaz: svi rezultati negativni

Moguće je testiranje na samo jedan uzročnik spolno prenosivih bolesti. Negativan rezultat na Klamidiju trachomatis pokazuje da ta bakterija nije izolirana u uzorku brisa:

PCR test za detekciju markera Chlamydia trachomatis
Nalaz: negativan rezultat

Testiranje na Ureaplazmu može biti na dva načina: preko kultivacije uzoraka i preko PCR metode.

PCR je preciznija metoda od kultivacije uzoraka za dokazivanje Ureaplazme jer kultivacija u nekim slučajevima ne razlikuje Ureaplazmu urealyticum od Ureaplazme parvum kao što pokazuje ovaj nalaz:

Bris cerviksa – uzgoj ureaplazme i mikoplazme
Nalaz: Ureaplasma urealyticum/parvum 103 CFU/ml. Mycoplasma hominis nije izolirana.

Zašto je važno razlikovati radi li se o Ureaplazmi parvum ili Ureaplazmi urealyticum? Pozitivan nalaz na Ureaplazmu parvum ne smatra se klinički relevantnim i terapija nije indicirana. Liječenje se samo savjetuje kod Ureaplazme urealyticum, ovisno o tegobama pacijentice i kliničkom pregledu.

Ako se radi PCR metoda na Ureaplazmu a ne kultura, izbjegava se nepotrebno liječenje jer PCR metoda razlikuje ove dvije bakterije. U donjem slučaju je izolirana samo Ureaplasma parvum te liječenje nije potrebno, kao što i piše na dnu nalaza:

Nalaz: Ureaplasma parvum pozitivan. Pozitivan signal za Ureplasmu parvum nema kliničkog značenja i terapija nije indicirana.

U ovom slučaju su izolirane obje ureaplazme, a liječnik određuje je li potrebna terapija, ovisno o kliničkom pregledu i tegobama pacijentice:

PCR test za detekciju markera M. genitalium, M. hominis, U. urealyticum i U. parvum
Nalaz: pozitivan rezultat Ureaplasma urealyticum i Ureaplasma parvum.

U ovom slučaju je, osim Ureaplazme, izolirana i Mikoplazma. Liječnik određuje je li potrebno liječenje:

PCR test za detekciju markera M. genitalium, M. hominis, U. urealyticum i U. parvum
Nalaz: pozitivan rezultat Mycoplasma hominis, Ureaplasma urealyticum i Ureaplasma parvum.

U ovom nalazu su svi rezultati negativni što znači da niti jedna od navedenih bakterija nije izolirana u uzorku brisa te nije potrebno nikakvo liječenje:

PCR test za detekciju markera M. genitalium, M. hominis, U. urealyticum i U. parvum
Nalaz: svi rezultati negativni.

HPV tipizacija

Postoje HPV virusi visokog i niskog rizika. Posebno su u nalazu navedeni HPV virusi visokog rizika za razvoj karcinoma vrata maternice, a posebno niskog rizika.

HPV niskog rizika češće uzrokuje kondilome – dobroćudne bradavice po spolovilu kod žena i muškaraca.

Različiti testovi određuju različit broj virusa. Pozitivan nalaz znači da određen tip virusa postoji u uzorku, a negativan da nije izoliran.

U ovom slučaju je izolirano tri tipa HPV visokog rizika:

Bris HPV – qPCR visoki rizik: POZITIVNO na tipove 39, 51 i 56. Negativno na sve ostale tipove obuhvaćene
ovom analizom.

Bris HPV – qPCR, niski rizik: Negativno na sve tipove obuhvaćene analizom.

U ovom nalazu su testirani samo HPV virusi visokog rizika, a izolirano je dva tipa: tip 16 i 31. Ostali su negativni:

Bris HPV – hibridizacija visoki rizik: Pozitivno. Nađeni tipovi 16 i 31.

U ovom nalazu je izolirano četiri tipa HPV visokog rizika, tip 31, 39, 53 i 58, te jedan HPV virus niskog rizika, tip 42:

Bris HPV – qPCR visoki rizik: POZITIVNO na tipove 31, 39, 53 i 58. Negativno na sve ostale tipove obuhvaćene ovom analizom.
Bris HPV – qPCR, niski rizik: POZITIVNO na tip 42. Negativno na sve ostale tipove obuhvaćene ovom analizom.

U ovom nalazu su oba rezultata negativna, što znači da nije izoliran niti jedan tip HVP virusa:

Bris HPV – qPCR visoki rizik: Negativno na sve tipove obuhvaćene ovom analizom.
Bris HPV – qPCR, niski rizik: Negativno na sve tipove obuhvaćene ovom analizom.

Nalaze svih cervikalnih briseva uvijek treba tumačiti u kontekstu smetnji kod pacijentica, nalazu ginekološkog pregleda, stanju pacijentica (je li trudnoća u pitanju, koja je starost pacijentice, radi li se o obradi neplodnosti, ima li nekih drugih tegoba osim ginekoloških…).

Ovisno o svim tim čimbenicima, liječnik odlučuje je li potrebna terapija, koju terapiju će uvesti i je li potreban kontrolni bris te kad će se raditi kontrolni bris. Niti jedan nalaz brisa se ne može interpretirati ako se ne znaju svi podaci koji su ovdje spomenuti. Zbog svega toga tumačenje cervikalnih briseva treba prepustiti liječniku koji vodi pacijenticu.

Zaštitite se: saznajte sve o cervikalnim brisevima

Pročitajte koju ulogu cervikalni brisevi imaju u očuvanju vašeg zdravlja. Saznajte koje vrste infekcija se mogu otkriti te savjete za prevenciju i rano otkrivanje

Povezane objave

Cervikalni brisevi

Autor: Dubravka Dedeić, specijalist ginekologije i porodništva

Poliklinika Med Art | © Sva prava pridržana

info@poliklinika-medart.hr

izrada: trenutak.hr

Scroll to Top