Ginekološki ultrazvuk
Ginekološki ultrazvuk je dijagnostička pretraga veličine i građe maternice, jajnika, jajovoda i njihovog odnosa s okolnim strukturama. Pregled uključuje: veličinu, oblik i orijentaciju maternice, izgled sluznice i mišićnog sloja maternice, izgled jajnika i odnos s okolnim strukturama te detekciju slobodne tekućine u maloj zdjelici. Jajovod se ultrazvučno vidi samo ako ima u njemu neki sadržaj (gnoj, upalna tekućina).
Sadržaj:
Koje su indikacije za ginekološki pregled?
Postoji niz indikacija za ultrazvučni pregled: abnormalno krvarenje iz genitalnog sustava, dijagnostika tumorskih tvorbi u maloj zdjelici, bol u zdjelici, upale koje dovode do tuboovarijskog apscesa ili hidrosalpinksa, bolne menstruacije, praćenje menstrualnog ciklusa (ovulacija, debljina endometrija, policistični jajnici), lokalizacija intrauterinog uloška, dijagnostika prirođenih anomalija maternice, jajnika ili donjeg genitalnog trakta, potvrda trudnoće.
Ginekološki ultrazvuk je siguran, bezbolan i lako dostupan.
U odnosu na druge dijagnostičke pretrage, prednosti ultrazvuka su da je siguran jer ne koristi ionizirajuće zračenje, bezbolan je, lako dostupan, jeftin. Na nalaz se ne mora čekati, liječnik odmah nakon pregleda ispiše nalaz.
Koliko često se treba raditi ginekološki ultrazvuk?
Ultrazvuk se redovito radi od prvog ginekološkog pregleda koji započinje nakon prvog spolnog odnosa, pa sve do kasne životne dobi – dokle god žena redovito odlazi ginekologu, Preporuka je raditi pregled jednom godišnje, u svrhu prevencije, te kod svakog hitnog stanja povezanog s genitalnim sustavom žene.
Ginekološki ultrazvuk je nezamjenjiv u redovitim ginekološkim pregledima i u hitnim stanjima.
Svako životno doba kod žena nosi svoje potrebe za ginekološkim ultrazvukom. Kod žena koje su u reproduktivnoj dobi, naglasak kod ultrazvučnog pregleda je na upalama i promjenama koje svojim rastom uništavaju tkivo organa i mogu ugroziti reproduktivno zdravlje: tumori jajnika, miomi, polipi, endometrioza. Takva stanja mogu dovesti do velikih oštećenja ako se ne uoče i ne intervenira na vrijeme. U kasnijoj životnoj dobi, tj. u postmenopauzi, ginekološki ultrazvuk se radi u svrhu što ranijeg otkrivanja malignih promjena na maternici, jajnicima i jajovodima.
Ginekološki ultrazvuk kod žena koje nisu imale spolne odnose i kod djevojčica se radi po potrebi. Potrebno ga je napraviti u slučaju bolova u maloj zdjelici, produljenih ili nepravilnih menstrualnih krvarenja, izostanka menstruacije.Kod žena koje su uklonile maternicu i jajnike ultrazvuk se radi u slučaju tegoba u području male zdjelice.
Kod žena koje su uklonile maternicu, a imaju jajnike i obrnuto, ultrazvuk se i dalje redovito radi jednom godišnje.
Kada ga je potrebno obaviti?
djevojčice | po uputi pedijatra (preko trbuha) |
nevine djevojke | u slučaju tegoba (preko trbuha) |
žene koje su imale spolni odnos | jednom godišnje |
menopauza | jednom godišnje |
postmenopauza | jednom godišnje |
nakon uklanjanja maternice i jajnika | u slučaju tegoba |
U kojem dijelu ciklusa je idealno napraviti ginekološki ultrazvuk?
Ultrazvuk je najbolje napraviti neposredno nakon menstrualnog krvarenja jer je tada sluznica maternice tanka pa se u unutrašnjosti maternice mogu uočiti polipi ili manji miomi koji se ne vide u drugoj fazi menstrualnog ciklusa. Jajnike je isto tako optimalno gledati neposredno nakon menstrualnog krvarenja jer se strukture poput ovulacijskog folikula u vrijeme ovulacije mogu zamijeniti folikularnom cistom, a žuto tijelo (koje se fiziološki nalazi na jajniku u drugoj fazi ciklusa) se može zamijeniti s tumorom jajnika ili endometriozom.
Ultrazvuk je najbolje napraviti neposredno nakon menstrualnog krvarenja.
Ako pacijentica dođe na ultrazvuk u drugoj fazi ciklusa, najčešće se može korektno napraviti ultrazvuk, no u slučaju da postoji neka sumnja na polip, miom ili tumor jajnika preporuči se pacijentici ponoviti ultrazvuk neposredno nakon menstrualnog krvarenja.
Kako se radi i koliko traje?
Ultrazvučni pregled se radi u poluležećem položaju pacijentice. Na ultrazvučnu sondu se navuče kondom i stavi gel. Kod uvođenja sonde u rodnicu može se osjetiti manja nelagoda, no daljnji pregled nije bolan niti neugodan. Sam pregled traje 3-5 minuta. Prije transvaginalnog ultrazvuka potrebno je isprazniti mokraćni mjehur.
U slučaju da se na ultrazvuku postavi sumnja na neki patološki proces, preporučuje se ponavljanje ultrazvučnog pregleda u svrhu praćenja ili daljnja obrada koja ovisi o stanju koje je uočeno (magnetska rezonanca, tumorski markeri, cervikalni brisevi, operacija, hormonska ili antibiotska terapija).
Najčešće indikacije za pregled
Bol u zdjelici
Bol u zdjelici može biti pokazatelj različitih patoloških stanja genitalnog sustava žene. Kronična bol može upućivati na kronične upalne promjene maternice, jajovoda ili jajnika. Na ultrazvuku se promjene uočavaju kao tuboovarijalni apsces (akutna faza upale s gnojnim sadržajem u jajovodima i oko jajnika) i hidrosalpinks (kronična faza kada su jajovodi napunjeni tekućinom). Kronična bol upućuje i na endometriozu kod koje se na jajniku uočavaju endometriotične ciste. Manja žarišta endometrioze se mogu vidjeti difuzno u rektovaginalnom prostoru ili mokraćnom mjehuru.
Bol u zdjelici mogu uzrokovati ciste na jajniku ili miomi maternice. Iznenadna jaka bol upućuje na vanmaterničnu trudnoću, torziju ciste jajnika ili jaku gnojnu upalu. To su hitna stanja u kojima je ultrazvučni pregled prvi linija obrade u odluci za hitan operativni zahvat.
Što napraviti kada boli donji dio trbuha?
Kod boli u donjem dijelu trbuha žene često ne znaju koju pretragu bi trebale napraviti pa se onda najčešće naruče samo na ultrazvuk ili samo na pregled. Bol u trbuhu zahtijeva kompletnu obradu: ginekološki pregled i ginekološki ultrazvuk. Pregledom se isključuju razne upale, a ultrazvukom tvorbe koje mogu narasti na maternici i jajnicima te uzrokovati bol.
Ginekološki pregled i ginekološki ultrazvuk su dvije metode koje jedna drugu nadopunjuju u dijagnostici bolnih stanja. Jedna bez druge ne može sa sigurnošću postaviti konačnu dijagnozu uzroka boli pa su potrebne obje. Nakon ginekološkog pregleda i ultrazvuka, ginekolog će zaključiti radi li se o boli vezanoj uz ginekološke organe ili je potrebno proširiti obradu na mokraćni sustav i bubrege, upalu slijepog crijeva, bolove u crijevima (npr. divertikuli, iritabilni kolon…).
Cista na jajnicima
Postoji više vrsta cista koje mogu nastati na jajnicima.
Folikularna cista („vodena cista“) najčešće uzrokuje izostanak menstrualnog krvarenja ili produljeno krvarenje. U rjeđim slučajevima može izazvati torziju ciste – okretanje ciste oko svoje osi, koja uzrokuje jaku i naglu bol u području jajnika. Folikularna cista zahtijeva samo ultrazvučno praćenje dok se ne povuče.
Endometriotična cista („čokoladna cista“) može uzrokovati kroničnu bol i neplodnost. Endometriotična cista se može samo pratiti, može se uvesti hormonska terapija ako uzrokuje bolove ili se može operativno odstraniti.
Cista žutog tijela je fiziološka struktura koja može narasti u drugom dijelu ciklusa na mjestu gdje je bila ovulacija na jajniku. Ponekad takva cista prokrvari pa uzrokuje jaku i iznenadnu bol. Ultrazvučni pregled je ključan u odluci hoće li se odmah ići na operativni zahvat ili će se pričekati i pratiti dok se krvarenje iz ciste ne smiri.
Tumori jajnika
Ultrazvuk s velikom uspješnošću razlikuje benigne od malignih tumora jajnika. Problem su „borderline“ tumori (granični tumori) koji liče na benigne tumore, a imaju maligni potencijal. Zbog njih se ginekolozi najčešće odlučuju na operativni zahvat. U odluci za operaciju pomaže određivanje tumorskih markera iz krvi.
IOTA – Internacionalna analiza tumora jajnika je ultrazvučna metoda koja pomaže u izračunavanju potencijala malignosti određenog tumora jajnika.
Miomi i polipi maternice
Miomi su benigne tvorbe u mišićnom sloju maternice, a polipi su benigne tvorbe u sluznici maternice.
Mogu izazivati obilna, dugotrajna i nepravilna menstrualna krvarenja, bolove, bolne menstruacije, neplodnost. Ultrazvuk je prva linija u obradi svih nabrojanih simptoma. Ovisno o veličini tvorbi, potencijalu rasta, smještaju i tegobama koje uzrokuju odlučuje se ili o daljnjem ultrazvučnom praćenju ili o operativnom zahvatu.
Poremećaji menstrualnog krvarenja
Poremećaji menstrualnog krvarenja, poput obilnih ili nepravilnih menstruacija, mogu biti pokazatelj različitih problema u reproduktivnom sustavu. Neophodno je napraviti ginekološki pregled i ultrazvuk u slučaju ovakvih tegoba da se dobije dijagnoza i odredi plan liječenja i praćenja pacijentice.
Neredovite menstruacije kod djevojčica
Neredovite menstruacije kod djevojčica nisu rijetka pojava i najčešće je uzrok fiziološko hormonsko sazrijevanje organizma koje može potrajati više godina. Ginekološki ultrazvuk se može napraviti da se dokaže uredan razvoj maternice i jajnika, pa na taj način djevojčica i zabrinuti roditelji bez tjeskobe prolaze kroz to razdoblje. Ultrazvuk se radi preko trbuha, s punim mokraćnim mjehurom. U slučaju dugotrajnih i obilnih krvarenja, nužno je djevojčicu uputiti na hematološku obradu zbog mogućih problema s poremećajem zgrušavanja krvi.
Krvarenje nakon menopauze
Kod svakog krvarenja u postmenopauzi obavezno se mora napraviti ultrazvučni pregled, najbolje color doppler. Krvarenje nakon menopauze može biti ozbiljno stanje jer je često prvi simptom karcinoma endometrija. Idući uzrok krvarenja u postmenopauzi mogu biti atrofične promjene u rodnici pri kojima dolazi do stanjivanja i oštećenja sluznice koje se manifestira oskudnijom sukrvicom, a to se dijagnosticira ginekološkim pregledom.
Ponekad se kod krvarenja u postmenopauzi radi o zakašnjelom menstrualnom krvarenju koje se može javiti i do nekoliko godina nakon ulaska u postmenopauzu.
Kod krvarenja u postmenopauzi je, uz ultrazvučni, pregled, nužan i ginekološki pregled s PAPA testom.
Septum maternice i ostale prirođene anomalije razvoja maternice
Prirođene anomalije razvoja maternice se dijagnosticiraju 3D ultrazvučnim pregledom. Septum maternice je prirođena anomalija maternice kod koje postoji pregrada u unutrašnjosti maternice koja dijeli šupljinu na dva dijela. Osim septuma, postoje i druge anomalije razvoja maternice kao što su dvoroga maternica, jednoroga maternica, subseptum. Prirođene anomalije mogu uzrokovati neplodnost, spontane pobačaje ili prijevremene porođaje pa je zato bitno uočiti ih prije planiranja trudnoće.
Dijagnoza i potvrda trudnoće
Ginekološki ultrazvuk je jedina dijagnostička metoda koja na početku trudnoće lokalizira trudnoću unutar maternice. Ultrazvuk pokazuje radi li se o urednom razvoju trudnoće, postoji li sumnja na vanmaterničnu trudnoću, radi li se o blizanačkoj trudnoći, kada je termin porođaja, postoji li kakvo krvarenje koje bi moglo upućivati na prijeteći pobačaj. Transvaginalni ultrazvuk se radi do 12. tjedna trudnoće, a u drugom i trećem tromjesečju se ultrazvuk radi preko trbuha.
Metode ginekološkog ultrazvuka
Postoji nekoliko metoda ginekološkog ultrazvuka koji se koriste u dijagnostici i praćenju stanja ženskog reproduktivnog sustava.
Transvaginalni ultrazvuk
Transvaginalni ultrazvuk se radi kod žena koje su imale spolne odnose. To je najbolja ultrazvučna metoda za idealan prikaz maternice i jajnika jer se sondom kroz rodnicu dolazi direktno na maternicu i jajnike pa je prikaz tih organa jasan i detaljan.
Transabdominalni ultrazvuk
Transabdominalni ultrazvuk se koristi kod nevinih pacijentica i u slučaju ako postoji veliki tumor maternice ili jajnika koji se vaginalnom sondom ne može adekvatno dosegnuti. Kod trudnica se izvodi u drugom i trećem tromjesečju trudnoće. Žene koje nisu imale spolni odnos moraju na ultrazvučni pregled preko trbuha doći s punim mokraćnim mjehurom da se maternica i jajnici mogu odvojiti od crijeva i jasno prikazati.
Transrektalni ultrazvuk
Transrektalni ultrazvuk se izvodi na način da se ultrazvučna sonda umetne u debelo crijevo. Izvodi se kod pacijentica koje su nevine, a kod kojih se ne mogu adekvatno preko trbuha prikazati maternica i jajnici.
Transperinealni ultrazvuk
Transperinealni ultrazvuk se izvodi prislanjanjem ultrazvučne sonde na međicu. Koristi se u uroginekologiji za procjenu prolapsa mokraćnog mjehura i zdjeličnih organa te stresne inkontinencije. U porodništvu se koristi za procjenu placente previje te, tijekom porođaja, za procjenu progresije poroda.
Napredne tehnike ultrazvuka
Napredne ultrazvučne tehnike nadopunjuju osnovne metode ultrazvuka.
3D ultrazvučni ginekološki pregled
3D ultrazvučni pregled se koristi u dijagnostici prirođenih anomalija maternice kao što su septum maternice, subseptum, dvoroga maternica, jednoroga maternica. 2D ultrazvukom se maternica može prikazati samo u dvije ravnine u kojima se ne vidi prikaz karakterističan za anomalije. 3D ultrazvuk ima treću ravninu koja jedina može prikazati radi li se o septumu, dvorogoj ili jednorogoj maternici.
Color doppler ultrazvuk
Color doppler je neizostavan u obradi tumorskih tvorbi maternice i jajnika. Prikazuje rast i razvoj krvnih žila unutra tvorbi. Kod malignih bolesti dolazi do ubrzanog rasta i grananja krvnih žila jer zloćudne tvorbe brzo rastu pa im je potrebna podrška krvožilnog sustava koji donosi stanicama kisik i hranu za razvoj. Unutar malignih tvorbi se color dopplerom prikazuju brzorastuće nove krvne žile koje, zbog brzog rasta, imaju nepravilne oblike i gušće grananje nego u dobroćudnim tkivima. Color doppler jasno pokazuje te razlike te može, u velikoj mjeri, razlikovati dobroćudne od zloćudnih tvorbi.
Zašto je važan ginekološki ultrazvuk?
Ginekološki pregled s ginekološkim ultrazvukom bi trebao biti zlatni standard u preventivnim jednogodišnjim pregledima svake žene, od prvog odnosa pa sve do kasne životne dobi.
Genitalni sustav žene je vrlo aktivan, mijenja se svaki mjesec i po životnim razdobljima, a pojedine promjene mogu uzrokovati određene probleme. Ranom dijagnostikom i medicinskom intervencijom može se na vrijeme spriječiti razvoj mnogih nepovoljnih stanja i bolesti.
Autor: Dubravka Dedeić, specijalist ginekologije i porodništva
Ostale usluge
Elektrokoagulacija vrata maternice
Ektropij, ili kako se u svakodnevnom govoru kaže „ranica“ vrata maternice, nastaje kad se cilindrični…
Online konzultacija
Brzi ritam života ostavlja nam malo vremena za brigu o zdravlju koja bi ipak trebala…
Ablacija cervikalnog polipa
Cervikalni polipi se najčešće pojavljuju u reproduktivnoj dobi, osobito nakon 40. godine života. Ne zna…
Liječenje kondiloma
Vulvarne i vaginalne bradavice jedna su od kliničkih manifestacija infekcije humanim papiloma virusom (HPV). Otprilike…
Bartolinijeva žlijezda – liječenje cista i apscesa
Bartolinijeve žlijezde su smještene s obje strane predvorja vagine. Glavna funkcija žlijezda je lučenje sluzi…
Biomarkeri p16/Ki67
Biomarkeri p16/Ki67 se mogu koristiti kao dodatni testovi u dijagnostici abnormalnosti sluznice vrata maternice koje…
Poliklinika Med Art | © Sva prava pridržana
izrada: trenutak.hr