LETZ biopsija / eskcizija + PHD
Uzimanje uzoraka tkiva s grlića maternice koje se izvodi u slučaju abnormalnih nalaza na PAPA testu i / ili kolposkopiji.
LETZ zahvat je maksimalno poštedni zahvat biopsije tkiva vrata maternice kojim se uklanjanju abnormalne promjene na sluznici u cilju patohistološke dijagnostike i izlječenja. Uspješno sprječava razvoj raka vrata maternice kod žena koje redovito dolaze na godišnje ginekološke kontrole jer se promjene nađu i otklone dok su još u ranom stadiju.
Postoji više naziva koji se kolokvijalno koriste za opis biopsije vrata maternice električnom omčicom:
- „LETZ biopsija“ je izraz koji se koristi za poštedan zahvat kojim se odstranjuje samo promjena koja je vidljiva na vratu maternice, najčešće definirana kolposkopijom.
- „LLETZ ekscizija“ („large loop excision of the transformation zone“) je izraz koji se koristi kada se odstranjuje cijela transformacijska zona. Transformacijska zona je područje na vratu maternice u kojem se nalaze promjene.
- „LETZ konizacija“ je izraz koji se koristi za opsežan zahvat koji ide u dubinu vrata maternice, a odstranjeni dio je u obliku konusa.
Sadržaj:
Kod zahvata se koristi tanka omčica koja postoji u različitim veličinama da se može prilagoditi potrebama svakog zahvata. Omčica se zagrije električnom strujom i toplinom reže tkivo, a istodobno vrućina omčice koagulira krvne žile sprečavajući veće krvarenje.
Dubina i širina odstranjenog tkiva ovisi o veličini promjene te o starosnoj dobi pacijentice i podatku je li rađala ili ne. Tendencija je da se odstrani što manji komad tkiva, a s druge strane da se pokuša odstraniti cijela promjena koja je nastala.
Trajanje zahvata
LETZ zahvat traje oko dvadesetak minuta i nije bolan jer se koristi lokalna anestezija. Pacijentica je u ležećem položaju za ginekološki pregled, u rodnicu se umetne spekulum kao za PAPA test. Prvo se može kolposkopijom ponovno provjeriti veličina i lokalizacija promjena. Zatim se vrat maternice injekcijom lokalno anestezira.
Zahvat traje oko 20 minuta i nije bolan.
Kad anestezija obezboli tkivo, omčicom se uzme uzorak. Nakon uzimanja uzorka napravi se najčešće i endocervikalna kiretaža. Malom kiretom se uđe u kanal vrata maternice i uzme uzorak zbog promjena koja mogu biti duboko u kanalu vrata maternice, a da nisu vidljive kolposkopijom. Oba uzorka se odvojeno pošalju na patohistološku analizu.
Patolog određuje koji je stupanj abnormalnosti stanica u tkivu i pregledava rubove preparata u svrhu procjene je li promjena odstranjena u cijelosti ili postoji sumnja da je dio promjene ostao neodstranjen.
Najbolje vrijeme za obavljanje zahvata
LETZ zahvat se ne radi tijekom trudnoće.
LETZ biopsiju je najbolje raditi neposredno nakon menstrualnog krvarenja da ranica od biopsije stigne zacijeliti do idućeg menstrualnog krvarenja. Pacijentica je dužna prije zahvata obavijestiti liječnika ako je ima alergiju na lokalni anestetik tijekom života. LETZ zahvat se ne radi tijekom trudnoće zbog mogućnosti opsežnijeg krvarenja. Radi se samo u slučaju da postoji opravdana sumnja na invazivni rak vrata maternice.
Moguće komplikacije
Moguća komplikacija tijekom samog zahvata je jače krvarenje, no korištenjem lokalne anestezije s adrenalinom sužavaju se krvne žile te je jače krvarenje manje moguće. Nakon zahvata se tkivo premaže Monselovim gelom koji dodatno stisne krvne žile.
Kasnije komplikacije su infekcija, krvarenje u idućih nekoliko dana, stenoza vrata maternice i cervikalna insuficijencija.
Infekcija uključuje upalu vrata maternice, sluznice maternice, jajovoda, jajnika i upalne bolesti male zdjelice. LETZ zahvat ima puno manju stopu infekcija nego konizacija hladnim nožem baš zbog topline koja dodatno ubija bakterije. Liječnik može odgoditi sam zahvat ako utvrdi da postoji mogućost razvoja upale. Tada prvo liječi upalu, a tek onda radi zahvat.
Stenoza (suženje vrata maternice) se događa najčešće ako je dubina zahvata bila veća od 1 cm. Kod stenoze može doći do problema s istjecanjem menstrualne krvi iz maternice.
Cervikalna insuficijencija znači da je vrat maternice oslabljen pa ne može iznijeti trudnoću do termina. Žene, koje su bile na LETZ biopsiji, imaju lagano povećan rizik za gubitak trudnoće u drugom tromjesečju, spontano prijevremeno prsnuće vodenjaka i prijevremeni porođaj u trećem tromjesečju. Zbog toga je važno obavijestiti liječnika koji vodi trudnoću o svim zahvatima na vratu maternice koje je pacijentica imala kroz život. Takve trudnice su pod pojačanom liječničkom skrbi tijekom trudnoće, češće imaju serklažu ili koriste progesteronsku terapiju tijekom trudnoće.
LETZ biopsija i trudnoća
Među pacijenticama koje namjeravaju zatrudnjeti, stope trudnoća su slične bez obzira na to jesu li bile na zahvatu ili ne. Vrat maternice bi trebao biti izliječen prije nego što pacijentica pokuša zatrudnjeti; međutim, nije poznato odgovarajuće vremensko razdoblje koje bi omogućilo pravilno zacjeljivanje kako bi se optimizirao ishod trudnoće.
Stope začeća su iste bez obzira na zahvat.
Minimalno bi trebalo pričekati za začeće barem tri mjeseca nakon zahvata.
Nakon zahvata
Nakon LETZ biopsije je poželjno do iduće menstruacije izbjegavati spolne odnose, kupanje u kadi, moru ili bazenima, izbjegavati tjelovježbu i ne stavljati ništa u rodnicu (tampone, vaginalete). Tuširanje je dozvoljeno. Krvarenje u idućih nekoliko dana se najčešće događa ako je pacijentica bila jače fizički aktivna. 24 sata nakon biopsije treba mirovati da se ne potakne krvarenje pa bi bilo dobro uzeti jedan dan bolovanja ako pacijentica radi teži fizički posao. Nakon toga se pacijentica može baviti umjerenim dnevnim aktivnostima. U slučaju opsežnijeg zahvata kao što je LETZ konizacija, potrebno je uzeti bolovanje iduća dva tjedna. Nakon zahvata, a u slučaju bolova, može se uzeti neki analgetik (Ketonal, Brufen, Voltaren…).
Kada kontaktirati liječnika?
Liječnika treba kontaktirati:
- ako krene krvarenje koje je jače od normalne menstruacije (definirano kao natapanje uloška krvlju u periodu manjem od jednog sata, osobito ako ima ugrušaka)
- ako se osjeti jaka bol ili bol koja se pogoršava
- ako dođe do povišene tjelesne temperature od 38,4°C i veće
- ili se primijeti vaginalni iscjedak neugodnog mirisa.
Kako rana zarasta, cijelo vrijeme se moguća pojava oskudnije tamnosmeđe do crne sukrvice i to je normalno. Nakon dva-tri tjedna formirat će se krastica koja će otpasti i tada pacijentica može primijetiti na donjem rublju komadić tkiva. Kontrolni ginekološki pregled se radi 6 tjedana nakon zahvata da se procijeni kako je zaraslo tkivo.
Koliko se čeka nalaz?
Nalaz patohistologije se čeka oko dva tjedna. Po nalazu se odlučuje o daljnjem postupku. Najčešće se PAPA test i kolposkopija rade u periodu od 4-6 mjeseci nakon LETZ zahvata.
LETZ zahvat vrlo često ne bude samo dijagnostički nego i terapijski zahvat jer se uspije odstraniti cijela promjena pa pacijentica dalje ima uredne nalaze PAPA testova i nema više problema. Ako se promjena ne uspije ukloniti LETZ biopsijom ili ekscizijom, pa PAPA test i nakon zahvata bude loš, radi se konizacija kojom se ukloni puno veći dio vrata maternice.
Nakon što je prekanceroza u potpunosti izliječena i Papa testovi se vrate u normalu, preporučuje se rutinski probir tijekom najmanje 25 godina.
Redovitim ginekološkim kontrolama i redovitim obavljanjem PAPA testova sve promjene na vratu maternice mogu se na vrijeme detektirati i izliječiti. Kada žena postane spolno aktivna, mora voditi brigu o svom intimnom zdravlju, a ginekološkoj struci prepustiti odluke o postupcima koji su nužni za detekciju i liječenje bolesti. Imamo jake alate za otkrivanje promjena na vrijeme: redoviti ginekološki pregled, PAPA test, kolposkopija, HPV tipizacija, LETZ zahvati, konizacija.
Uspješnost otkrivanja raka vrata maternice u početnoj fazi je izuzetno visoka.
Zbog toga je uspješnost otkrivanja raka vrata maternice u početnoj fazi izuzetno visoka pa pozivamo sve žene da ne izbjegavaju redovite kontrole, nego da iskoriste sve mogućnosti današnje medicine u svrhu očuvanja svog zdravlja.
Autor: Dubravka Dedeić, specijalist ginekologije i porodništva
CTG (kardiotokografija) – često postavljana pitanja
Ginekološki pregled u trudnoći – često postavljana pitanja
Postavljanje spirale – često postavljana pitanja
Ginekološki ultrazvuk – često postavljana pitanja
“Anomaly scan” – često postavljana pitanja
“Mini anomaly scan” – često postavljana pitanja
Poliklinika Med Art | © Sva prava pridržana
izrada: trenutak.hr
Ostale usluge
Elektrokoagulacija vrata maternice
Ektropij, ili kako se u svakodnevnom govoru kaže „ranica“ vrata maternice, nastaje kad se cilindrični…
Online konzultacija
Brzi ritam života ostavlja nam malo vremena za brigu o zdravlju koja bi ipak trebala…
Ablacija cervikalnog polipa
Cervikalni polipi se najčešće pojavljuju u reproduktivnoj dobi, osobito nakon 40. godine života. Ne zna…
Liječenje kondiloma
Vulvarne i vaginalne bradavice jedna su od kliničkih manifestacija infekcije humanim papiloma virusom (HPV). Otprilike…
Bartolinijeva žlijezda – liječenje cista i apscesa
Bartolinijeve žlijezde su smještene s obje strane predvorja vagine. Glavna funkcija žlijezda je lučenje sluzi…
Biomarkeri p16/Ki67
Biomarkeri p16/Ki67 se mogu koristiti kao dodatni testovi u dijagnostici abnormalnosti sluznice vrata maternice koje…
Poliklinika Med Art | © Sva prava pridržana
izrada: trenutak.hr