Biopsija vulve
Biopsija vulve je postupak u kojem se uzima uzorak tkiva za patohistološku dijagnozu u svrhu dijagnostike poremećaja na koži ili sluznici vanjskog ženskog spolovila.
Sadržaj:
Zašto se radi biopsija?
Jedna ili više biopsija vulve se izvodi u sljedećim uvjetima:
- promjena kože ili sluznice koja je klinički sumnjiva na malignu promjenu: nepravilan izgled, nepravilnost rubova, promjena boje, ubrzani rast, krvarenje ili ranice koji ne zacjeljuju. Biopsiju treba razmotriti i kod promjena koje su tvrde na dodir.
- ako se dijagnoza ne može pouzdano postaviti vizualnim pregledom i drugim neinvazivnim metodama
- ako se promjena ne povuče nakon standardne terapije
- kod zabrinutosti pacijentice
- kod pacijentica s lihenom sklerozusom vulve koje imaju bilo kakve sumnjive nove promjene ili područja prethodnih promjena koje sada izgledaju sumnjivo ili ne reagiraju na odgovarajuće liječenje
Biopsija se savjetuje pacijenticama koje su na odgovarajući način liječene od kandidijaze, ali i dalje imaju svrbež, crvenilo i promjene na koži. Kod takvih promjena u obzir dolazi kontaktni dermatitis, lihen sklerozus, HSIL vulve, ekstramamarna Pagetova bolest, karcinom ili neko od brojnih drugih stanja. Biopsija se radi u svrhu konačne dijagnoze za usmjeravanje daljnje terapije.
Kako se radi biopsija vulve?
„Punch“ biopsija vulve provodi se na način da se nakon dezinfekcije površine kože infiltrira lokalni anestetik (2% lidokain). Za biopsiju se koristi jednokratni skalpel kojim se ukloni mali (2 do 6 mm) kružni komad kože i pošalje na patohistološku analizu.
Zaustavljanje krvarenja se postiže pritiskom ili kemijskim hemostaticima (Monselova otopina). Alternativno se može koristiti elektrokauterizacija. Ako se krvarenje ne zaustavlja ili je defekt velik, mjesto biopsije se zatvara apsorbirajućim šavom.
Boli li biopsija?
Pacijentica ne osjeća nikakvu bol prilikom biopsije jer se zahvat radi pod lokalnom anestezijom,. Može doći samo do blage nelagode nakon što anestezija prestane djelovati.
Koliko treba mirovati nakon biopsije?
Nakon biopsije treba izbjegavati teže fizičke aktivnosti i voditi računa o higijeni dok rana potpuno ne zacijeli, što obično traje nekoliko dana do tjedan dana.
Pacijentici se savjetuje da mjesto rane održava čistim i suhim. Svakodnevno se na mjesto biopsije može nanositi vazelin dok rana ne zacijeli. Ne preporučuje se stavljati nikakve obloge na ranu.
Koliko se čekaju rezultati biopsije?
Rezultati biopsije vulve se čekaju do desetak radnih dana. Pacijentici se telefonskim kontaktom objasni patohistološki nalaz i pošalje na mail.
Koje su moguće komplikacije biopsije vulve?
Komplikacije biopsije uključuju krvarenje, infekciju, ožiljke i alergijsku reakciju, no učestalost komplikacija je niska.
Ekscizije se provode za promjene koje zahtijevaju potpuno uklanjanje u dijagnostičke ili terapijske svrhe i za lezije koje se ne mogu adekvatno obuhvatiti „punch“ biopsijom zbog veličine, dubine ili položaja. Ekscizijska biopsija omogućuje histopatološki pregled cijele lezije.
Važno je naglasiti da biopsije ne daju uvijek dijagnozu zbog pogrešaka u uzorkovanju i interpretaciji. Osim toga, lezije ponekad mogu biti nespecifične kao što se često vidi kod lihena planusa.
Cijena biopsije vulve:
Biopsija vulve s PHD analizom | 130,00 € |
Autor: Dubravka Dedeić, specijalist ginekologije i porodništva
Ostale usluge
Elektrokoagulacija vrata maternice
Ektropij, ili kako se u svakodnevnom govoru kaže „ranica“ vrata maternice, nastaje kad se cilindrični…
Online konzultacija
Brzi ritam života ostavlja nam malo vremena za brigu o zdravlju koja bi ipak trebala…
Ablacija cervikalnog polipa
Cervikalni polipi se najčešće pojavljuju u reproduktivnoj dobi, osobito nakon 40. godine života. Ne zna…
Liječenje kondiloma
Vulvarne i vaginalne bradavice jedna su od kliničkih manifestacija infekcije humanim papiloma virusom (HPV). Otprilike…
Bartolinijeva žlijezda – liječenje cista i apscesa
Bartolinijeve žlijezde su smještene s obje strane predvorja vagine. Glavna funkcija žlijezda je lučenje sluzi…
Biomarkeri p16/Ki67
Biomarkeri p16/Ki67 se mogu koristiti kao dodatni testovi u dijagnostici abnormalnosti sluznice vrata maternice koje…
Poliklinika Med Art | © Sva prava pridržana
izrada: trenutak.hr