3D / 4D / 5D (HD live) ultrazvučni pregled

Ultrazvučni pregledi tijekom trudnoće su iznimno važni u praćenju rasta i razvoja ploda. Jedini način praćenja vitalnosti fetusa kroz cijelu trudnoću je ultrazvučni pregled. Daje informacije o broju fetusa, trajanju trudnoće, terminu porođaja, položaju fetusa, procjenjuje prisutnost prirođenih mana, pokreta fetusa, otkucaja srca, razvoj i položaj posteljice, količinu plodne vode te stabilnost krvožilne cirkulacije između majke i fetusa.

Napredne tehnologije poput 3D, 4D i 5D ultrazvuka pružaju dodatne korisne informacije o fetusu. Prilikom takvih pregleda je moguće spremiti volumene ultrazvučnih prikaza te naknadno analizirati snimke, pregledati fetus iz bilo kojeg kuta, napraviti kvalitetniju sliku, određena mjerenja udaljenosti, površine i volumena.

Anatomija fetusa, koja se prije proučavala detaljno s 20 tjedana prilikom pregleda zvanog „anomaly scan“ u velikoj mjeri se sada proučava s 12 tjedana prilikom pregleda zvanog „mini anomaly scan“ jer se, s ultrazvučnim aparatima visoke tehnologije, uveliko poboljšala rezolucija slike te se određene anatomske strukture mogu već jasno prikazati u ranoj dobi trudnoće. To daje dodatnu sigurnost u uredan razvoj trudnoće, rano otkrivanje genetskih poremećaja i donošenje odluka o daljnjem tijeku trudnoće.

Kod korištenja napredne ultrazvučne tehnologije kao što su 3D/4D/5D ultrazvuk, jako je bitno da je stručna osoba koja radi pregled – ultrasoničar – prošla kroz edukaciju za korištenje softvera takvih ultrazvučnih aparata s obzirom na široki spektar funkcija koje se mogu koristiti za bolji prikaz ploda visokim tehnologijama. Isto tako je važno odlično poznavanje razvoja anatomije fetusa od embrionalnog doba pa sve do porođaja. Srce i mozak su organi koji se razvijaju kroz cijelu trudnoću te je potrebno znati sve faze razvoja da bi se adekvatno mogao pratiti rast i razvoj tih organa.

Razlika između 2D i 3D/4D/5D ultrazvuka

2D ultrazvuk daje crno-bijelu sliku u dvije dimenzije koje služe za prikaz anatomije i razvoja ploda. 3D/4D/5D ultrazvuk daje realističan trodimenzionalan prikaz anatomije ploda i vanjskog izgleda ploda. 3D/4D/5D ultrazvučni pregledi nisu uobičajeno dostupni u svakoj zdravstvenoj ustanovi.

3D ultrazvuk daje trodimenzionalnu sliku površine fetusa. Rekonstruira presjeke te stvara jednu statičnu sliku. Veoma jasno i realno prikazuje izgled lica fetusa što je velika pomoć u analizi anomalija lica kao što je rascjep usne i nepca. Skenira kralješnicu te daje sliku sličnu Rtg slici kralješnice koja se može proučavati sa svih strana u analizi razvoja kralješnice. Skenira mozak i stvara volumen koji je moguće pregledati u svim presjecima što je vrlo važno kod anatomije mozga koja je raznolika i složena.

Prikaz anatomije ploda uz 3D/4D/5D ultrazvuk je realističan i trodimenzionalan.

4D ultrazvuk dodaje pokret 3D prikazu. Prikazuje pokrete ploda u realnom vremenu. To je vrlo bitno u analizi rada i građe srca fetusa. Srce je organ koji je stalno u pokretu. Prilikom uzimanja volumena i naknadne analize zamrznutih slika, detaljnije se može analizirati postoji li koja srčana greška kod ploda.

4D ultrazvuk proučava pokrete ploda u stvarnom vremenu i na taj način utvrđuje je li aktivnost ploda uredna za određeni stadij trudnoće. Uredna aktivnost ploda indirektno upućuje na uredan razvoj centralnog nervnog sustava.

5D UZV (HD live) prikazuje anatomiju visokom rezolucijom sa sitnim detaljima i realističnom percepcijom dubine. Mogućnosti odabira različitog smjera svjetlosti stvaraju bolji kontrast svjetla i sjena te omogućuju bolju analizu anatomskih struktura. 5D ultrazvuk ima ugrađene aplikacije za finu analizu strukture mozga, srca i biometrije fetusa. Neurološki razvoj ploda najbolje je moguće prikazati 5D ultrazvučnom tehnologijom.

Sigurnost postupka

Ultrazvuk su zvučni valovi kojima je frekvencija veća od gornje granice osjetljivosti čovječjeg uha, što znači da ih ljudsko uho ne može čuti. Ultrazvučni aparati koji se koriste u medicini za dijagnostiku i terapiju su sigurni, ne koriste ionizirajuće zračenje za razliku od rendgenskih aparata. Primarna zabrinutost bi mogla biti zbog toplinskog efekta ultrazvučnih valova na tkivo koje se pregledava. Rutinski način, koji se koristi u trudnoći, ne povećava temperaturu iznad raspona od 1,0 do 1,5°C za koji se smatra da je siguran za fetuse, od rane embriogeneze pa kroz cijelu trudnoću.

Nema rizika za plod niti trudnicu povezanih s 3D/4D/5D ako ultrazvuk radi educirani ultrasoničar koji poznaje karakteristike aparata i namješta ga za rad s trudnicama. Ultrazvuk u trudnoći nije škodljiv, što je dokazano mnogobrojnim studijama koje su godinama pratile rast i razvoj djece kojima je rađen ultrazvuk tijekom trudnoće.

Kada se preporučuje 3D, 4D i 5D ultrazvučni pregled?

3D/4D/5D ultrazvučni pregled nije obavezan dio trudničkog praćenja te nije dio uobičajenog ultrazvučnog pregleda. Odličan je u situacijama kada postoji potreba za dodatnim dijagnostičkim informacijama ili kada roditelji žele osobniji doživljaj trudnoće.

Prije odluke za ovakvom vrstom ultrazvuka u trudnoći, najbolje bi bilo konzultirati liječnika kako bi se potvrdila prikladnost pregleda u određenim stadijima trudnoće. Vrlo je bitno da su budući roditelji unaprijed informirani koje su mogućnosti, a koja ograničenja ultrazvuka u pojedinim stadijima trudnoće jer, ponekad, očekivanja budu velika, a mogućnosti manje pa dolazi do razočaranja tijekom pregleda.

Optimalno izvođenje 3D/4D/5D ultrazvuka po želji roditelja je razdoblje između 22. i 28. tjedna trudnoće jer je tada najveća mogućnost za korektan prikaz lica fetusa, a to je budućim roditeljima najčešće najveće veselje tijekom pregleda.

Izvođenje 3D/4D/5D ultrazvuka po preporuci liječnika može biti u bilo kojem stadiju trudnoće, a posebice ako postoji sumnja na razvojnu anomaliju ploda jer je 3D/4D/5D superioran u odnosu na 2D ultrazvuk za pregled bilo kojeg dijela anatomije ploda. Sam dolazak trudnice na pregled aparatom koji u sebi ima funkcije 3D/4D/5D tehnologije, uvelike poboljšava kvalitetu crno-bijele 2D slike jer takav aparat ima puno bolju 2D rezoluciju od aparata koji ima samo mogućnost 2D prikaza. U najvećem broju ultrazvučnih pregleda je liječniku, za adekvatan prikaz anatomije ploda, dovoljan samo 2D prikaz fetusa ali na aparatu koji ima mogućnosti 3D/4D/5D tehnologije, jer je crno-bijela slika 2D prikaza izvrsna, detaljna i sigurna. Zbog toga je bolje analizirati rast i razvoj ploda na aparatima novih tehnologija.

To se pogotovo odnosi na blizanačke trudnoće gdje se liječnik suočava s dva ploda, duplo većom mogućnošću razvojnih anomalija ploda s jedne strane, a potrebom za slikom visoke rezolucije s druge strane jer su oba ploda najčešće u pokretu i nije lako detaljno analizirati oba ako se nema jasna slika cijele situacije. Isto tako, ako se zna da je majka bila u dodiru s teratogenim tvarima ili imala virusnu infekciju koja može oštetiti plod, pregled vrhunskom rezolucijom dat će veću sigurnost da je plod zdrav i da se normalno razvija.

Ograničenja 3D/4D/5D ultrazvučnog pregleda

Da bi se fetus mogao lijepo ispasti u trodimenzionalnom prikazu, drugim riječima da se uspije dobiti slika ploda koja je slična fotografiji bebe, potrebno je da bude zadovoljeno više faktora. Položaj ploda je ključan. U slučaju da plod ima okrenuto lice prema stražnjoj ili donjoj strani majčinog tijela, nema mogućnosti za stvaranje volumena iz kojeg bi se mogla napraviti slika. Trudnice, koje imaju deblju trbušnu stijenki, teže mogu dobiti jasnu ultrazvučnu trodimenzionalnu sliku jer kroz deblju trbušnu stijenku prodire manje ultrazvučnih valova. Ponekad je građa trbušne stijenke i kod mršavijih trudnica isto tako posložena da se ne može dobiti jasna slika. Liječnik ne može niti jednoj trudnici garantirati unaprijed da će uspjeti napraviti trodimenzionalne slike fetusa. Onog trena kad se stavi ultrazvučna sonda na trbuh, vidi se kakve su tehničke mogućnosti za pregled.

Položaj ploda je ključan za kvalitetni ultrazvučni prikaz.

Iako su ove tehnologije jako moćne i napredne, nisu u mogućnosti uočiti sve genetske ili razvojne poremećaje. Mnoge srčane greške fetusa se ne mogu vidjeti tijekom trudnoće. Metaboličke bolesti vrlo često nemaju nikakvih karakterističnih ultrazvučnih prikaza tijekom trudnoće. Razvoj mozga je velika enigma, bez obzira na sve tehnološke mogućnosti dijagnostike. Događa se da se, tijekom trudnoće, uoči neka anomalija u razvoju mozga, no dugogodišnjim praćenjem rasta i razvija djeteta ne uoče se nikakve razlike u odnosu na razvoj drugih vršnjaka.

Trajanje ultrazvučnog pregleda

Ponekad su trudnice razočarane duljinom ultrazvučnog pregleda ako pregled ne traje 45 minuta do sat vremena jer su čitale na forumima da je netko gledao svoju bebu sat vremena. Ultrazvučni pregled je ozbiljna pretraga u kojoj dolazi do toplinskog efekta na tkivo koji je jednim dijelom ovisan i o duljini pregleda. U rukama dobro educiranog ultrasoničara čiji je ultrazvučni aparat po svim parametrima prilagođen pregledima u trudnoći, toplinski efekt nema nikakve štetne učinke na fetus. No, svejedno nije potrebno predugo raditi ultrazvučni pregled. Pregled može trajati sat vremena jedino ako postoji ciljana sumnja na neku anomaliju razvoja ploda.

BRZINA JE VRLINA VRHUNSKOG ULTRASONIČARA.

Vrhunski ultrasoničar može uzeti volumene koje naknadno analizira u slučaju pojave neke sumnje, pa opet nije potrebno predugo trajanje pregleda. Isto tako se tijekom pregleda uzimaju volumeni koji se naknadno pretvaraju u trodimenzionalnu sliku koja sliči fotografiji, za uspomenu budućim roditeljima. Ultrazvučni pregled je jedan od prvih konkretnih koraka budućih roditelja prema bebi jer se vizualizira izgled bebe pa emotivno spaja roditelje s budućom bebom. No, ne treba pretjerivati i iskorištavati preko mjere mogućnosti ultrazvuka. Spretnom ultrasoničaru ne treba dulje od 15-25 minuta za cjelokupan detaljan pregled. Struka se trudi napraviti pregled unutar tog perioda, bez obzira na to što to neminovno donosi razočarenje kod nekih trudnica čija su očekivanja veća.

Priprema za pregled

Trudnoće u prvom tromjesečju se gledaju transvaginalnom sondom, a kasnije transabdominalnom. Transvaginalni ultrazvuk se u kasnijoj trudnoći koristi samo u slučaju konkretnih medicinskih indikacija (neurosonografija, prikaz ležišta posteljice, cervikometrija).

Najbolje da se trudnica odjene dvodijelno da može osloboditi trbuh. Treba isprazniti mokraćni mjehur prije pregleda, pripremiti datum zadnje menstruacije i donijeti svu dokumentaciju vezanu uz trudnoću. Transabdominalni pregled se odvija u poluležećem položaju trudnice. Trbuh se namaže gelom koji stvara neposredni kontakt između sonde i kože te bolje prenosi ultrazvučne zrake iz sonde u trbušnu stijenku nego zrak.

3D/4D/5D ultrazvučni pregled je bezbolan i neinvazivan postupak. Nije štetan ni po plod ni za trudnicu jer se služi zvučnim valovima, a ne ionizirajućim zračenjima kao rendgenski postupci, Ako trudnica osjeti nelagodu zbog duljeg ležanja na leđima, moguće je okretanje na bok ili kraća pauza.

Rezultati pregleda

Nalaz se dobije odmah nakon pregleda. Može se i naknadno izdati u slučaju da se postavi sumnja na anomaliju razvoja ploda. Tada se uzimaju volumeni koji se naknadno analiziraju i donosi definitivna dijagnoza. U slučaju da je potreba dalja obrada, preporučuju se drugi dijagnostički postupci (kariotipizacija, uzv srca fetusa, TORCH, OGTT…).

Tijekom pregleda je poželjno da trudnice i budući očevi aktivno sudjeluju u pregledu i postavljaju pitanja čim im nešto nije jasno. Ultrazvučni pregled je krasna prilika da u veselju i sreći svi zajedno pogledaju buduću bebu – kako se miče, smije, mršti, guta plodnu vodu, štuca… Pregled se često pretvori u događaj koji se još dugo pamti tijekom života.

Preporučuje se napraviti barem jedan 3D/4D/5D ultrazvučni pregled u svakoj trudnoći.

Ultrazvučni pregledi su, u današnje vrijeme napredne tehnologije, nezamjenjivi i vrlo dragocjeni u praćenju rasta i razvoja ploda kroz cijelu trudnoću. U najvećem broju slučajeva daju odgovore na pitanje je li plod zdrav, a u slučaju da se uoče neki problemi – budući roditelji i liječnici su unaprijed pripremljeni na stanje koje će biti nakon porođaja pa se bebi može u najkraćem roku adekvatno pomoći. Vrlo je korisno raditi ultrazvuk tijekom trudnoće u periodima kada nalaže medicinska struka jer su to točno definirani termini kada se mogu uočiti pojedine nepravilnosti trudnoće. 3D/4D/5D ultrazvuk pridonosi jasnijem i detaljnijem prikazu ploda i posteljice te se preporučuje u svakoj trudnoći napraviti barem jedan takav ultrazvučni pregled.

Usporedni prikaz značajki 3D, 4D i 5D (HD live) ultrazvuka

3D ultrazvuk4D ultrazvuk5D (HD live) ultrazvuk
VizualizacijaTrodimenzionalne slike površine fetusaTrodimenzionalne slike u stvarnom vremenu s pokretimaTrodimenzionalne slike u stvarnom vremenu s poboljšanom kvalitetom i detaljima
Prikaz pokretaFiksne slike, bez mogućnosti prikaza pokretaStvarno vrijeme, pokretna slika fetusaStvarno vrijeme s dodatnim poboljšanjima u oštrini i detaljima
Vidljivost anatomijeBolja vizualizacija vanjskih detalja i površineDetaljniji pregled unutarnjih organa i strukturaPosebne aplikacije za pregled srca, mozga, biometrije
Osnovna primjenaEvaluacija vanjskih karakteristika fetusaPraćenje pokreta i izraza licaDetaljan pregled fetalne anatomije i ponašanja
Osnovni medicinski ciljeviIdentifikacija eventualnih vanjskih abnormalnostiPraćenje fetalnih pokreta i reakcijaDetaljan pregled unutarnjih organa i struktura kroz posebne aplikacije
Spol fetusaAnaliza volumena za precizno određivanje spolaTrodimenzionalni prikaz spola u pokretuMogućnost određivanja spola kroz volumene uz poboljšanu jasnoću slike

Autor: Dubravka Dedeić, specijalist ginekologije i porodništva

Poliklinika Med Art | © Sva prava pridržana

info@poliklinika-medart.hr

izrada: trenutak.hr

Ostale usluge

Cervikometrija

Ultrazvučna transvaginalna procjena izgleda i duljine vrata maternice u svrhu procjene rizika razvoja prijevremenog porođaja.

Pročitaj više

Poliklinika Med Art | © Sva prava pridržana

info@poliklinika-medart.hr

izrada: trenutak.hr

Scroll to Top