CTG (kardiotokografija)

Ctg (kardiotokografija) je dijagnostička metoda kojom se bilježi postojanje, frekvencija i jačina trudova te frekvencija fetalnih otkucaja srca u odnosu na trudove i aktivnost fetusa.

Zašto se CTG koristi tijekom trudnoće?

Praćenje fetalnog zdravlja

Uredan i reaktivan CTG ukazuje na zdravu reakciju fetusa.

Procjena kontrakcija maternice

CTG pomaže u procjeni jačine i učestalosti trudova maternice, što je važno za planiranje i praćenje tijeka poroda.

Tijekom trudnoće trudnica može osjetiti lažne trudove, tzv. Braxton-Hicksove kontrakcije, koje nisu povezane s porođajem. To su trudovi koji se sporadično pojavljuju u trudnoći. Porođaj se odvija na način da majka trudovima, koji počinju u vrhu maternice pa se šire prema dolje, izgura bebu kroz porođajni kanal i porodi je.

Da bi trudovi bili dosta jaki da provedu porođaj, maternica, koja je mišićni organ, tijekom trudnoće mora vježbati. To vježbanje trudnice osjećaju kao lažne trudove, tj. Braxton-Hicksove kontrakcije.

Vrste CTG pregleda

Dvije su mogućnosti izvedbe CTG pregleda: preko non-stress testa (NST) i stress testa: kontrakcijskog stresa testa (CST).

Non-stress test je pregled koji se koristi u rutinskom praćenju trudnoće i porođaja. U slučaju da postoji sumnja na probleme s opskrbom kisika kod fetusa, majci se mogu dati sredstva koja potiču pojavu trudova. To se naziva stress-test (CTS).

Trudovi smanjuju opskrbu fetusa kisikom jer stišću majčine krvne žile koje prolaze kroz maternicu i donose kisik fetusu. U slučaju da je opskrba fetusa kisikom slabija, kod truda to dolazi do izražaja pa se, preko promjene frekvencije srca fetusa kao reakcije na trud, mogu detektirati problemi s opskrbom kisika kod fetusa.

Kada se izvodi CTG u trudnoći?

Prvi CTG u trudnoći

Prvi CTG u trudnoći se najčešće izvodi u trećem tromjesečju trudnoće. Može se raditi ranije ako postoje indikacije poput rizične trudnoće. Učestalost izvođenja testa varira od jednom mjesečno do svakodnevno u kasnoj trudnoći, ovisno o zdravstvenom stanju majke i fetusa.

Indikacije za CTG u trudnoći

Indikacije za CTG uključuju rutinsko praćenje, rizičnu trudnoću, smanjenu aktivnost bebe, sumnju na prijevremeni porod ili prenatalne komplikacije kao što su gestacijski dijabetes ili povišeni krvni tlak.

CTG se učestalo preporučuje nakon termina poroda kako bi se pratilo stanje fetusa i omogućilo pravovremeno donošenje odluka o induciranju poroda ili carskom rezu ako je potrebno.

Kako izgleda CTG pregled?

CTG uređaj ima dvije sonde – jednu za mjerenje otkucaja srca fetusa, a drugu za praćenje trudova maternice. Sonda za mjerenje trudova se stavlja na gornji rub maternice. To je mehanička sonda koja reagira na pokrete maternice, tj. pojavu trudova. Pokazuje koliko traje trud i koji mu je intenzitet. Sonda za mjerenje otkucaja srca fetusa je ultrazvučna sonda koja se usmjerava prema srcu fetusa da bi mogla pratiti frekvenciju rada srca.

Pregled je neinvazivan i siguran za majku i dijete.

Rezultati se prikazuju na monitoru ili papiru. Gornja linija prikazuje otkucaje srca, a donja linija trudove.

Trudnica leži na leđima ili boku, a sonde se pričvršćuju na trbuh pomoću elastičnih traka. CTG pregled traje između 15 i 30 minuta, a može trajati i dulje ako dijete spava ili se rezultati ne bilježe pravilno. Pregled je siguran, neinvazivan i bez ikakvih štetnih posljedica za majku i dijete.

Trudnica ne treba posebnu pripremu za pregled, ali je poželjno da pojede lagani obrok prije pregleda kako bi se potaknuli fetalni pokreti.

Tumačenje CTG rezultata

Normalni rezultati

Normalan (reaktivan) CTG – otkucaji srca se povećavaju uz fetalne pokrete, što je znak dobrog zdravlja. Normalni otkucaji srca fetusa variraju, ali se u većini slučajeva nalaze između 120 i 160 otkucaja u minuti.

Nereaktivan CTG i abnormalni rezultati

Nereaktivan CTG može upućivati na to da dijete spava ili na potencijalne probleme s opskrbom kisikom. U tom slučaju treba pokušati probuditi fetus promjenom položaja trudnice ili zvučnim stimulacijama.

Ako se ne poboljša reaktivnost, a CTG pokazuje abnormalnosti, rade se drugi testovi kao što su ultrazvuk s mjerenjem protoka krvi krv u pupkovini i fetusu te mjerenje pH krvi fetusa. Daljnji postupci su indukcija porođaja ili carski rez.

Ograničenja CTG-a

CTG ima svoja ograničenja, Može imati lažno pozitivne ili lažno negativne rezultate, što može dovesti do nepotrebnih intervencija, kao što su carski rez ili indukcija poroda.

Važnost CTG-a u trudnoći

CTG je metoda koja djeluje umirujuće i daje određenu sigurnost i kliničarima i pacijenticama, pa ostaje i dalje jedna od standardnih metoda praćenja trudnoće i porođaja. Iskusnim kliničarima daje puno informacija dok donose odluke o daljnjem tijeku porođaja.

Cijena kardiotokografije (CTG):

Kardiotokografija – CTG20,00 €

Autor: Doc.prim.dr.sc. Vladimir Blagaić, dr. med.

Ostale usluge

Cervikometrija

Ultrazvučna transvaginalna procjena izgleda i duljine vrata maternice u svrhu procjene rizika razvoja prijevremenog porođaja.

Detaljnije

Poliklinika Med Art | © Sva prava pridržana

info@poliklinika-medart.hr

izrada: trenutak.hr

Scroll to Top