Ultrazvuk u trudnoći

Ultrazvučni pregled u realnom vremenu je najčešća tehnika koja se koristi u praćenju razvoja trudnoće. Jedini način analize vitalnosti fetusa kroz cijelu trudnoću je ultrazvučno snimanje. Daje informacije o broju fetusa, trajanju trudnoće, terminu porođaja, položaju fetusa, procjenjuje prisutnost prirođenih mana, veličinu i pokrete fetusa, otkucaje srca, razvoj i položaj posteljice, količinu plodne vode, stabilnost krvožilne cirkulacije fetusa te izmjenu toka krvi između ploda, majke i posteljice.

Kroz ultrazvučnu sondu se odašilju ultrazvučni valovi koji se odbijaju od prepreka te se, prema vremenu potrebnom da se valovi vrate, određuje oblik i udaljenost tijela od sonde. Odbijeni ultrazvučni val se pretvara u električne impulse koji stvaraju sliku na ekranu. Na taj način se prati rast i razvoj cjelokupne trudnoće u trbuhu majke.

Vrste ultrazvuka u trudnoći

2D ultrazvuk

2D ultrazvuk je uobičajeni mod s kojim se radi ultrazvučni pregled tijekom trudnoće. Koristi se za dobivanje dvodimenzionalnih crno-bijelih slika. Rezolucija i kvaliteta 2D slike kod ultrazvučnih aparata koji imaju samo 2D mod i aparata koji, uz 2D mod, imaju 3D/4D/5D mod je različita, tj. što je jači ultrazvuk to je bolja 2D slika i manja je mogućnost previda i krive dijagnoze. Svakako je bolje pratiti trudnoću na kvalitetnom ultrazvuku novije generacije, bez obzira gleda li se plod u 2D modu ili nekom drugom. Dobro educiranom i iskusnom ultrasoničaru najčešće je 2D mod kvalitetnog aparata optimalan i dovoljan za cjelokupni pregled po pravilima dobre medicinske prakse.

3D, 4D i 5D

3D, 4D i 5D su naprednije ultrazvučne tehnologije. Koriste se u dijagnostici kao dodatak 2D ultrazvuku prema indikaciji. Sadrže posebne aplikacije za finu analizu srca, mozga i kralješnice.

Prilikom 3D/4D/5D pregleda moguće je spremiti volumene ultrazvučnih prikaza u trodimenzionalnom modu te naknadno analizirati snimke, pregledati fetus iz bilo kojeg kuta, napraviti kvalitetniju sliku, napraviti određena mjerenja duljina, površina i volumena.

3D, 4D i 5D prikazuju plod i pokrete ploda u trodimenzionalnoj slici i u realnom vremenu što pridonosi emocionalnom povezivanju roditelja s fetusom. Bebe, kad se rode, izgledaju isto kao i na trodimenzionalnoj fotografiji koja se snimi tijekom trudnoće.

Color doppler ultrazvuk

Color dopplerom je moguće promatrati i mjeriti protok krvi kroz krvne žile ploda, posteljice i maternice. Služi za procjenu funkcionalnosti kardiovaskularnog sustava fetusa te analizu protoka krvotoka između fetusa, posteljice i majke. Koristi se u trudnoćama sa sumnjom na zastoj u rastu fetusa, prijeteću hipoksiju fetusa, u probiru na preeklampsiju, kod RhD aloimunizacije za procjenu anemije, u procjeni spektra urasle posteljice, kod sumnje na vazu previju.

Vrijeme i učestalost ultrazvučnih pretraga

Idealno je napraviti četiri ultrazvučna pregleda tijekom trudnoće: prvi nakon navršenog šestog tjedna trudnoće za potvrdu trudnoće, drugi između 11.-14. tjedna, treći između 18.-22. tjedna i četvrti između 32.-34. tjedna.

Prvi ultrazvuk u trudnoći

Prvi ultrazvuk je najbolje napraviti s navršenim šestim tjednom trudnoće, računajući od prvog dana zadnje menstruacije ako menstrualni ciklus traje 28 dana. Ako traje 35 dana, dodaje se jedan tjedan više. Sa šest tjedana se utvrđuje da li se trudnoća nalazi u maternici ili vanmaternično, radi li se o jednoplodnoj ili višeplodnoj trudnoći te je li razvoj trudnoće odgovara zadnjoj menstruaciji u svrhu određivanja termina porođaja.

Termin porođaja se mora odrediti i definirati do dvanaestog tjedna trudnoće, nakon toga se više ne mijenja nego se daljnji tjedni trudnoće usklađuju s definiranim terminom porođaja. Bitno je precizno odrediti termin porođaja, jer se porođaj medicinski pokreće u slučaju da je trudnoća prešla termin desetak dana.

Prvi ultrazvuk je najbolje napraviti s navršenim šestim tjednom trudnoće

U sklopu pregleda anatomije maternice, sa šest tjedana trudnoće, mogu se uočiti miomi na maternici te anomalije razvoja maternice kao što je septum ili dvoroga maternica. Pregledaju se oba jajnika jer ih je kasnije u trudnoći teško uočiti s obzirom da ih maternica vrlo često svojim rastom gurne u pozadinu pa se teško nađu.

Mini anomaly scan

Mini anomaly scan se radi između 11. i 14. tjedna trudnoće. Služi za procjenu ranog razvoja i rasta te za probir određenih anomalija fetusa.

U tom periodu se mogu otkriti neke anomalije nespojive sa životom, postaviti sumnja na genetske anomalije ili anatomska odstupanja u razvoju fetusa. Ispituju se protoci kroz arterije maternice u svrhu ranog probira za predviđanje preeklampsije. U slučaju višeplodne trudnoće, određuje se koliko plodnih ovoja i posteljica postoji oko oba fetusa.

Mini anomaly scan je idealno vrijeme za precizno utvrđivanje termina porođaja jer su u tom periodu svi fetusi jednake veličine pa se objektivno može odrediti koliko je plod star. Nakon toga slijede nasljedne varijante rasta, neki fetusi su veći, a neki manji. To najčešće ovisi o visini i težini budućih roditelja.

Vrlo je važno napraviti ultrazvučni pregled u periodu između 11. i 14. tjedna jer se tada može postaviti sumnja na genetske anomalije pa se na vrijeme može organizirati rana amniocenteza ili biopsija korionskih resica te postaviti zahtjev za prekid trudnoće ako se dokaže anomalija nespojiva sa životom.

Anatomija fetusa koja se prije proučavala detaljno s 20 tjedana prilikom anomaly scana u velikoj mjeri se sada proučava s 12 tjedana jer se, s ultrazvučnim aparatima visoke tehnologije, uveliko poboljšala rezolucija slike te se određene anatomske strukture mogu već jasno prikazati u ranoj dobi trudnoće. To daje dodatnu sigurnost u uredan razvoj trudnoće, ranije otkrivanje genetskih poremećaja i donošenja odluka o daljnjem tijeku trudnoće.

Anomaly scan

Anomaly scan se radi između 18. i 22. tjedna trudnoće. Smatra se najvažnijim ultrazvučnim pregledom tijekom trudnoće. To je period u kojem su organi fetusa već poprilično razvijeni, a plod dovoljno velik da ga se može detaljno analizirati. Pregledava se cijela anatomija: mozak, vrat, kralješnica, ruke, noge, srce, pluća, rebra, bubrezi, nadbubrežne žlijezde, želudac, crijeva, mokraćni mjehur, posteljica, pupkovina. Prati se rast fetusa, radi procjena težine.

Vide se fini detalji kao što su svi prstići na rukama i nogama, razvoj usana i nepca, očne leće, uši. Sa sigurnošću se može utvrditi spol i postaviti sumnja na anomalije vanjskog spolovila.

U ovom periodu se radi cervikometrija transvaginalnom sondom. Cervikometrija je mjerenje duljine vrata maternice i analiza izgleda vrata maternice. Pretraga služi kao probir za prijeteći prijevremeni porođaj.

Ultrazvuk u trećem tromjesečju

U trećem tromjesečju se radi ultrazvuk u periodu između 32. i 34. tjedna trudnoće. Neke anomalije u razvoju fetusa mogu se uočiti tek u trećem tromjesečju: sumnja na poremećaje rasta dugih kostiju, pojedine srčane greške, kongenitalne infekcije koje mogu uzrokovati poremećaje u razvoju ploda, poremećaji razvoja mokraćnog sustava s proširenim pijelonima…
Radi se biometrija fetusa zbog mogućnosti zastoja u rastu u ovom periodu trudnoće.
Definira se konačno sijelo posteljice i prati količina plodne vode.

Transabdominalni ultrazvuk kod višeplodnih trudnoća

U blizanačkim trudnoćama se liječnik suočava s dva ploda i duplo većom mogućnošću razvojnih anomalija ploda. Blizanačka trudnoća zahtijeva kvalitetan ultrazvučni aparat sa slikom visoke rezolucije za detaljan pregled jer su oba ploda najčešće u pokretu i nije ih lako detaljno analizirati ako slika nije jasna.

Višeplodne trudnoće donose svoje specifične komplikacije jer postoje situacije u kojima su krvotoci fetusa spojeni pa nije jednolika opskrba krvlju oba fetusa. Tada jedan plod napreduje, a drugi zaostaje u rastu. U tom slučaju je potrebno često praćenje i dopplersko mjerenje protoka kod oba fetusa sa strane iskusnog educiranog ultrasoničara s kvalitetnom ultrazvučnom opremom.

Trajanje ultrazvučnog pregleda

Educiranom i spretnom ultrasoničaru s dobrom ultrazvučnom opremom ne treba dulje od 15-25 minuta za cjelokupan ultrazvučni pregled, bez obzira u kojem periodu trudnoće radi ultrazvuk. Taj period je optimum i za detaljan pregled cijele anatomije i za držanje trudnice u nepomičnom poluležećem položaju.

BRZINA JE VRLINA VRHUNSKOG ULTRASONIČARA

Ponekad su trudnice razočarane duljinom ultrazvučnog pregleda ako pregled ne traje 45 minuta do sat vremena jer su čitale na forumima da je netko gledao svoju bebu sat vremena. Ultrazvučni pregled je ozbiljna pretraga u kojoj dolazi do toplinskog efekta na tkivo koji je jednim dijelom ovisan i o duljini pregleda. U rukama educiranog ultrasoničara čiji je ultrazvučni aparat po svim parametrima prilagođen pregledima u trudnoći, toplinski efekt nema nikakve štetne učinke na fetus. No, svejedno nema potrebe uznemiravati fetus predugim ultrazvučnim pregledom tijekom trudnoće. Pregled može trajati sat vremena u slučaju da postoji ciljana sumnja na neku anomaliju razvoja ploda.

Razlika transvaginalnog i abdominalnog pregleda

Transvaginalni ultrazvuk

Transvaginalni ultrazvučni pregled se radi u prvom tromjesečju kada je maternica malena i smještena duboko u maloj zdjelici pa se preko trbuha ne može jasno vidjeti trudnoća u njoj. Na sondu se stavi kondom i gel te se sonda umetne u rodnicu. Gel služi za poboljšanje prijenosa zvučnih valova i smanjenje nelagode tijekom pregleda. Pregled traje do 5 minuta i nije bolan, može doći do manje nelagode prilikom umetanja sonde u rodnicu. Ako se mini anomaly scan radi transvaginalnom sondom, on traje dulje, desetak do petnaest minuta. Kod nekih trudnica se fetus u tom periodu bolje vidi tranvaginalnom, a kod nekih transabdominalnom sondom.

Kasnije se tijekom trudnoće transvaginalni ultrazvuk radi samo po konkretnoj indikaciji kao što su mjerenje duljine vrata maternice ili ciljana procjena neke anomalije, ovisno o položaju fetusa.

Transabdominalni ultrazvuk

Transabdominalni ultrazvučni pregled se radi u drugom i trećem tromjesečju kada se maternica izdigne iz male zdjelice i plod dovoljno naraste da se može jasno vidjeti preko trbuha. Trbuh trudnice se namaže gelom radi bolje vizualizacije fetusa i lakšeg kretanja sonde po koži.

Transabdominalni ultrazvuk nije bolan, jedino ograničenje pri takvom pregledu je poluležeći položaj trudnice koji joj može biti naporan ako se pregled odulji.

Rezultati ultrazvučnog pregleda

Rezultat ultrazvučnog pregleda se odmah dobije u pisanom obliku i s pratećim ultrazvučnim fotografijama ploda. U slučaju da ultrasoničar postavi sumnju na neku anomaliju ploda, može poslije pregleda analizirati spremljene slike pa onda naknadno izdati nalaz.

Postoje stanja u kojima se liječnik može odlučiti za dodatne ultrazvučne preglede: sumnja na anomalije rasta i razvoja ploda, loša pozicije posteljice, smanjena / povećana količine plodne vode ili bilo koji problem s majčine strane (bolovi, krvarenje, sumnja na virusnu infekciju, kontakt s teratogenim tvarima…). Osim dodatnog ultrazvučnog pregleda, indiciraju se i druge dodatne pretrage (laboratorijska analiza krvi, analiza krvi na aloimunizaciju, virusne i bakterijske infekcije, izrada kariograma…).

Priprema trudnice za ultrazvučni pregled

Najbolje da se trudnica odjene dvodijelno da može osloboditi trbuh. Treba isprazniti mokraćni mjehur prije pregleda, pripremiti datum zadnje menstruacije i donijeti svu dokumentaciju vezanu uz trudnoću. Pregled se odvija u poluležećem položaju trudnice i nije bolan.

Tijekom pregleda je poželjno da trudnice i budući očevi aktivno sudjeluju u pregledu i postavljaju pitanja čim im nešto nije jasno. Ultrazvučni pregled je krasna prilika da u veselju i sreći svi zajedno pogledaju buduću bebu – kako se miče, guta plodnu vodu, štuca…pregled se često pretvori u događaj koji se još dugo pamti tijekom života.

Prednosti i ograničenja ultrazvučnog pregleda u trudnoći

Prednosti ultrazvučnog pregleda su neinvazivnost, neškodljivost po majku i plod te snimanje u realnom vremenu koje olakšava ranu dijagnozu i intervenciju.

No, postoje i ograničenja ultrazvučnog pregleda u trudnoći. Kod trudnica koje imaju deblju trbušnu stijenku slika može biti lošija i nejasna za neke parametre koji bi se trebali analizirati. Položaj fetusa ponekad otežava pregled nekih dijelova tijela ploda.

Iako se ultrazvuk razvija kao moćna tehnologija, nije u mogućnosti uočiti sve genetske ii razvojne poremećaje. Mnoge srčane greške fetusa se ne mogu vidjeti tijekom trudnoće. Metaboličke bolesti vrlo često nemaju nikakvih karakterističnih ultrazvučnih prikaza tijekom trudnoće. Razvoj mozga je velika enigma, bez obzira na sve tehnološke mogućnosti dijagnostike. Dešava se da se, tijekom trudnoće, uoči neka anomalija u razvoju mozga, no dugogodišnjim praćenjem rasta i razvoja djeteta ne uoče se nikakve razlike u psihomotornom razvoju u odnosu na razvoj drugih vršnjaka.

Sigurnost ultrazvučnog pregleda u trudnoći

Ultrazvuk su zvučni valovi kojima je frekvencija veća od gornje granice osjetljivosti čovječjeg uha što znači da ih ljudsko uho ne može čuti. Ultrazvučni aparati koji se koriste u medicini za dijagnostiku i terapiju su sigurni, ne koriste ionizirajuće zračenje za razliku od rendgenskih aparata. Primarna zabrinutost bi mogla biti zbog toplinskog efekta ultrazvučnih valova na tkivo koje se pregledava. Rutinski način, koji se koristi u trudnoći, ne povećava temperaturu iznad raspona od 1,0 do 1,5°C za koji se smatra da je siguran za fetuse od rane embriogeneze pa kroz cijelu trudnoću. Color doppler ima najveći ograničavajući faktor. On stvara najveći toplinski efekt pa se ne bi smio koristiti dulje od 15 – 20 minuta. Kada ultrazvuk radi iskusni ultrasoničar na kvalitetnom aparatu, nikada niti nema potrebe za tako dugim dopplerskim pregledom.

Nema rizika za plod niti trudnicu povezanih s ultrazvučnim pregledom ako pregled radi dobro educirani ultrasoničar koji poznaje karakteristike aparata i namjesti ga za rad s trudnicama. Ultrazvuk u trudnoći nije škodljiv, što je dokazano mnogobrojnim studijama koje su godinama pratile rast i razvoj djece kojima je rađen ultrazvuk tijekom trudnoće.

Ultrazvučni pregledi su, u vrijeme današnje napredne tehnologije, nezamjenjivi i vrlo dragocjeni u praćenju rasta i razvoja ploda kroz cijelu trudnoću. Daju odgovore na pitanje je li plod zdrav, a u slučaju da se uoče neki problemi – budući roditelji i liječnici su unaprijed pripremljeni na zbivanje nakon porođaja pa se bebi može u najkraćem roku adekvatno pomoći.

Iskustvo i sposobnost operatera vjerojatno su najvažniji čimbenici u postavljanju dijagnoza koje se izravno odnose na plod i majku. Drugi čimbenici, kao što je tjelesni habitus trudnice i položaj fetusa, su isto tako vrlo važni za kvalitetu slike i dijagnostičku izvedbu.

Vrlo je korisno da trudnice dolaze na zakazane ultrazvučne preglede u periodima trudnoće koje nalaže medicinska struka, jer su to definirani termini u kojima se mogu najpreciznije uočiti pojedine nepravilnosti tijekom trudnoće.

Ultrazvuk u trudnoći

TromjesečjeVrijeme izvođenjaSvrha ultrazvuka
Prvi ultrazvučni pregleds navršenim šestim tjednom od prvog dana zadnje menstruacijeAnalizira je li trudnoća u maternici ili vanmaternično, radi li se o jednoplodnoj ili višeplodnoj trudnoći te odgovara li razvoj trudnoće zadnjoj menstruaciji u svrhu definiranja termina porođaja.
Prvo tromjesečje11. – 14. tjedan: mini anomaly scanAnalizira rani razvoj fetalne anatomije. U tom periodu se mogu otkriti neke anomalije nespojive sa životom, postaviti sumnja na genetske anomalije ili anatomska odstupanja u razvoju fetusa. Ispituju se protoci kroz arterije maternice u svrhu ranog probira za predviđanje preeklampsije.  U slučaju višeplodne trudnoće, određuje se koliko plodnih ovoja i posteljica postoji oko oba fetusa. 
Drugo tromjesečje18. – 22. tjedan: anomaly scanDetaljno analizira rast i razvoj cjelokupne anatomije ploda koja je tom periodu dovoljno razvijena za precizniju analizu. Prati se položaj posteljice i količina plodne vode. Transvaginalnim ultrazvukom mjeri se duljina vrata maternice u svrhu ranog probira prijetećih prijevremenih poroda.
Treće tromjesečje28. – 32. tjedanNeke anomalije u razvoju fetusa mogu se uočiti tek u trećem tromjesečju: sumnja na poremećaje rasta dugih kostiju, pojedine srčane greške, kongenitalne infekcije koje mogu uzrokovati poremećaje u razvoju ploda, poremećaji razvoja mokraćnog sustava s proširenim pijelonima…
Radi se biometrija fetusa zbog mogućnosti zastoja u rastu u ovom periodu trudnoće. Definira se konačno sijelo posteljice i prati količina plodne vode.

Autor: Dubravka Dedeić, specijalist ginekologije i porodništva

Ostale usluge

Cervikometrija

Ultrazvučna transvaginalna procjena izgleda i duljine vrata maternice u svrhu procjene rizika razvoja prijevremenog porođaja.

Pročitaj više

Poliklinika Med Art | © Sva prava pridržana

info@poliklinika-medart.hr

izrada: trenutak.hr

Scroll to Top