Sunčanje u trudnoći
Sunce je izvor života. Bez njega ljudska bića ne bi mogla opstati. Važno je boraviti na suncu, no isto tako treba mudro koristiti blagodati koje nam pruža sunce. Sunčanje regulira stvaranje vitamina D i poboljšava raspoloženje, no istovremeno može povećati rizik od opeklina, promjene pigmentacije kože, dovesti do sunčanice i drugih zdravstvenih problema.
Sadržaj:
Hormonalne promjene i osjetljivost kože
Trudnoća dovodi do značajnih hormonalnih promjena, kao što je povećana razina estrogena i progesterona, koje mogu učiniti kožu osjetljivijom na sunčeve zrake. Zbog ovih promjena trudnice mogu brže razviti opekline čak i nakon kraćeg izlaganja suncu. Povećana osjetljivost može se manifestirati i kroz pojačanu pigmentaciju, poput kloazme, koja se očituje tamnim mrljama na licu i drugim dijelovima tijela izloženim suncu.
Trudnice mogu razviti opekline čak i nakon kraće izloženosti suncu.
Utjecaj estrogena na pigmentaciju kože
Povišene razine estrogena tijekom trudnoće mogu uzrokovati hiperpigmentaciju. Estrogen potiče melanocite (stanice koje proizvode pigment) na veću proizvodnju melanina, što može rezultirati tamnijim mrljama na koži. Izlaganje suncu može dodatno pogoršati ove promjene te učiniti mrlje vidljivijima i trajnijima. Trudnice trebaju koristiti zaštitne kreme s visokim SPF-om i izbjegavati sunčanje tijekom najjačeg UV zračenja.
Povećanje tjelesne temperature
Sunčanje može povećati tjelesnu temperaturu trudnice, što može biti opasno za plod. Povećanje tjelesne temperature majke može dovesti do povišenja temperature ploda, što je posebno kritično u ranoj trudnoći kada se razvijaju svi organi fetusa. Trudnice trebaju izbjegavati sunčanje tijekom najtoplijih dijelova dana i boraviti u hladu ili klimatiziranim prostorima.
Preporuke za sigurno sunčanje u trudnoći
Kreme za sunčanje za trudnice
Tijekom trudnoće se preporučuje korištenje krema za sunčanje s visokim zaštitnim faktorom, najmanje SPF 30, a idealno SPF 50. Važno je odabrati kreme koje sadrže mineralne filtere s obzirom na to da su ove tvari sigurnije za trudnice jer djeluju na način da reflektiraju UV zrake s površine kože.
Idealno je korištenje kreme za sunčanje sa SPF-om 50.
Krema za sunčanje se nanosi na koži u debljem sloju. Treba je ravnomjerno rasporediti po cijelom tijelu, uključujući lice, vrat, uši i noge. Potrebno je nanijeti kremu barem 20 minuta prije izlaska na sunce kako bi se postigla maksimalna zaštita i ponavljati nanošenje kreme za sunčanje svaka dva sata, a posebno nakon plivanja, znojenja ili brisanja ručnikom.
Izbjegavanje sunca tijekom najintenzivnijeg UV zračenja
Trudnice trebaju izbjegavaju direktno sunčanje između 11 i 17 sati kada je UV zračenje najintenzivnije. U tom razdoblju sunčeve zrake imaju najštetniji učinak na kožu te povećavaju rizik od opeklina i oštećenja.
Najbolje bi bilo da trudnice borave u hladu kad god je to moguće, jer i u hladu mogu dobiti laganu boju bez izlaganja štetnom UV zračenju. Hlad nije potpuna zaštita, treba koristiti kremu za sunčanje ako se boravi na otvorenom. Bilo bi dobro nositi šešir sa širokim obodom i sunčane naočale s UV zaštitom kao dodatnu zaštitu za lice i oči.
Odgovarajuća odjeća za zaštitu od sunca
Preporučuje se nošenje lagane, ali zaštitne odjeće koja prekriva osjetljive dijelove tijela poput ramena, leđa i trbuha. Treba birati svijetle boje koje reflektiraju sunčevu svjetlost i pomažu u održavanju niže tjelesne temperature. Trudnice neka odaberu odgovarajuću laganu i udobnu obuću te izbjegavaju hodanje bez obuće po vrućem pijesku ili betonu, jer su stopala tijekom trudnoće često posebno osjetljiva.
Mjere opreza za trudnice
Odabir udobnog kupaćeg kostima
Kupaći kostimi u trudnoći trebaju biti udobni i dovoljno elastični kako bi se prilagodili rastućem trbuhu, bez stezanja ili neudobnosti. Jednodjelni kostimi pružaju dodatnu podršku trbuhu i grudima.
Nošenje mokrog kupaćeg kostima može povećati rizik od urogenitalnih infekcija, što je posebno važno za trudnice jer su sklonije takvim infekcijama. Nakon plivanja treba se presvući u suhu odjeću da se smanji ovaj rizik. Potrebno je temeljito osušiti intimne dijelove tijela prije oblačenja suhe odjeće.
Izbjegavanje preparata za samotamnjenje
Trudnice bi trebale izbjegavati korištenje preparata za samotamnjenje zbog mogućih rizika povezanih s kemijskim sastojcima koji mogu prodrijeti kroz kožu i doći do ploda. Iako su mnogi proizvodi dermatološki testirani, nema dovoljno istraživanja o njihovoj sigurnosti za trudnice i njihove bebe.
Bolje je umjereno izlaganje suncu u sigurnim uvjetima, uz korištenje visokog zaštitnog faktora i druge mjere zaštite. Dozirano sunčanje pomaže u proizvodnji vitamina D, ali je uvijek potreban oprez i zaštita kože.
Zdravstvene koristi umjerenog sunčanja u trudnoći
Ključna je uloga sunčeve svjetlosti u proizvodnji vitamina D u tijelu. Vitamin D je neophodan za zdravlje kostiju jer pomaže u apsorpciji kalcija i fosfora, ključnih minerala za izgradnju i održavanje kostiju. Nedostatak vitamina D može dovesti do različitih zdravstvenih problema kao što su osteoporoza, slabljenje imunološkog sustava i povećan rizik od kroničnih bolesti. Trudnice s nedostatkom vitamina D mogu imati veći rizik od komplikacija poput preeklampsije, gestacijskog dijabetesa i rađanja djece s niskom porođajnom težinom.
Umjereno sunčanje može pomoći u održavanju optimalne razine vitamina D te poboljšati raspoloženje zbog povećane proizvodnje serotonina.
Umjereno sunčanje potiče proizvodnju vitamina D.
Trudnice trebaju ograničiti vrijeme na suncu na nekoliko puta tjedno uz korištenje kreme za sunčanje s odgovarajućim zaštitnim faktorom. Potrebno je izbjegavati najintenzivnije sunčeve zrake između 11 i 17 sati te koristiti zaštitne mjere poput kreme za sunčanje, šešira, sunčanih naočala i zaštitne odjeće.
Važno je da se žene tijekom trudnoće pridržavaju ovih savjeta radi zaštite vlastitog zdravlja i zdravlja svojeg djeteta.
Trudnice bi se trebale konzultirati sa svojim liječnikom ili ginekologom prije nego što promijene svoje navike sunčanja, posebno ako imaju bilo kakve zdravstvene probleme ili su pod povećanim rizikom od komplikacija tijekom trudnoće. Individualni pristup je važan jer svaka trudnoća može imati specifične zahtjeve i rizike.
Fotografija: Unsplash
Autor: Dubravka Dedeić, specijalist ginekologije i porodništva
Vodič za trudnice
Koju hranu izbjegavati u trudnoći?
Sunčanje u trudnoći
Pregledi prije trudnoće
Kako izgledaju bebe po tromjesečjima trudnoće?
Koliko kilograma je normalno dobiti u trudnoći?
Što znači termin poroda?
Poliklinika Med Art | © Sva prava pridržana
izrada: trenutak.hr