3D ginekološki ultrazvuk

Primjena ultrazvuka u ginekologiji je unaprijedila dijagnostiku i liječenje ginekoloških pacijentica jer je pružila direktan uvid u funkciju i građu unutarnjih genitalnih organa žene: maternice, jajovoda i jajnika. Ultrazvučni prikazi su ispočetka bili mogući samo u 2D tehnici. 2D ultrazvuk prikazuje organe u dvije dimenzije pa nije dovoljno precizan u visokodiferentnim stanjima kao što su prirođene anomalije maternice, tumori jajnika i maternice.

Nakon razvoja 3D tehnologije, ultrazvučne mogućnosti su se blisko približile magnetskoj rezonanci i laparoskopiji, kako u dijagnostici mnogih patoloških stanja tako i u liječenju neplodnosti.

  • 3D ultrazvukom se prikazuju organi u sve tri dimenzije na način da se napravi volumen organa koji se može okretati i proučavati pod različitim kutovima i ravninama. Sve tri ravnine se mogu ujediniti u jednu sliku pa se dobije trodimenzionalan prikaz sličan fotografiji. Volumeni se mogu naknadno analizirati, bez prisustva pacijentice.
  • 4D ultrazvuk prikazuje sliku u pokretu pa se koristi u ispitivanju prohodnosti jajovoda i tijekom trudnoće.
  • 5D ultrazvuk ima visoku rezoluciju pa stvara prikaz do najsitnijih detalja.

Što otkriva 3D ultrazvuk?

Prirođene anomalije maternice

Prirođene anomalije maternice su zastupljene s 5,5% u općoj populaciji, 8% kod neplodnosti i 13% kod žena s ponavljajućim pobačajima. Zbog toga je važno znati prije planiranja trudnoće kakva je građa maternice. Osjetljivost i specifičnost 3D ultrazvuka u dijagnostici prirođenih anomalija maternice je skoro 100%.

3D ultrazvuk jasno razlikuje septum maternice od supseptuma, dvoroge i jednoroge maternice.

Položaj mioma

3D ultrazvuk bolje od 2D ultrazvuka određuje nalazi se miom u unutrašnjosti maternice ili u mišićnom zidu maternice. Miom koji se nalazi u unutrašnjosti maternice se najčešće mora operirati, za razliku mioma mišićnog zida čiji rast se često samo prati.

Položaj intrauterinog uloška („spirale“)

U slučaju da postoji sumnja da je došlo do pomicanja kontracepcijskog intrauterinog uloška („spirale“), s 3D ultrazvukom se može točno utvrditi lokacija.

Obrada neplodnosti

Sonohisterosalpingografija („propuhivanje jajovoda“) koristi mogućnosti 3D/4D ultrazvuka u ispitivanju prohodnosti jajovoda.

Dijagnostika priraslica u unutrašnjosti maternice (sinehija) je vrlo bitna u obradi neplodnosti. Priraslice u maternici mogu biti velika smetnja za začeće, a teško ih je dijagnisticirati bez operativnog zahvata – histeroskopije. 3D ultrazvuk prikazuje priraslice, a nije invazivan za razliku od sonohisterosalpingografije ili histeroskopije.

Analiza sumnjivih tvorbi na jajnicima i maternici

3D power ili 3D color Doppler se koriste u analizi sumnjivih tvorbi na jajniku i maternici jer imaju mogućnost prikazati arhitekturu i razgranatost krvnih žila unutar tvorbe, što je vrlo korisno jer se dobroćudne tvorbe razlikuju od zloćudnih po izgledu i razvoju krvnih žila.

Kada i kako se radi 3D ultrazvuk?

3D ultrazvuk nije dio standardnog ginekološkog pregleda, izvodi se u slučaju konkretnih indikacija. Koristi se u dijagnostici bolova u zdjelici, procjeni neplodnosti, nepravilnim krvarenjima, analizi tvorbi na jajnicima i maternici, sumnji na prirođene anomalije maternice, praćenju trudnoće, određivanju smještaja intrauterinog uloška.

3D ultrazvuk nije bolan i traje oko 5-10 minuta.

3D ultrazvuk traje oko 5-10 minuta. Izvodi se u određeno vrijeme menstrualnog ciklusa, ovisno o patologiji koja se analizira. Kod prirođenih anomalija maternice je bolje raditi ultrazvuk u drugoj fazi ciklusa jer je sluznica zadebljana pa se bolje prikazuje unutrašnjost maternice, a kod većine ostalih indikacija je ultrazvuk najbolje raditi neposredno nakon menstrualnog krvarenja. Ginekolog daje savjet u kojoj fazi ciklusa će se raditi ultrazvuk, ovisno o indikaciji.

Na ultrazvuk se dolazi praznog mokraćnog mjehura. Izvodi u poluležećem položaju pacijentice na način da se sonda umetne u rodnicu. Pregled nije bolan, može se osjetiti samo blaga nelagoda kod uvođenja sonde u rodnicu.

Je li 3D ultrazvuk štetan?

3D ultrazvuk nije štetan jer koristi ultrazvučne valove, a ne ionizirajuće zračenje kao kod rendgenskih pregleda. Ultrazvučni val je zvuk koje ljudsko uho ne može čuti. Zvuk može biti štetan jedino zbog toga što zagrijava tkivo, no niti jedan ultrazvučni pregled ne traje toliko dugo da bi došlo do štetnog zagrijavanja tkiva. Pregled je brz i nalaz se odmah dobije.

3D ultrazvuk je brz i nije štetan.

U slučaju sumnjivog nalaza, može se raditi daljnja obrada, praćenje ili operativni zahvat. U daljnju obradu spadaju magnetska rezonanca i određivanje tumorskih markera. U mnogim slučajevima nije potrebna nikakva dodatna intervencija, dovoljno je samo češće ultrazvučno praćenje kroz vrijeme.

Primjena 3D ultrazvuka uvelike smanjuje potrebu za dodatnim dijagnostičkim metodama i operativnim zahvatima jer, sa velikom sigurnošću, daje dijagnozu i prognozu mnogih ginekoloških stanja.

Usporedba 2D i 3D ultrazvuka

2D ultrazvuk3D ultrazvuk
VizualizacijaPrikaz u dvije dimenzije bez dubinske percepcije.Detaljni prikaz u tri dimenzije i visokom rezolucijom.
Rotacija slikeFiksni prikaz koji ne dopušta rotaciju slike.Mogućnost rotacije slike u više ravnina za detaljniji pregled. Mogućnost naknadne analize, bez prisustva pacijentice.
Dijagnostička preciznostManja preciznost zbog ograničenog prikaza i slabije rezolucije.Veća dijagnostička preciznost zbog detaljnijeg prikaza.
Klinička primjenaŠiroko se koristi za rutinske preglede, probir i osnovnu procjenu.Koristan za detaljnu procjenu, preoperativno planiranje i složene slučajeve poput anomalija maternice ili tumora na jajnicima i maternici.
Interpretacija rezultataOgraničena mogućnost identifikacije dubljih patologija, uglavnom se koristi za pregled površinskih struktura.Identifikacija detaljnih patologija i anomalija, rano otkrivanje tumora i drugih patoloških promjena.
SigurnostNeinvazivna priroda, bez ionizirajućeg zračenja.Neinvazivna priroda, bez ionizirajućeg zračenja.
Usporedba 2D i 3D ultrazvuka

Često postavljana pitanja

Autor: Dubravka Dedeić, dr. med.

Poliklinika Med Art | © Sva prava pridržana

info@poliklinika-medart.hr

izrada: trenutak.hr

Scroll to Top