„Anomaly scan“

Anomaly scan je ultrazvučni pregled koji se izvodi između 18. i 22. tjedna trudnoće i koji je, uz mini anomaly scan, najvažniji ultrazvučni pregled u trudnoći. Fetus je u ovom periodu dovoljno razvijen za analizu većine anatomskih struktura pa, u slučaju potrebe, ima još dosta vremena u trudnoći za intervencije koje poboljšavaju ishod trudnoće za majku i dijete.

Tko izvodi anomaly scan?

Kako bi se postigli optimalni rezultati ultrazvučnog pregleda, pregled rade ekspertni ultrasoničari. Moraju zadovoljavati sljedeće kriterije:

  • imati završenu odgovarajuću edukaciju o korištenju dijagnostičke ultrasonografije i povezanim sigurnosnim pitanjima
  • sudjelovati u aktivnostima kontinuiranog medicinskog obrazovanja
  • redovito obavljati ultrazvučne preglede
  • znati slijediti standardne odgovarajuće postupke za sumnjive ili abnormalne nalaze.

Kako se izvodi anomaly scan?

Ultrazvuk u toj dobi se radi transabdominalnom sondom. Trbuh trudnice se namaže gelom i prisloni se sonda. Pregled nije bolan, može se osjetiti samo mala nelagoda od pritiska sonde na trbuh.

U slučaju da se radi cervikometrija, koristi se transvaginalna sonda. Cervikometrija je mjerenje vrata maternice trudnice kojim se procjenjuje vjerojatnost prijetećeg prijevremenog porođaja.

Anomaly scan radi se prislanjanjem sonde na trbuh trudnice.

Najbolje da se trudnica odjene dvodijelno da može osloboditi trbuh. Treba isprazniti mokraćni mjehur prije pregleda, pripremiti datum zadnje menstruacije i donijeti svu dokumentaciju vezanu uz trudnoću.

Koliko traje anomaly scan?

Sam ultrazvučni pregled traje 20-25 minuta. Brzina je vrlina dobrog ultrasoničara pa nema potrebe dulje uznemiravati fetus, osim u slučaju da se posumnja na neku anomaliju pa je potreba detaljnija i precizna analiza određenog segmenta.

Poželjno je da na pregled dođe i partner. Isto tako je poželjno da roditelji odmah, tijekom samog pregleda, postavljaju liječniku pitanja ako postoje neke nedoumice oko samog ultrazvučnog prikaza fetusa. Nakon pregleda će liječnik dati upute o daljnjim postupcima i izdati pisani nalaz. U slučaju da postoji sumnja na neke anomalije, liječnik može i naknadno izdati nalaz kada detaljnije analizira ultrazvučne snimke snimljene tijekom pregleda.

U kojem tjednu je najbolje raditi anomaly scan?

  • Anomaly scan s 18 i 19 tjedana: u tom periodu se može dogoditi da u mozgu fetusa još nije razvijena struktura koja se naziva korpus kalosum pa će biti potrebno doći na pregled koji tjedan kasnije.
  • Anomaly scan s 20 tjedana: optimalno vrijeme za izvođenje ultrazvuka – sve je razvijeno za tu dob, a ima se dovoljno vremena za daljnje intervencije.
  • Anomaly scan s 21 i 22 tjedna: sve je razvijeno za tu dob, no u Republici Hrvatskoj je prekid trudnoće po medicinskoj indikaciji dozvoljen do 22. tjedna trudnoće pa je, u slučaju da se dijagnosticira malformacija fetusa nespojiva sa životom, teže organizirati prekid trudnoće.

Kada se radi idući ultrazvučni pregled nakon anomaly scana?

Idući ultrazvučni pregled koji se preporučuje je ultrazvuk u trećem tromjesečju u periodu između 32. i 34. tjedna trudnoće. Tada se određuje položaj posteljice i namještaj ploda, mjeri se veličina fetusa radi mogućeg zastoja u rastu, traže anomalije koje se mogu vidjeti tek u ovom periodu trudnoće (srce, genitourinarni trakt, središnji živčani sustav, patuljasti rast), procjenjuje količina plodne vode te, po indikaciji, rade Dopplerska mjerenja arterija maternice i fetusa.

Što anomaly scan otkriva?

U anomaly scanu se analiziraju sljedeće strukture:

  • Oblik lubanje, razvoj velikog mozga i moždanih komora, mali mozak, bazalni dio mozga
  • Profil lica, oči s očnim lećama, nos, gornja i donja usna, meko i tvrdi nepce, vrat
  • Prsište, pluća, srce s četiri komore i izlazištima velikih krvnih žila
  • Ošit, želudac, žučni mjehur, bubrezi, crijeva, mokraćni mjehur, crijeva
  • Kralješnica, ekstremiteti, položaj šakica i stopala
  • Položaj posteljice, ulazak pupkovine u trbuh fetusa i u posteljicu, tri žile pupkovine, količina plodne vode
  • Spol
  • Analiziraju se pokreti fetusa.

Naglasak je na analizi srca, lica, mozga i kralješnice koji se na ultrazvučnim aparatima 3D/4D/5D tehnologije mogu bolje analizirati pomoću posebnih aplikacija. Mjeri se opseg glavice (HC), biparijetalni promjer (BPD), opseg trbuha (AC) i duljina bedrene kosti (FL). Preko tih parametara se prati rast fetusa prilikom svakog ultrazvučnog pregleda.

Mjeri se duljina vrata maternice trudnice u sklopu probira za prijeteći prijevremeni porođaj.

Uzroci abnormalnosti koje se mogu detektirati u ovoj dobi su genetske greške, infekcije, kronične bolesti majke i utjecaj otrovnih vanjskih čimbenika.

Anomaly scan daje podatak o spolu djeteta.

Kompletna anatomija se analizira na točno određenim presjecima tijela fetusa u kojima je određeno koje se sve strukture moraju prikazati. Svi presjeci se moraju prikazati i dokumentirati pod imenom i prezimenom trudnice u svrhu evidencije. Ponekad se dogodi, kod lošeg ishoda trudnoće, da je potrebno revidirati ultrazvučne slike iz ovog doba da bi se moglo preciznije utvrditi što, zašto i kada je dovelo do lošeg ishoda.

Ako se prilikom ultrazvučnog pregleda detektira neki problem, liječnik će roditeljima objasniti o čemu se radi, koje su mogućnosti daljnje dijagnostike, kakav je daljnji tijek praćenja trudnoće i koji su mogući ishodi. Roditelje se može uputiti na genetsko savjetovanje i amniocentezu u svrhu analize genetskog stanja fetusa, TORCH testiranje krvi majke na infekcije, razne laboratorijske testove, magnetsku rezonancu fetusa, ovisno o postavljenoj radnoj dijagnozi. Nakon konzultacije i određenih daljnjih dijagnostičkih postupaka kojima se točno utvrdi dijagnoza i mogući ishodi trudnoće, roditelji odlučuju o daljnjem tijeku trudnoće, a uloga liječnika je da pruže usluge savjetovanja i emocionalnu podršku roditeljima.

Ima li anomaly scan svoja ograničenja?

Ultrazvuk u ovoj dobi ima svoja ograničenja. Mnoge malformacije mogu se razviti kasnije u trudnoći ili još sada nisu vidljive, a neke se neće otkriti čak ni uz odgovarajuću opremu i uz najveće iskustvo ultrasoničara. Središnji živčani sustav, srce, genitourinarni trakt i duge kosti se dalje razvijaju te je potreban daljnji ultrazvučni nadzor. No, bez obzira na ograničenja, ima veliku ulogu u osiguravanju zdravlja i dobrobiti buduće bebe.

Uz današnju ultrazvučnu vrhunsku tehnologiju, NIPT testove i ogromno medicinsko znanje koje ima ekspertni ultrasoničar, čvrsto se preporučuje budućim roditeljima da prihvate ponuđene mogućnosti dijagnostike. Vrlo je važna informacija hoće li se beba roditi zdrava. Postoji niz hitnih intervencija kojima se bebi može pomoći neposredno nakon rođenja ako se problem uoči na vrijeme, dok trudnoća još traje. Rutinski redoviti pregledi optimiziraju ishod trudnoće za majku i dijete te uključuju stalnu medicinsku podršku budućim roditeljima kroz cijelu trudnoću.

Autor: Dubravka Dedeić, specijalist ginekologije i porodništva

Ostale usluge

Cervikometrija

Ultrazvučna transvaginalna procjena izgleda i duljine vrata maternice u svrhu procjene rizika razvoja prijevremenog porođaja.

Saznajte više

Poliklinika Med Art | © Sva prava pridržana

info@poliklinika-medart.hr

izrada: trenutak.hr

Scroll to Top