Ginekološki pregled u trudnoći

Vrlo je važno redovito posjećivati ginekologa tijekom trudnoće. Trudnoće koje su redovito kontrolirane imaju bolji ishod za majku i za novorođenče. Ciljevi svakog ginekološkog pregleda su: pružanje informacija i praćenje normalnih promjena tijekom trudnoće, procjena rizika te intervencija u slučaju komplikacija koji mogu nastati tijekom trudnoće.

Prvi pregled u trudnoći

Liječniku se treba javiti nakon izostanka menstruacije i pozitivnog kućnog testa na trudnoću radi dogovora oko pregleda. Prvi pregled se radi kada prođe 6 tjedana od zadnje menstruacije. Tada se na ultrazvuku može vidjeti embrij s pozitivnom cirkulacijom, tj. kucaji srca.

Razgovor s trudnicom

Pregled započinje razgovorom s trudnicom. Važno je napomenuti liječniku:

1. koristite li lijekove ili biljne preparate. Lijekove koji mogu štetiti u trudnoći (neki lijekovi protiv zgrušavanja krvi, za štitnjaču, antiepileptici, antidepresivi, antihipertenzivi) treba u trudnoći zamijeniti s neškodljivima. Oko 98% lijekova na tržištu nemaju točno ispitanu škodljivost u smislu oštećenja ploda. Samo oko tridesetak lijekova ima dokazanu neškodljivost u trudnoći. Jako je mali raspon lijekova koji se mogu uzimati tijekom trudnoće pa je potrebno uskladiti terapiju.

2. radite li ili živite u okolini u kojoj ima dosta teških metala, herbicida, pesticida, zračenja, kemikalija koje mogu štetiti trudnoći.

3. imate li poseban režim prehrane ili potrebu za određenim dopunama prehrani; preporučuje se svim trudnicama uzimanje folne kiseline u dozi od 400-800 mcg tijekom prvog tromjesečja.

U prvom tromjesečju preporučuje se uzimanje folne kiseline.

4. bolujete li od neke kronične bolesti ili imate li povišen rizik za neku bolest.

5. koristite li opioidna sredstva, alkohol ili cigarete.

U slučaju korištenja veće količine alkohola tijekom trudnoće, dolazi do razvoja fetalnog alkoholnog sindroma. Novorođenče može imati mikrocefaliju (manju glavu), intelektualno zaostajanje i neurorazvojne poremećaje, zastoj u rastu, poremećen razvoj lica, abnormalne uši…

Pušenje može dovesti do zastoja u rastu i mrtvorođenčeta. Iako je rizik od anomalija mali (otprilike dvostruki), može doći do srčanih grešaka i anomalija krvnih žila, ekstremiteta, genitourinarnog sustava, stopala, trbušne stijenke, tankog crijeva i mišića.

6. imate li alergiju na lijekove ili medicinske proizvode.

7. jeste li teže bolovali ili imali operativne zahvate kroz život.

8. mogućnost zaraznih bolesti, redovita procijepljenost kroz život.

9. spomenite sve trudnoće koje su do sada bile i, ako je bilo komplikacija kao što su pobačaji, vanmaternične trudnoće, prijevremeni porođaji, problemi u babinju.

10. je li tko u obitelji imao srčane greške, višestruke malformacije, genetske bolesti, problema sa zgrušavanjem krvi, tlak, šećer.

11. ima li partner zdravstvenih problema (srčanu grešku, nasljedne bolesti, prirođene malformacije).

Ginekološki pregled

Nakon razgovora u kojem liječnik ustanovi postoje li kakvi rizici za trudnoću te je li potrebna daljnja obrada u tom smjeru, radi se ginekološki pregled.

Pregled uključuje klasičan ginekološki pregled, mjerenja tlaka, mjerenje tjelesne težine, davanje urina na analizu urinskom trakicom.

Kod prvog ginekološkog pregleda uzima se PAPA test ako nije napravljen u zadnjih godinu dana.

Ginekolog odlučuje koliki je rizik za spolno prenosive bolesti i savjetuje uzimanje cervikalnih briseva i analizu krvi na određene spolno prenosive bolesti. Cervikalni brisevi se standardno uzimaju na aerobne bakterije, klamidiju, ureaplazmu, mikoplazmu. Može se još uzeti bris na trihomonas, gonoreju, HPV, ovisno o potrebi.

Laboratorijske pretrage

Od laboratorijskih pretraga na početku trudnoće određuju se:

  • krvna grupa i Rh faktor.
  • IAT – indirektni antiglobulinski test koji detektira je li majka razvila antitijela na fetusne crvene krvne stanice (eritrocite). Antitijela se mogu razviti ako postoji nepodudarnost u određenim komponentama između majčine i fetalne krvi. Najčešće se stvaraju kad je majka Rh D negativna, a fetus Rh D pozitivan, a tijekom trudnoće je došlo do miješanja majčine i fetalne krvi. Ako majka razvije antitijela, ona napadaju fetalne eritrocite i uzrokuju anemiju koja može dovesti do smrti ploda. IAT se radi tri puta tijekom trudnoće kod trudnica koje su Rh negativne, a dva puta kod trudnica koje su Rh pozitivne.
  • kompletna krvna slika.
  • glukoza u krvi. Dijabetes kod majke s lošom kontrolom šećera povećava rizik od raznih kongenitalnih anomalija; srčane abnormalnosti su najčešće. Isto tako povećava rizik za rođenje djeteta prekomjerne tjelesne težine, viška plodne vode, carskog reza, hipertenzije, preeklampsije.
  • TSH – pokazuje kakva je aktivnost štitnjače majke.
  • antitijela na hepatitis B i C, toksoplazmu, sifilis.
  • urinokultura – infekcije mokraćnog sustava mogu dovesti do prijevremenog porođaja.

Što se radi prilikom svakog pregleda?

  • Mjeri se tlak koji je tijekom trudnoće niži nego inače, što je normalno. Trudnice zbog toga mogu osjećati slabost i umor. Niski tlak nije patološki. Problem je visoki tlak koji može dovesti do preeklampsije, stanja koje može biti opasno za majku i fetus. Tlak od 140/90 i više smatra se povišenim pa trudnica mora biti pod pojačanom kontrolom i, po potrebi, pod terapijom.
  • Trudnica daje urin za analizu urinskom trakicom. U urinskoj trakici se analizira nekoliko komponenti: postoje li upalne komponente i krv koje upućuju na upalu mokraćnih puteva, ima li pojačanog izlučivanja proteina u urinu koje može upućivati na razvoj preeklampsije, ima li pojačanog lučenja glukoze i ketona u urinu što su parametri za metabolizam glukoze u tijelu, pojačano lučenje bilirubina, kolika je gustoća i kiselost / lužnatost urina.
  • Mjeri se tjelesna težina trudnice. Prekomjerni prirast tjelesne težine u trudnoći je povezan s povećanim rizikom za novorođenče prekomjerne težine, carski rez, preeklampsiju, povišeni tlak i šećer u trudnoći.
  • Napravi se ginekološki pregled.

Tlak je tijekom trudnoće niži nego inače.

Prilikom prvog ginekološkog pregleda radi se ultrazvučni pregled radi određivanja termina porođaja.

Prvi ginekološki pregled je prilika da trudnica postavi sva pitanja vezana uz trudnoću. Za vrijeme pregleda partner može biti uz trudnicu i aktivno sudjelovati u razgovoru. Na ultrazvučni pregled trudnica može dovesti i članove obitelji, prijateljice…

Redoviti ginekološki pregledi prate razvoj trudnoće, preveniraju komplikacije i poboljšavaju ishod trudnoće. Važno je da trudnica aktivno sudjeluje u pregledima, unaprijed pripremi pitanja za liječnika, spomene sve tegobe koje je imala i redovito dolazi na preglede.

Ginekološki pregledi prema tromjesečjima trudnoće

TromjesečjeUčestalost pregledaŠto pregled uključuje
Prvo tromjesečjeJednom mjesečno, svaka 4 tjedna– Ginekološki pregled
– Opća provjera zdravlja i mjerenje tjelesne težine
– Probir za preeklampsiju: mjerenje tlaka i provjera urinske trakice na proteine
– Ultrazvučna provjera otkucaja srca ploda nakon 6. tjedna
– Krvne pretrage: krvna grupa i Rh faktor, antitijela na hepatitis B i C, sifilis, toksoplazmu, kompletna krvna slika, šećer u krvi, TSH (funkcija štitnjače)
– Analiza urina (urin sa sedimentom, urinokultura)
– PAPA test i cervikalni brisevi (po procjeni ginekologa)
– Ultrazvučni pregled: mini anomaly scan s 11 – 14 tjedana
– Probir na genetske poremećaje: NIPT test – idealno s 12 tjedana zajedno s mini anomaly scanom, po želji trudnice i partnera
– Određivanje termina porođaja
Drugo tromjesečjeJednom mjesečno, svaka 4 tjedna– Ginekološki pregled
– Opća provjera zdravlja i mjerenje tjelesne težine
– Probir za preeklampsiju: mjerenje tlaka i provjera urinske trakice na proteine
Anomaly scan između 18. – 22. tjedna
– Probir za prijevremeni porođaj: cervikometrija
– Probir za gestacijski dijabetes: OGTT – test opterećenja šećerom između 24. – 28. tjedna
– Testovi senzibilizacije s 24 tjedna za Rh negativne trudnice
– Probir za anemiju: krvna slika s 28 tjedana
Treće
tromjesečje
Svaka 2 – 3 tjedna, po procjeni ginekologa; nakon termina svaki drugi dan– Ginekološki pregled
– Opća provjera zdravlja i mjerenje tjelesne težine
– Probir za preeklampsiju: mjerenje tlaka i provjera urinske trakice na proteine
– Testovi senzibilizacije s 32 tjedna za sve trudnice
– Ultrazvučni probir na zastoj u rastu s 32. – 34. tjedna
– Anogenitalni bris na BHSB s 35 tjedana
– Procjena zdjelice i provjera vrata maternice
CTG kontrola nakon 35. tjedna
– Edukacija i priprema za porođaj, postporođajno doba i dojenje

Cijena ginekološkog pregleda u trudnoći:

Kompletan trudnički pregled s 3D/4D/5D ultrazvukom90,00 €
Ginekološki pregled u trudnoći50,00 €

Autor: Dubravka Dedeić, specijalist ginekologije i porodništva

Ostale usluge

Cervikometrija

Ultrazvučna transvaginalna procjena izgleda i duljine vrata maternice u svrhu procjene rizika razvoja prijevremenog porođaja.

Detaljnije

Poliklinika Med Art | © Sva prava pridržana

info@poliklinika-medart.hr

izrada: trenutak.hr

Scroll to Top