Biopsija endometrija

Biopsija endometrija (sluznice maternice) je minimalno invazivna tehnika koja se radi u ambulantnim uvjetima. Zbog jednostavnosti postupka i opreme u velikoj mjeri je zamijenila potrebu za frakcioniranom kiretažom koja se izvodi u bolnici.

Koristi se za dijagnostiku raka sluznice maternice, hiperplazije i drugih patologija sluznice maternice te procjenu subkliničke infekcije (npr. endometritis).

Indikacije za izvođenje biopsije endometrija

  • Svako krvarenje u postmenopauzi, bez obzira na intenzitet krvarenja kod ultrazvučne debljine sluznice maternice > 4 mm ili ako se sluznica ne može adekvatno ultrazvučno vizualizirati.
  • Pacijentice od 45 godina do menopauze: kod pacijentica koje imaju prečesto krvarenje (razmak između početka epizoda krvarenja je <21 dan), obilno ili produljeno (>8 dana) ili krvarenje unutar ciklusa.
  • Pacijentice mlađe od 45 godina: svako abnormalno krvarenje iz maternice kod pacijentica s BMI ≥30 kg/m2. Kod pacijentica s BMI <30 kg/m2, abnormalno krvarenje iz maternice koje je uporno i javlja se kod: kronične ovulacijske disfunkcije, neke druge izloženosti estrogenu na koju ne djeluje progesteron, neuspjelog medicinskog liječenja krvarenja ili pacijentica s visokim rizikom od raka endometrija (npr. Lynchov sindrom, Cowdenov sindrom).
  • U PAPA testu: prisutnost AGC endometrija.
  • U PAPA testu: AGC svih potkategorija – kod pacijentica ≥35 godina ili koje imaju povećani rizik od raka endometrija.
  • Prisutnost dobroćudnih stanica endometrija u pacijentica u dobi od ≥40 godina koje imaju abnormalno krvarenje iz maternice ili čimbenike rizika za rak endometrija.
  • Praćenje bolesnica s patologijom endometrija (npr. hiperplazija endometrija).
  • Probir u bolesnica s visokim rizikom od raka endometrija (npr. Lynchov sindrom).

Kontraindikacije za biopsiju endometrija

Jedina apsolutna kontraindikacija za uzimanje uzorka endometrija je postojanje održive i željene trudnoće.

Relativna kontraindikacija je sklonost krvarenju, s obzirom na to da krvarenje može biti prekomjerno u takvih pacijentica. Biopsija endometrija se može provesti kod pacijentica koje su na antikoagulantnoj terapiji ako su parametri koagulacije stalno unutar standardnog terapeutskog raspona.

U prisutnosti akutne infekcije vagine, vrata maternice ili zdjelice, postupak treba odgoditi, ako je moguće, dok se infekcija ne izliječi. Ovo se ne odnosi na kliničke situacije u kojima je indikacija za biopsiju procjena subkliničke infekcije.

Biopsija endometrija se može izvesti kod pacijentica koje imaju intrauterini uložak („spiralu).

Kako se pripremiti za biopsiju endometrija?

Pacijentica može uzeti 30 do 60 minuta prije postupka nesteroidni analgetik (Voltaren, Ibuprofen, Ketonal…).

Tijekom zahvata koristi se lokalna analgezija (Lidokain sprej ili paracervikalni blok).

Profilaktički antibiotici nisu potrebni za prevenciju infekcije.

Kako izgleda biopsija endometrija?

Pacijentica je u poluležećem položaju, kao za ginekološki pregled. U rodnicu se nježno umetne instrument (spekulum) da bi se prikazao vrat maternice. Vrat maternice se premaže jodom radi dezinfekcije. Zatim slijedi lokalna anestezija.  

Uvede se tanki kateter u maternicu te se pod negativnim tlakom uzme uzorak sluznice maternice. Uzorak se šalje na patohistološku analizu. Ako je potrebno, uzima se i ekskohleat endocerviksa (uzorak iz sluznice vrata maternice).

U tipičnom postupku se uzorkuje 5 do 15% površine sluznice maternice. Neuspjeh u dobivanju tkiva je 0 – 8 %.

Moguće nuspojave i komplikacije postupka

Najčešća nuspojava su manji grčevi, koji brzo prestanu nakon završetka postupka. Mnoge pacijentice će primijetiti lagano vaginalno krvarenje ili točkasto krvarenje nekoliko dana nakon zahvata.

Moguća je vazovagalna reakcija tijekom uzimanja uzoraka sluznice maternice. Pacijentica osjeti slabost i na kratko može izgubiti svijest.  Takve se reakcije općenito mogu spriječiti ako pacijentica jede i pije prije zahvata te uzme analgetik.

Rijetke komplikacije uključuju prekomjerno krvarenje iz maternice (osobito s nedijagnosticiranim koagulopatijama), perforaciju maternice (rizik od 0,1 do 1,3 posto), infekciju zdjelice i bakterijemiju (uključujući sepsu i endokarditis).

Pacijentica se obavezno mora javiti na pregled ako dođe do pogoršanja bolova u trbuhu, jačeg krvarenja od menstrualnog, pojačanog iscjetka neugodna mirisa ili povišene temperature.

Ako se i nakon zahvata osjeća grčeve, može se uzeti analgetik.

Pacijentice mogu nastaviti sa svojim uobičajenim aktivnostima, uključujući spolni odnos i vježbanje, čim budu spremne.

Cijena biopsije endometrija:

Endometrial sampling s PHD analizom (biopsija endometrija)170,00 €

Autor: Dubravka Dedeić, specijalist ginekologije i porodništva

Ostale usluge

Liječenje kondiloma

Vulvarne i vaginalne bradavice jedna su od kliničkih manifestacija infekcije humanim papiloma virusom (HPV). Otprilike…

Detaljnije

Poliklinika Med Art | © Sva prava pridržana

info@poliklinika-medart.hr

izrada: trenutak.hr

Scroll to Top