Bojanje kose u trudnoći
Hormoni tijekom trudnoće mogu promijeniti kvalitetu kose. Kosa može zalepršati i dobiti novi sjaj ili može postati beživotna i teška za bilo kakvu formu. Trudnice su često zabrinute oko bojanja kose kroz trudnoću.
Sadržaj:
Smiju li trudnice bojati kosu?
Dostupna istraživanja na temu bojanja kose tijekom trudnoće su ograničena i često nedovoljna za donošenje konačnih zaključaka. Većina dostupnih podataka je dobivena iz studija na životinjama ili malih studija na ljudima koje nisu uvijek primjenjive na trudnice.
Većina zdravstvenih djelatnika smatra bojanje kose tijekom trudnoće niskorizičnim postupkom. Apsorpcija kemikalija kroz kožu je minimalna i nema čvrstih dokaza koji bi povezivali bojanje kose s negativnim ishodima trudnoće.
Jedna od funkcija kože je fiziološka barijera koja štiti tijelo od vanjskih štetnih tvari. Koža apsorbira samo male količine kemikalija iz boja za kosu, a koje su obično premale da bi uzrokovale štetu. Smatra se da male količine kemikalija koje ulaze u krvotok tijekom bojanja kose nisu štetne za plod, no ipak se savjetuje oprez i izbjegavanje čestog bojanja kose za vrijeme trudnoće.
Bolje je pričekati s bojanjem kose do drugog tromjesečja ako je moguće.
Bilo bi dobro izbjegavati bojanje kose tijekom prvog tromjesečja. Prvo tromjesečje je ključni period za razvoj ploda koje uključuje formiranje vitalnih organa i struktura. Plod je tijekom prvog tromjesečja osjetljiviji na vanjske utjecaje, zbog čega se trudnicama savjetuje da budu posebno oprezne u ovom periodu.
Hormoni trudnoće mogu promijeniti teksturu, gustoću i izgled kose, što može utjecati na rezultate bojanja. Hormonalne promjene mogu uzrokovati da boja drugačije izgleda na kosi ili da traje kraće nego inače. Bilo bi dobro isprobati boju na jednom pramenu da se ne desi da, umjesto raskošne crvene boje vina, ispadne drečavo roza frizura.
Mjere opreza za bojanje kose u trudnoći
Najbolje bi bilo pričekati s bojanjem kose do drugog tromjesečja kako bi se smanjio potencijalni rizik za plod. Bojanje kose u drugom i trećem tromjesečju je sigurnije jer su ključne faze razvoja ploda već završene.
Preporučuje se korištenje boja za kosu koje ne sadrže amonijak jer u manjoj mjeri izazivaju iritacije kože i nose manji rizik od štetnih učinaka. Bilo bi najbolje izabrati boje na bazi prirodnih sastojaka, poput kane ili biljnih boja, koje su manje agresivne prema koži i dišnim putovima. Sastav boja piše na deklaraciji proizvoda pa se mogu odabrati one s prirodnim ili organskim sastojcima. Treba pažljivog čitati i pridržavati se uputa koje dolaze uz proizvod za bojanje kose. Nepravilno korištenje, kao što je predugo držanje boje na kosi, može povećati rizik od iritacija ili prekomjerne izloženosti kemikalijama.
Preporučuje se korištenje boja za kosu bez amonijaka i na prirodnoj bazi.
Bojanje pramenova umjesto bojanja cijele kose može biti sigurnija opcija jer boja ne dolazi u direktan kontakt s vlasištem. Isto tako postoji mogućnost korištenja privremenih boja ili sprejeva koji se ne apsorbiraju u kožu.
Blajhanje kose, zbog svojih kemijskih sastojaka, može predstavljati veći rizik u usporedbi s običnim bojama za kosu. Osnovna komponenta blajhanja je vodikov peroksid koji može biti agresivniji za kožu i zdravlje fetusa.
Važno je bojati kosu u prostoru s dobrom ventilacijom kako bi se minimizirao rizik od udisanja štetnih para i kemikalija. Dobra ventilacija se može osigurati otvaranjem prozora ili korištenjem ventilatora.
U slučaju bojanja kose kod kuće preporučuje se nošenje zaštitnih rukavica kako bi se spriječio direktan kontakt kemikalija s kožom na rukama. Pravilna upotreba rukavica može smanjiti rizik od kožnih iritacija i apsorpcije štetnih tvari.
Potrebno je poduzeti mjere opreza prilikom bojanja kose.
Treba provesti test na alergiju prije korištenja nove boje za kosu, čak i ako je trudnica koristila slične proizvode ranije. Test na alergiju se pravilno provodi nanošenjem male količine boje na unutarnji dio lakta ili iza uha i čekanjem 24-48 sati za eventualne reakcije. Ovaj test je važan kako bi se spriječile alergijske reakcije koje mogu biti posebno problematične tijekom trudnoće.
Kožna stanja poput ekcema, psorijaze i drugih iritacija kože mogu povećati apsorpciju kemikalija iz boje za kosu zbog pukotina i oštećenja na koži. Oštećena koža može djelovati kao ulazna točka za kemikalije, što može povećati rizik za trudnicu i plod.
Trudnice s postojećim kožnim stanjima bi se trebale konzultirati sa svojim dermatologom prije nego se odluče na bojanje kose i provoditi rigoroznije testove na alergiju kako bi se osiguralo da boja neće izazvati dodatne iritacije ili alergijske reakcije. Kod ovakvih trudnica je važno koristiti blage hipoalergene boje za kosu ili alternativne metode bojanja koje ne dolaze u direktan kontakt s vlasištem, poput bojanja pramenova.
Za njegu kose treba koristiti preparate koji su sigurni za trudnice, kao što su šamponi i regeneratori bez sulfata i parabena. Zbog promjena kvalitete kode tijekom trudnoće bitno je redovito njegovati kosu.
Smije li se bojati kosu u razdoblju dojenja?
Istraživanja su pokazala minimalni rizik od bojanja kose tijekom dojenja s obzirom na nisku apsorpciju kemikalija kroz vlasište i njihovu zanemarivu prisutnost u majčinom mlijeku.
Beba mora biti izvan prostorije tijekom procesa bojanja kose kako bi se izbjegla izloženost parama koje mogu izazvati iritaciju. Važno je osigurati dobru ventilaciju u prostoru gdje se boji kosa, nositi zaštitne rukavice i pažljivo pratiti upute za bojanje kako bi se smanjila izloženost kemikalijama.
Tijekom trudnoće se treba pridržavati jačih mjera opreza prilikom bojenja kose u interesu sigurnosti majke i ploda. U slučaju nedoumica ili zabrinutosti vezanih uz bojanje kose, najbolje je savjetovati se s liječnikom.
Fotografija: Pixabay
Autor: Dubravka Dedeić, specijalist ginekologije i porodništva
Vodič za trudnice
Koliko kilograma je normalno dobiti u trudnoći?
Sunčanje u trudnoći
Kako izgledaju bebe po tromjesečjima trudnoće?
Pregledi prije trudnoće
Kozmetika u trudnoći
Bojanje kose u trudnoći
Poliklinika Med Art | © Sva prava pridržana
izrada: trenutak.hr