Liječenje kondiloma
Vulvarne i vaginalne bradavice jedna su od kliničkih manifestacija infekcije humanim papiloma virusom (HPV). Otprilike 90 posto anogenitalnih bradavica povezano je s HPV tipovima 6 i/ili 11 koji imaju niski onkogeni potencijal.
Genitalne bradavice (kondilomi) većinu pacijenata brinu zbog estetskog izgleda, povezanosti sa spolno prenosivim bolestima, nelagodnih simptoma, nepostojanja lijeka i društvene stigme. Iako liječenje može iskorijeniti bradavice, recidiv bolesti je čest i javlja se kod 20 do 30 posto pacijenata.
Sadržaj:
Kako se prenose kondilomi?
Genitalni humani papiloma virus prenosi se izravnim fizičkim kontaktom tijekom seksa. Infekcija se može dogoditi godinama prije dijagnoze budući da razdoblje inkubacije može trajati jako dugo pa prvo uočavanje bradavica može predstavljati recidiv, a ne prvu epizodu. Stoga nova dijagnoza genitalnih bradavica ne znači da pacijentica ili njen partner imaju spolne odnose izvan veze. Kondomi pružaju određenu zaštitu od prijenosa HPV-a, ali kontakt s genitalnim lezijama koje nisu pokrivene kondomom može dovesti do infekcije.
Kondilomi se prenose spolnim putem.
HPV infekcija je toliko raširena da se većina ljudi zarazi HPV virusom tijekom svog života, ali nisu svjesni infekcije jer je obično bez simptoma. Stjecanje imuniteta na jedan tip HPV virusa ne osigurava imunitet protiv drugih tipova pa može doći do ponovne infekcije.
Kako prepoznati kondilome?
Kondilomi se najčešće pojavljuju na genitalnom i analnom području, ali u rijetkim slučajevima mogu biti prisutni i na drugim dijelovima tijela, kao što su usta, jezik i grlo.
Mogu se pojaviti pojedinačno ili u grupama te mogu varirati u veličini od vrlo sitnih do vidljivijih izraslina. Iako su benigni, mogu uzrokovati nelagodu, svrbež ili krvarenje, posebno ako se iritiraju. Postoji više vrsta kondiloma koje se razlikuju prema izgledu, mjestu pojavljivanja i drugim značajkama.
Vrste i značajke kondiloma
Vrsta kondiloma | Izgled | Gdje se najčešće pojavljuju | Značajke |
Šiljasti kondilomi | Male, šiljaste izrasline koje podsjećaju na bradavice. | Genitalno područje (penis, vulva), perianalna regija. | Najčešći tip, lako se šire, mogu uzrokovati svrbež i nelagodu. |
Ravni kondilomi | Ravne, glatke izrasline koje su često manje vidljive. | Unutarnje genitalije (cerviks, unutrašnjost vagine), penis. | Manje uočljivi, ali mogu biti opasniji jer se često nalaze na sluznicama. |
Gigantski kondilomi | Velike, brzorastuće izrasline koje mogu biti deformirajuće. | Perianalno područje, vanjske genitalije. | Rijetki, ali invazivni; mogu dovesti do ozbiljnijih komplikacija. |
Kada je potrebno liječenje kondiloma?
Glavna indikacija za liječenje vulvovaginalnih bradavica je ublažavanje nelagodnih simptoma (svrbež, krvarenje, peckanje, osjetljivost, vaginalni iscjedak, bol, opstrukcija vagine, dispareunija) ili psihološka nelagoda. Bradavice ne predstavljaju ozbiljne rizike za zdravlje ili plodnost pa se može pričekati s liječenjem da bi se vidjelo hoće li se bradavice spontano povući. Spontana regresija nastaje u do 40 posto slučajeva; kod ostalih bradavice ostaju iste ili se povećaju u veličini ili broju.
Kondilomi se spontano povlače u do 40 posto slučajeva.
Liječenje vulvovaginalnih bradavica ne smanjuje rizik od raka u budućnosti. Slično tome, pacijenti se ne bi trebali liječiti samo u svrhu sprečavanja prenošenja infekcije spolnim kontaktom, budući da nema dokaza da iskorjenjivanje bradavica smanjuje zaraznost.
Kako se provodi liječenje kondiloma?
Često je potrebno produljeno liječenje uz česte kontrole. Liječenje dovodi do nestanka bradavica kod 35 do 100 posto pacijenata u 3 do 16 tjedana, ali ne mora nužno iskorijeniti sve stanice zaražene HPV-om. Budući da HPV može postojati izvan područja liječenja, ostaje mogućnost ponovnog pojavljivanja bradavica ili prijenosa HPV-a na spolne partnere. Vjerojatnost ponovnog pojavljivanja bradavica varira ovisno o zdravstvenom stanju pacijenta, imunološkom statusu i proširenosti bolesti, ali 20 do 30 posto pacijenata ima recidiv (nove bradavice na prethodno liječenim ili novim mjestima) unutar nekoliko mjeseci. Usprkos tome, većina HPV infekcija povezanih s genitalnim bradavicama izliječi se unutar dvije godine.
Liječenje dovodi do nestanka bradavica kod 35 do 100 posto pacijenata.
Ne postoje visokokvalitetni dokazi da je bilo koji tretman znatno bolji od drugog ili da je prikladan za sve pacijente i sve vrste bradavica; stoga se izbor liječenja temelji na mjestu, broju i veličini bradavica. Kirurški zahvat rezultira visokim početnim stopama uklanjanja (90 do 100 posto), ali su stope ponovnog pojavljivanja bradavica slične onima s medikamentoznom terapijom.
Nuspojave i komplikacije liječenja kondiloma
Svi načini liječenja su povezani s lokaliziranom nelagodom, uključujući svrbež, peckanje, erozije i bol. Komplikacije koje proizlaze iz liječenja uključuju hipo- ili hiperpigmentaciju, ožiljke i, rijetko, kroničnu bol vulve. Hipopigmentacija je najčešća na područjima gdje su bradavice kirurški uklonjene, ali je također opisana nakon liječenja imikvimodom. Ožiljci su najčešći nakon kirurških zahvata koji uništavaju potkožno tkivo.
Mogućnosti liječenja
Bradavice se može tretirati medikamentoznom terapijom ili kirurškim liječenjem.
Medikamentozna terapija
Sve medikamentozne terapije najkorisnije su za pacijente s ograničenom bolešću (npr. ≤ 5 malih bradavica).
- Lokalna terapija koju pacijenti sami koriste: podofilox, imikvimod i biljni preparati
- Lokalna terapija koju provodi liječnik: vulvarne bradavice se premazuju podofilinom; vaginalne bradavice se liječe trikloroctenom kiselinom; trikloroctena kiselina nema sustavnu apsorpciju i nema poznatih učinaka na fetus pa je to preferirani tretman za trudnice.
Kirurška terapija
Metode kirurške terapije su elektrokoagulacija kondiloma, laser i krioterapija:
- Elektrokoagulacija je spaljivanje kondiloma strujom uz pomoć male iglice ili kuglice. Radi se pod lokalnom anestezijom.
- Laser koristi lasersku zraku kao metodu destrukcije kondiloma. Radi se pod lokalnom anestezijom.
- Krioterapija je odstranjivanje kondiloma smrzavanjem pomoću tekućeg dušika.
Biopsija se preporučuje kako bi se isključila predležeća intraepitelna neoplazija ili maligna promjena prije kirurškog liječenja bradavica koje su otporne na medicinsku terapiju ili kod promjena koje izgledaju atipično. Biopsija se isto tako radi kod promjena nastalih u postmenopauzi budući da te pacijentice imaju veću vjerojatnost da će imati intraepitelnu neoplaziju vulve ili rak vulve nego mlađe žene.
Biopsija se radi pod lokalnom anestezijom pa sam postupak nije bolan. Odstranjeni uzorak se šalje na patohistološku analizu.
Nakon liječenja kondiloma
Seksualna aktivnost: Seksualna aktivnost može se nastaviti kad se pacijentica osjeća ugodno i nakon što sva operativna mjesta zacijele, a to može potrajati par dana do nekoliko tjedana.
Praćenje: Ne postoje standardi za nadzor nakon liječenja genitalnih bradavica. Kontrolni pregledi temelje se na simptomima pacijenta i zadovoljstvu rezultatima liječenja. Ponovno pojavljivanje bradavica najčešće je unutar 6 mjeseci od liječenja.
PAPA test: Bolesnice s anogenitalnim bradavicama trebale bi se podvrgnuti probiru raka vrata maternice prema standardnim smjernicama. Tipovi HPV-a povezani s anogenitalnim bradavicama obično nisu isti kao oni povezani s karcinomom vrata maternice, ali ponekad postoji istodobna infekcija i s tipom HPV virusa koji uzrokuje maligna oboljenja.
Pacijenti s perianalnim bradavicama ili poviješću analnog spolnog odnosa mogu biti pod povećanim rizikom od analne skvamozne intraepitelne neoplazije visokog stupnja, ali nema dovoljno dokaza za preporuku probira analne citologije.
Cijena liječenja kondiloma:
Lokalna terapija: premazivanje kondiloma podofilinom | 20,00 € |
Elektrokoagulacija kondiloma | 70,00 € |
Autor: Dubravka Dedeić, specijalist ginekologije i porodništva
Elektrokoagulacija vrata maternice
Ektropij, ili kako se u svakodnevnom govoru kaže „ranica“ vrata maternice, nastaje kad se cilindrični…
Online konzultacija
Brzi ritam života ostavlja nam malo vremena za brigu o zdravlju koja bi ipak trebala…
Ablacija cervikalnog polipa
Cervikalni polipi se najčešće pojavljuju u reproduktivnoj dobi, osobito nakon 40. godine života. Ne zna…
Liječenje kondiloma
Vulvarne i vaginalne bradavice jedna su od kliničkih manifestacija infekcije humanim papiloma virusom (HPV). Otprilike…
Bartolinijeva žlijezda – liječenje cista i apscesa
Bartolinijeve žlijezde su smještene s obje strane predvorja vagine. Glavna funkcija žlijezda je lučenje sluzi…
Biomarkeri p16/Ki67
Biomarkeri p16/Ki67 se mogu koristiti kao dodatni testovi u dijagnostici abnormalnosti sluznice vrata maternice koje…
Poliklinika Med Art | © Sva prava pridržana
izrada: trenutak.hr