Elektrokoagulacija vrata maternice
Ektropij, ili kako se u svakodnevnom govoru kaže „ranica“ vrata maternice, nastaje kad se cilindrični epitel, koji se nalazi unutar kanala vrata maternice, „izvrne“ u rodnicu. Izvrnuti epitel ima crvenkast izgled i može biti prekriven žutim zamućenim iscjetkom. Ta sluznica nije prilagođena uvjetima u rodnici te može uzrokovati promjene pH vrijednosti. Kiselost rodnice podražuje žlijezde cilindričnog epitela pa one luče pojačani iscjedak da bi neutralizirale kiseli pH rodnice. Pacijentice primjećuju pojačani iscjedak koji im izaziva zabrinutost jer ne znaju uzrok tog iscjetka.
Sadržaj:
Uzrok ranice vrata maternice
Ranica na vratu maternice je često prisutna kod adolescentica zbog hormonalnih promjena. Nakon adolescencije može se primijetiti kod trudnica, žena koje uzimaju estrogensko-progestinske kontraceptive ili kod žena koje su imale ozljedu ili razderotinu vrata maternice tijekom poroda. Može se pojaviti kod žena koje su rodile vaginalnim putem, najčešće nakon porođaja jer se tijekom porođaja često izvrće kanal vrata maternice. Može se pojaviti i kod žena koje imaju učestale upale ili infekcije rodnice, s obzirom na to da ti uvjeti mogu povećati rizik od iritacije i promjena na grliću maternice.
Ranica vrata maternice česta je u adolescentskoj dobi.
Simptomi ranice vrata maternice
Najčešći simptomi povezani s ranicom vrata maternice uključuju pojačan vaginalni iscjedak, često neugodan miris, iritaciju tijekom spolnog odnosa, točkasto krvarenje, i učestale infekcije. Ovi simptomi mogu utjecati na svakodnevni život pacijentica jer smanjuju kvalitetu života zbog pojačanog iscjetka i stvaraju strah od odnosa s obzirom na to da se nakon odnosa krvari.
Ranica vrata maternice se najčešće dijagnosticira tijekom rutinskog ginekološkog pregleda.
Kad je potrebno liječenje ranice vrata maternice?
Ranicu vrata maternice ne treba liječiti osim ako izaziva prekomjerni sluzavi iscjedak ili točkasto krvarenje koje smeta pacijentici. U takvim slučajevima prije poduzimanja bilo kakvog liječenja treba isključiti malignu bolest obradom koja uključuje PAPA test i, ako PAPA test nije uredan, kolposkopiju i biopsiju.
Kako se provodi liječenje ranice vrata maternice?
Postupak elektrokoagulacije jedna od najčešće korištenih metoda liječenja ranice vrata maternice. Prednosti ove metode su kratko vrijeme oporavka, minimalne komplikacije, učinkovitosti u liječenju i financijska pristupačnost.
Elektrokoagulacija ranice vrata maternice nije bolna i kratko traje.
Postupak se izvodi pod lokalnom anestezijom, nije bolan i kratko traje. Izvodi se neposredno nakon menstrualnog krvarenja da se sluznica vrata maternice stigne oporaviti do idućeg menstrualnog krvarenja. Nisu potrebne nikakve pripreme za zahvat.
Nakon elektrokoagulacije ranice vrata maternice
Nakon zahvata može doći do obilnijeg vaginalnog iscjetka dok se ne završi zacjeljivanje, što može potrajati tjednima. U rjeđim slučajevima ponovno dolazi do stvaranja ektropija pa se zahvat mora ponoviti nakon nekog vremena. Elektrokoagulacija rijetko kad može rezultirati sužavanjem vrata maternice, što može nepovoljno utjecati na buduću plodnost i, ako se postigne trudnoća, na trudove i tijek porođaja.
Nakon zahvata, do idućeg menstrualnog krvarenja, nije poželjno kupati se nego samo tuširati, ne imati odnose i ne stavljati išta u rodnicu.
Prevencija ranice vrata maternice
U prevenciji ranice vrata maternice bitna je pravilna intimna higijena korištenjem blagih, pH-neutralnih sapuna i izbjegavanje agresivnih proizvoda koji mogu iritirati rodnicu. Preporučljivo je nošenje pamučnog donjeg rublja i izbjegavanje uske odjeće kako bi se smanjila mogućnost iritacija.
Pravilna intimna higijena važna je za prevenciju ranice vrata maternice.
Treba izbjegavati ispiranje rodnice kako bi se očuvala prirodna ravnoteža mikroflore. Redoviti ginekološki pregledi su ključni u otkrivanju ranih promjena vrata maternice, kao što je bitno i savjetovati se s liječnikom pri pojavi neuobičajenih simptoma.
Cijena elektrokoagulacije vrata maternice:
Elektrokoagulacija vrata maternice | 85,00 € |
Autor: Dubravka Dedeić, specijalist ginekologije i porodništva
Ostale usluge
Elektrokoagulacija vrata maternice
Ektropij, ili kako se u svakodnevnom govoru kaže „ranica“ vrata maternice, nastaje kad se cilindrični…
Online konzultacija
Brzi ritam života ostavlja nam malo vremena za brigu o zdravlju koja bi ipak trebala…
Ablacija cervikalnog polipa
Cervikalni polipi se najčešće pojavljuju u reproduktivnoj dobi, osobito nakon 40. godine života. Ne zna…
Liječenje kondiloma
Vulvarne i vaginalne bradavice jedna su od kliničkih manifestacija infekcije humanim papiloma virusom (HPV). Otprilike…
Bartolinijeva žlijezda – liječenje cista i apscesa
Bartolinijeve žlijezde su smještene s obje strane predvorja vagine. Glavna funkcija žlijezda je lučenje sluzi…
Biomarkeri p16/Ki67
Biomarkeri p16/Ki67 se mogu koristiti kao dodatni testovi u dijagnostici abnormalnosti sluznice vrata maternice koje…
Poliklinika Med Art | © Sva prava pridržana
izrada: trenutak.hr