Ultrazvuk u trudnoći – često postavljana pitanja
Ultrazvučni pregled u trudnoći prati rast i razvoj fetusa te otkriva fetalne anomalije. Dodatne informacije su potvrda termina porođaja, analiza količine plodne vode, posteljice, pupkovine, potvrda jednoplodne ili višeplodne trudnoće, procjena izgleda i duljine vrata maternice, praćenje funkcije krvotoka fetusa i protoka krvi između ploda, posteljice i majke.
Idealno je napraviti četiri ultrazvučna pregleda: prvi za potvrdu trudnoće, mini anomaly scan, anomaly scan i ultrazvuk između 32. – 34. tjedna trudnoće.
Ultrazvuk u trudnoći otkriva anomalije rasta i razvoja ploda, procjenjuje količine plodne vode, razvoj posteljice i pupkovine. Razlikuje jednoplodnu od višeplodne trudnoće. Utvrđuje točan termin porođaja.
Serijskim ultrazvučnim pregledima prati se rast i razvoj ploda te napredovanje cjelokupne trudnoće da se može na vrijeme intervenirati u slučaju većih odstupanja.
Idealno je napraviti četiri ultrazvučna pregleda. Prvi ultrazvuk se radi s navršenim šestim tjednom trudnoće, računajući od prvog dana zadnje menstruacije ako menstrualni ciklus traje 28 dana. Ako traje 35 dana, dodaje se jedan tjedan više. Drugi ultrazvuk se radi između 11.-14. tjedna, treći između 18.-22. tjedna i četvrti između 32.-34. tjedna.
Prvi ultrazvuk je najbolje napraviti s navršenim šestim tjednom trudnoće, računajući od prvog dana zadnje menstruacije u ciklusu od 28 dana. Ako je ciklus na 35 dana, onda se doda jedan tjedan više. Gleda se je li se trudnoća nalazi u maternici ili vanmaternično, radi li se o jednoplodnoj ili višeplodnoj trudnoći te da li razvoj trudnoće odgovara zadnjoj menstruaciji da se može definirati termin porođaja.
Ultrazvuk između 11.-14. tjedna analizira rani razvoj fetalne anatomije. U tom periodu se mogu otkriti neke anomalije nespojive sa životom, postaviti sumnja na genetske anomalije ili anatomska odstupanja u razvoju fetusa. Ispituju se protoci kroz arterije maternice u svrhu ranog probira za predviđanje preeklampsije. U slučaju višeplodne trudnoće, određuje se koliko plodnih ovoja i posteljica postoji oko oba fetusa.
Ultrazvuk u drugom tromjesečju detaljno analizira rast i razvoj cjelokupne anatomije ploda koja je tom periodu dovoljno razvijena za precizniju analizu. Prati se položaj posteljice i količina plodne vode. Transvaginalnim ultrazvukom mjeri se duljina vrata maternice u svrhu ranog probira prijetećih prijevremenih poroda.
U trećem tromjesečju prati se rast i razvoj fetusa s detaljnijim osvrtom na daljnji razvoj srca i mozga, mjeri se količina plodne vode, utvrđuje se konačno sijelo posteljice. Color doppler u tom periodu procjenjuje kardiovaskularno stanje fetusa te protoke u krvotoku između fetusa, posteljice i majke.
Plod se najranije može vidjeti u periodu između 5. i 6. tjedna trudnoće, ako računamo zadnji dan menstruacije kao prvi dan od kojeg se broji, u ciklusu od 28 dana. U ciklusu od 35 dana treba dodati tjedan dana više.
S 12 i 16 tjedana se ne može uvijek sa sigurnošću vidjeti spol, no s 18-20 tjedana bi se trebalo moći odrediti spol, ovisno o položaju fetusa tijekom ultrazvučnog pregleda.
2D ultrazvuk – koristi se kao optimalan standard za prikaz anatomije i razvoja fetusa. Prikazuje fetus u dvodimenzionalnoj slici.
3D/4D/5D ultrazvuk – ima dodatne aplikacije za bolji prikaz srca, lica, mozga i kralješnice. Prikazuje fetus u trodimenzionalnom prikazu. Color doppler – koristi se po medicinskoj indikaciji. Doplerom se procjenjuje kardiovaskularno stanje fetusa te protoci u krvotoku između fetusa, posteljice i majke.
2D ultrazvuk je uobičajeni standardni ultrazvuk za praćenje trudnoće. U svrhu boljeg prikaza anatomije ploda, svakako se savjetuje napraviti barem jedan 3D/4D/5D ultrazvuk, idealno u vrijeme anomaly scana.
Ne postoji znanstveno dokazana povezanost između izlaganja ultrazvuku tijekom trudnoće i štetnih događaja, bez obzira koliko god ultrazvučnih pregleda bilo tijekom trudnoće. Efekt jednog ultrazvučnog pregleda se ne zbraja s idućim.
Ultrazvučni val djeluje na tkivo kroz koje putuje mehaničkim vibriranjem i zagrijavanjem tog tkiva. Zagrijavanje tkiva tijekom standardnog ultrazvučnog pregleda nije toliko da bi uzrokovalo bilo kakva oštećenja fetusa ili majke kada ultrazvuk radi educirani ultrasoničar.
Najbolje da se trudnica odjene dvodijelno da može osloboditi trbuh. Treba isprazniti mokraćni mjehur prije pregleda, pripremiti datum zadnje menstruacije i donijeti svu dokumentaciju vezanu uz trudnoću.
Ultrazvuk se radi u poluležećem položaju. Traje oko 15 – 25 minuta. Ultrasoničar sustavno pregledava plod i pojašnjava na ekranu trudnici što gleda.
Ultrazvučni pregled nije bolan. Uobičajeno teče vrlo veselo jer se buduće majke i očevi raduju svim prikazima ploda koje vide na ekranu. Ako trudnica osjeti nelagodu zbog duljeg ležanja na leđima, moguće je okretanje na bok ili kraća pauza.
Kod transvaginalnog ultrazvuka trudnica može osjetiti manju nelagodu prilikom umetanja sonde u rodnicu.
Rezultat ultrazvučnog pregleda se odmah dobije u pisanom obliku i s pratećim ultrazvučnim fotografijama ploda. U slučaju da ultrasoničar postavi sumnju na neku anomaliju ploda, može poslije pregleda analizirati spremljene slike pa onda naknadno izdati nalaz.
Dodatni ultrazvučni pregledi se rade u slučaju sumnje na anomalije rasta i razvoja ploda, loše pozicije posteljice, smanjene / povećane količine plodne vode ili bilo kojeg problema s majčine strane (bolovi, krvarenje, sumnja na virusnu infekciju, kontakt s teratogenim tvarima…).
U blizanačkim trudnoćama se liječnik suočava s dva ploda, duplo većom mogućnošću razvojnih anomalija ploda s jedne strane, a potrebom za slikom visoke rezolucije s druge strane jer su oba ploda najčešće u pokretu i nije lako detaljno analizirati oba ako se nema jasna slika. Zato je uputno blizanačke trudnoće kontrolirati na aparatima novije tehnologije s visokom rezolucijom, tj. na 3D/4D/5D ultrazvučnim aparatima.
Transvaginalni ultrazvuk se radi na način da se sonda umetne u rodnicu. Uobičajeno se radi u prvom tromjesečju, kasnije samo ako postoji potreba za mjerenjem duljine vrata maternice ili ciljano svrhu procjene neke anomalije, ovisno o položaju fetusa. Transabdominalni ultrazvuk se radi u drugom i trećem tromjesečju na način da se sonda stavi na trbuh trudnice.
Nema rizika povezanih s ultrazvukom ako ultrazvuk radi educirani ultrasoničar. Ultrazvuk u trudnoći nije škodljiv, što je dokazano mnogobrojnim studijama koje su godinama pratile rast i razvoj djece kojima je rađen ultrazvuk tijekom trudnoće.
Ultrazvučni val djeluje na tkivo kroz koje putuje mehaničkim vibriranjem i zagrijavanjem tog tkiva. Zagrijavanje tkiva fetusa tijekom standardnog ultrazvučnog pregleda je minimalno i ne uzrokuje nikakva oštećenja fetusa ili majke.
Autor: Dubravka Dedeić, specijalist ginekologije i porodništva
Ginekološki ultrazvuk – često postavljana pitanja
“Anomaly scan” – često postavljana pitanja
“Mini anomaly scan” – često postavljana pitanja
CTG (kardiotokografija) – često postavljana pitanja
Ginekološki pregled u trudnoći – često postavljana pitanja
Postavljanje spirale – često postavljana pitanja
Ginekološki ultrazvuk – često postavljana pitanja
“Anomaly scan” – često postavljana pitanja
“Mini anomaly scan” – često postavljana pitanja
CTG (kardiotokografija) – često postavljana pitanja
Ginekološki pregled u trudnoći – često postavljana pitanja
Postavljanje spirale – često postavljana pitanja
Ginekološki ultrazvuk – često postavljana pitanja
“Anomaly scan” – često postavljana pitanja
“Mini anomaly scan” – često postavljana pitanja
Poliklinika Med Art | © Sva prava pridržana
izrada: trenutak.hr