Kako dočekati Novu godinu u trudnoći?
Doček Nove godine je vrijeme slavlja i druženja, ali i situacija koja trudnicama može biti izazovna zbog promjena kroz koje prolaze. Važno je da trudnice prepoznaju svoje specifične potrebe i ograničenja te da proslavu prilagode svojem trenutačnom stanju. Trudnoća utječe na razinu energije, trudnice su osjetljivije na podražaje i probavni sustav, što može oblikovati njihov doživljaj proslave.
Ne mora se birati između zdravlja i sudjelovanja u slavlju. Cilj članka je pružiti praktične savjete o tome kako uživati u dočeku Nove godine na siguran i opušten način.
Planiranje proslave prilagođene trudnoći
Izbor mjesta i okruženja
Važno je odabrati mirno i sigurno okruženje za doček Nove godine. Trudnoća često donosi povećanu osjetljivost na buku, gužvu i svjetlosne podražaje, što može izazvati nelagodu, umor ili čak stresne fiziološke reakcije poput povišenog krvnog tlaka, pritiska u donjem dijelu trbuha i trudova.
Potrebno je osigurati prostor za sjedenje ili odmor.
Idealni doček Nove godine u trudnoći je organizacija kućne proslave u malom krugu bliskih ljudi, gdje se trudnica može osjećati opušteno i imati pristup udobnom prostoru za sjedenje ili odmor.
Ako trudnica želi izlazak, neka izabere mirnije restorane ili privatne prostore s manje ljudi, gdje je moguće brzo se povući ako osjeti umor. Ako planira odlazak na koncert, neka odabere manja i intimnija događanja umjesto velikih i bučnih koncerata jer veća okupljanja mogu biti iscrpljujuća i izazvati nelagodu.
Bilo bi dobro unaprijed sve isplanirati. Trudnica može unaprijed obavijestiti domaćine o svojim potrebama kako bi se osigurala odgovarajuća prilagodba prostora, poput mjesta za odmor ili lakog pristupa toaletu.
Vrijeme
Trudnicama bi bilo najbolje da slušaju svoje tijelo i ne osjećaju pritisak ostati budne do ponoći. Razina energije u trudnoći često varira i sasvim je u redu organizirati vlastiti “mini doček” ranije navečer, primjerice u 20 ili 21 sat.
U prvom tromjesečju je razina energije izrazito niska i ponekad je najlakše proći kroz dan na način da se puno spava i odmara, tako da u tom periodu treba odvagnuti je li doček Nove godine opterećenje ili dobar razlog za slavlje. Uz umor, mučnine, povraćanja i osjetljivost na mirise, doček Nove godine bi se mogao pretvoriti u neželjeni događaj ako se slavi u gužvi gdje nema mogućnosti povlačenja i odabira ugodnijeg okruženja.
Razina energije u prvom tromjesečju je izrazito niska.
Nedostatak sna i iscrpljenost u drugom i trećem tromjesečju mogu povećati rizik od problema poput trudova ili bolova u leđima. Zdravlje majke i bebe je na prvom mjestu pa ne treba zanemariti odmor.
Hrana i piće na novogodišnjem dočeku
Hrana
Na dočeku Nove godine su stolovi često prepuni raznovrsnih jela, ali trudnice trebaju biti posebno oprezne u odabiru hrane.
Namirnice koje je važno izbjegavati kako bi se smanjili rizici za zdravlje majke i ploda:
- Sirova hrana i nepasterizirani proizvodi: S obzirom na rizik od infekcija poput listerioze i toksoplazmoze, trudnice trebaju izbjegavati sirovu ribu (sushi), meso koje nije u potpunosti termički obrađeno te sireve od nepasteriziranog mlijeka poput briea, camemberta ili gorgonzole.
- Teška, masna i začinjena hrana: Tradicionalne novogodišnje delicije mogu biti bogate masnoćama i začinima, što kod trudnica može izazvati nelagodu poput žgaravice, mučnine ili nadutosti. Posebno su problematična jela s obiljem ulja, čilija ili papra.
- Brzo kvarljive namirnice: Salate s majonezom ili deserti s kremama mogu biti problematični, posebno ako nisu svježe pripremljeni ili se predugo drže na sobnoj temperaturi.
Detaljnije informacije o hrani koju je potrebno izbjegavati u trudnoći možete pronaći ovdje.
Neka si trudnice osiguraju sigurne i ukusne alternative ako žele uživati u slavlju, u obliku lako probavljivih jela poput pečenog povrća, povrtnih juha ili rižota s povrćem, odaberu bogate grickalice poput svježeg voća (grožđe, jagode, naranče), povrća (mrkva, paprika) i orašastih plodova te pripreme praktične sendviče s pečenim piletinom ili povrtnim namazima.
Preporučuje se osigurati lako probavljiva jela za doček.
Neka unaprijed razgovaraju s domaćinom o jelima koja će biti poslužena kako bi se mogle pripremiti. Mogu ponijeti vlastite zalogaje poput voća, orašastih plodova ili domaćih grickalica, čime će izbjeći nelagodu u slučaju ograničenog izbora hrane, a i dalje uživati u slavlju.
Piće
Trudnice trebaju izbjegavati alkohol jer ne postoji sigurna količina koja ne predstavlja rizik za razvoj ploda. Čak i male količine alkohola mogu uzrokovati ozbiljne posljedice, uključujući fetalni alkoholni sindrom.
Mogu odabrati neke od alternativa alkoholu koje su sigurne i ukusne:
- Bezalkoholni kokteli: mješavina svježeg voćnog soka, gazirane vode i listića mente.
- Aromatizirana voda s dodatkom kriški voća poput naranče, limuna ili borovnica.
- Čajevi sigurni za trudnoću, poput kamilice u malim količinama i voćnih čajeva s komadićima jabuke, ananasa, limete, naranče, đumbira.
Zdravlje i sigurnost trudnice na prvom mjestu
Odmor
Trudnoća povećava tjelesno opterećenje, poput povećanja volumena krvi i promjena u disanju, što često stvara potrebu za češćim odmorom. Treba unaprijed dogovoriti prostor za odmor na mjestu gdje će biti slavlje ili planirati povremene pauze kako bi se izbjegla iscrpljenost.
Hidratacija
Trudnice moraju obratiti pažnju na hidrataciju jer nedostatak tekućine može izazvati vrtoglavicu, grčeve ili čak prerane trudove. Grijani prostori mogu pridonijeti dehidraciji, pa je potrebno redovito piti vodu ili druge lagane napitke, čak i ako se ne osjeća žeđ.
Odjeća i obuća
Važan je odabir udobne odjeće koja ne steže trbuh i omogućuje slobodno kretanje. Odabrati stabilnu obuću bez visokih potpetica kako bi se izbjegle eventualne nezgode zbog promjena u centru ravnoteže tijekom trudnoće.
Izbjegavanje stresa
Unaprijed treba isplanirati slavlje na način koji minimizira stres te uključiti tehnike opuštanja poput dubokog disanja, kratke šetnje ili slušanja umirujuće glazbe za relaksaciju i mir.
Najbolje je odabrati sigurno i mirno okruženje, voditi računa o odmoru i hidrataciji te uživati u laganoj, hranjivoj prehrani. Trudnoća ne mora ograničiti uživanje u slavlje. Uz određene prilagodbe svojim potrebama, trudnice mogu uživati u novogodišnjoj noći na siguran način. Ako postoje posebne zdravstvene brige ili nedoumice vezane uz proslavu, trebalo bi konzultirati ginekologa koji vodi trudnoću.
Fotografija: Pixabay
Autor: Dubravka Dedeić, specijalist ginekologije i porodništva
Vodič za trudnice
Što znači termin poroda?
Bojanje kose u trudnoći
Kako izgledaju bebe po tromjesečjima trudnoće?
Kako dočekati Novu godinu u trudnoći?
Kozmetika u trudnoći
Koliko kilograma je normalno dobiti u trudnoći?
Poliklinika Med Art | © Sva prava pridržana
izrada: trenutak.hr