Cervikalni brisevi često postavljana pitanja
Svrha cervikalnih briseva je detekcija određenih bakterija i virusa koji mogu narušiti intimno žensko zdravlje, bez obzira ima li pacijentica tegobe ili ne.
Cervikalne briseve bi bilo dobro napraviti u slučaju bolova u maloj zdjelici, pojačanog iscjetka iz rodnice ili mokraćne cijevi, nenormalnih krvarenje iz rodnice, evidentne upale ženskih organa, pečenja, svrbeži, bolovi kod mokrenja, obrade neplodnosti, pripreme za trudnoću.
Uzimanje cervikalnih briseva nije standardni postupak tijekom ginekološkog pregleda. Brisevi se uzimaju kod određenih medicinskih indikacija ili tegoba koje osjeća pacijentica.
Tri dana prije uzimanja cervikalnih briseva ne treba stavljati nikakve vaginalete u rodnicu i ne treba imati odnos dan ranije. Postupak je isti kao i kod uzimanja PAPA testa, nije bolan, može biti malo neugodan. Brisevi se ne uzimaju za vrijeme korištenja antibiotske terapije i menstrualnog krvarenja.
Cervikalni brisevi se uzimaju po potrebi, ovisno o zdravlju, tegobama i seksualnim navikama pojedine žene.
Cervikalni brisevi se češće uzimaju kod žena koje imaju česte upale ginekoloških organa ili kod žena koje češće mijenjaju partnere.
Simptomi koji ukazuju na potrebu uzimanja cervikalnih briseva su bol u maloj zdjelici, pojačani iscjedak iz rodnice ili mokraćne cijevi, nenormalno krvarenje iz rodnice, evidentna upala ženskih organa.
Hitno uzimanje cervikalnih briseva se preporučuje nakon nezaštićenog odnosa sa strancima, silovanja, odnosa sa partnerom za kojeg postoji sumnja da ima spolno prenosivu bolest, odnosa s partnerom koji ima više spolnih partnera istovremeno, odnosa s osobom koja stupa u spolne odnose za novac ili drogu, odnosa s više partnera u kratko vrijeme.
Kompletni cervikalni brisevi obuhvaćaju testiranje na aerobe, klamidiju trahomatis, gonoreju, trihomonas vaginalis, mikoplazmu genitalium, mikoplazmu hominis, ureaplazmu urealiticum, ureaplazmu parvum, kandidu, herpes simpleks virus i humani papiloma virus.
Najvažniji cervikalni brisevi na koje se moguće testirati se su bris na aerobe, ureplazmu, mikoplazmu i klamidiju.
Cervikalni brisevi mogu otkriti spolno prenosive bolesti kao što je infekcija gonorejom, klamidijom, mikoplazmom, ureaplazmom, trihomonasom, herpes simpleks virusom i humani papiloma virusom.
Cervikalni brisevi se ne uzimaju tijekom menstrualnog krvarenja, sve ostale dane u ciklusu se mogu uzimati. Ne uzimaju se za vrijeme korištenja antibiotske terapije.
Infekcije, koje se mogu identificirati testiranjem cervikalnih briseva, su infekcija gonorejom, klamidijom, mikoplazmom, ureaplazmom, trihomonasom, herpes simpleks virusom i humanim papiloma virusom.
U ispitivanju neplodnosti se obavezno moraju raditi brisevi na aerobe, ureplazmu, mikoplazmu i kalmidiju. Infekcije navedenim bakterijama mogu biti uzrok neplodnosti.
Preporučuje se uzimanje cervikalnih briseva prije trudnoće na aerobe, ureaplazmu, mikoplazmu i klamidiju. To su bakterije koje mogu uzrokovati spontani pobačaj i prijevremeni porođaj.
Cervikalni brisevi se mogu uzimati tijekom trudnoće. Postupak uzimanja cervikalnih briseva nikako ne može naškoditi trudnoći.
Na rezultate cervikalnih briseva se obično čeka sedam do deset dana.
Ako rezultati cervikalnih briseva budu abnormalni, prepisuje se određena terapija pacijentici. Nakon terapije se ponove brisevi da se vidi je li došlo do potpunog izlječenja.
Cervikalni brisevi otkrivaju bakterije i viruse, a PAPA test analizira promjene na stanicama u svrhu otkrivanja promjena raka vrata maternice u ranom stadiju. Uredan PAPA test ne isključuje zarazu spolno prenosivim bolestima i ne bi trebao utjecati na odluku treba li napraviti cervikalne briseve.
Uzimanje cervikalnih briseva je jedina pretraga koja ciljano testira prisutnost određenih štetnih bakterija i virusa u ženskom genitalnom traktu.
Cijene usluga uzimanja cervikalnih briseva ovise o broju bakterija i virusa koji se testiraju, u prosjeku od 40 do 300 eura.

Autor: Dubravka Dedeić, specijalist ginekologije i porodništva
Cervikometrija – često postavljana pitanja
Transabdominalni ultrazvuk kod višeplodnih trudnoća – često postavljana pitanja
CTG (kardiotokografija) – često postavljana pitanja
Smeđi iscjedak
Kalkulator termina poroda
Kalkulator ovulacije i plodnih dana
Cervikometrija – često postavljana pitanja
Transabdominalni ultrazvuk kod višeplodnih trudnoća – često postavljana pitanja
CTG (kardiotokografija) – često postavljana pitanja
Smeđi iscjedak
Kalkulator termina poroda
Kalkulator ovulacije i plodnih dana
Cervikometrija – često postavljana pitanja
Transabdominalni ultrazvuk kod višeplodnih trudnoća – često postavljana pitanja
CTG (kardiotokografija) – često postavljana pitanja

Poliklinika Med Art | © Sva prava pridržana

izrada: trenutak.hr