Priprema za cervikalni bris

Prije odlaska na cervikalne briseve žene često osjećaju nelagodu, sram i brigu zbog mogućih rezultata, no ne trebaju biti same u svojim strahovima i brigama.

U nastavku vam donosimo pregled svih koraka – od razloga zašto se radi, kakva priprema za cervikalni bris je potrebna, što očekivati, što znače nalazi, kako se nositi s emocijama i kada potražiti podršku.

Zašto se radi cervikalni bris i što on otkriva?

Cervikalni brisevi se rade u svrhu uzimanja uzoraka vrata maternice koji se analiziraju na određene bakterije i viruse koji mogu biti opasni po zdravlje žene. Preporučuju se kod određenih simptoma kao što su pojačani iscjedak, bolovi, pečenje, svrbež, kod abnormalnog PAPA testa, sumnje na infekciju HPV virusom ili neke druge spolno prenosive bolesti, kod nenormalnih krvarenja iz genitalnog trakta, kao dio preventivnih pregleda, u planiranju trudnoće, kao i kod smetnji tijekom trudnoće.

Standardni brisevi se uzimaju za detekciju aeroba, klamidije, ureaplazme i mikoplazme te HPV virusa. Mogu se još uzimati brisevi na druge bakterije, gljivice, gonoreju, trihomonas, herpes viruse te uzročnike vagonize. Osim briseva cerviksa, moguće je napraviti briseve uretre kod smetnji koje se manifestiraju u području vanjskog ušća uretre kao što su peckanje, bol ili svrbež, kod infekcija mokraćnog sustava i dokazivanja spolno prenosivih uzročnika te kad se u analizi urina i urinokulture nije dijagnosticirao uzrok tegoba. Bris uretre se može testirati na sve uzročnike kao i bris cerviksa.

Promjene se često mogu uspješno pratiti ili liječiti ako se prepoznaju na vrijeme.

Važno je rano otkriti promjene i ne odgađati pretrage jer potencijalne posljedice odgađanja nose posljedicu kao što su neplodnost, kronični bolovi kod dugotrajnih infekcija te moguće maligne promjene. Treba poslušati preporuke liječnika ako savjetuje cervikalne briseve. Promjene mogu biti prolazne i često se mogu uspješno pratiti ili liječiti ako se na vrijeme prepoznaju.

Zaštitite se: saznajte sve o cervikalnim brisevima

Pročitajte koju ulogu cervikalni brisevi imaju u očuvanju vašeg zdravlja. Saznajte vrste infekcija koje se mogu otkriti te savjete za prevenciju i rano otkrivanje

Kako se pripremiti za cervikalni bris?

Ne treba posebna priprema za uzimanje cervikalnih briseva. Brisevi se ne rade jedino za vrijeme menstrualnog krvarenja i za vrijeme uzimanja antibiotika. Nekoliko dana prije uzimanja briseva ne smiju se koristiti vaginalne kreme i vaginalete, ne smije se ispirati rodnica te imati spolne odnose.

Nije potrebna posebna priprema za cervikalni bris.

Bilo bi dobro da pacijentica unaprijed razmisli o pitanjima koja želi postaviti, da se informira o samom postupku te da koristi tehnike opuštanja kako bi smanjila nervozu prije dolaska na pregled. Bilo bi korisno imati podršku, primjerice, da netko dođe s pacijenticom na pregled ili da unaprijed razgovara s prijateljicom ili članom obitelji koji joj može biti emocionalna potpora.

Kod uzimanja brisa uretre bitno je ne mokriti 3 sata prije uzimanja uzoraka. Pretraga može biti lagano bolna jer je ušće uretre osjetljivo na dodir, no samo uzimanje brisa uretre traje nekoliko sekundi.

Kako izgleda postupak uzimanja cervikalnog brisa?

Postupak uzimanja cervikalnih briseva je isti kao i postupak uzimanja PAPA testa. Pacijentica legne kao za ginekološki pregled, u rodnicu se umetne ginekološki instrument spekul te se uzmu uzorci za analizu. Sam postupak nije bolan, može biti malo neugodan, a trajanje uzimanja uzoraka je minuta-dvije. Poželjno je isprazniti mokraćni mjehur prije pretrage, tijekom postupka koristiti tehnike opuštanja, poput dubokog disanja i opuštanja zdjeličnih mišića.

Postupak je isti kao i kod PAPA testa.

Pacijentica ima pravo postavljati pitanja, tražiti pojašnjenja i izraziti nelagodu tijekom postupka.

Što nakon uzimanja cervikalnog brisa?

Neposredno nakon uzimanja uzorka može se osjetiti blaga nelagoda, osjetljivost ili točkasto krvarenje. Uzorci se šalju u mikrobiološki laboratorij, a nalazi se obično čekaju pet do deset dana.

Normalno je da se u, periodu iščekivanja rezultata, pojavi strah i anksioznost, no većinom nalazi budu uredni ili pokazuju rezultate koji su izlječivi bez posljedica. U periodu iščekivanja najbolje je fokusirati se na svakodnevne aktivnosti, razgovarati s osobom od povjerenja i prakticirati tehnike smanjenja stresa.

Većinom nalazi budu uredni ili pokazuju rezultate koji su izlječivi bez posljedica.

Kad nalaz nije dobar, liječnik telefonski kontaktira pacijenticu ili pošalje e-mail s daljnjim uputama. Pacijentice imaju pravo tražiti razgovor s liječnikom koji im može detaljnije objasniti nalaz i daljnje korake. Imaju pravo tražiti drugo mišljenje ako osjećaju nesigurnost ili potrebu za dodatnim objašnjenjima.

Što ako nalaz cervikalnog brisa nije uredan?

U slučaju da nalaz nije uredan, liječnik prepisuje terapiju nakon koje se ponovno radi testiranje. Kontrolni bris se radi tjedan do mjesec dana nakon završetka terapije, ovisno o uzročniku.

U slučaju pozitivnog nalaza HPV virusa, radi se PAPA test ili kolposkopija, ovisno o tome što pacijentica već ima od obrade.
Dodatne pretrage ne znače automatski ozbiljnu dijagnozu, već su dio postupka praćenja i prevencije. Potrebno je pridržavati se planiranih pretraga kako bi liječnik mogao pratiti promjene i na temelju njih donijeti odluku o liječenju.

Briga za zdravlje kroz redovite kontrole

Važno je pravovremeno raditi sve pretrage prema preporuci liječnika. Iako ova pretraga može izazvati nelagodu, ima važnu ulogu u pravovremenom otkrivanju promjena koje mogu spriječiti ozbiljne zdravstvene probleme.

U slučaju nesigurnosti ili nejasnoća u vezi s nalazima, treba se obratiti liječniku za dodatna objašnjenja.

Zaštitite se: saznajte sve o cervikalnim brisevima

Pročitajte koju ulogu cervikalni brisevi imaju u očuvanju vašeg zdravlja. Saznajte vrste infekcija koje se mogu otkriti te savjete za prevenciju i rano otkrivanje

Autor: Dubravka Dedeić, specijalist ginekologije i porodništva

Fotografija: Pexels

Poliklinika Med Art | © Sva prava pridržana

info@poliklinika-medart.hr

izrada: trenutak.hr

Scroll to Top