Cervikometrija

Prijevremeni porođaj je porođaj prije navršenog 37. tjedna trudnoće. Otprilike 10 posto svih poroda se dogodi prijevremeno. 85 posto prijevremenih porođaja bude između 32. i 37. tjedana trudnoće. 70 do 80 posto su spontani porođaji, najčešće zbog prijevremenog prsnuća plodovih ovoja ili, rijetko, cervikalne insuficijencije (oslabljenosti vrata maternice) ili abrupcije posteljice. Preostalih 20 do 30 posto su medicinski indicirani zbog stanja majke ili fetusa koja ugrožavaju zdravlje majke ili fetusa. Prijevremeni porod je čest problem, povezan s nizom zdravstvenih rizika, kao što su respiratorni problemi, neurološka oštećenja i razvojni problemi kod djece.

Cervikometrija (mjerenje duljine vrata maternice) može pomoći u probiru trudnica s povećanim rizikom od prijevremenog poroda. To je precizna i neinvazivna pretraga koja ima svoju ulogu u smanjenju rizika kada se koristi pravovremeno i u okviru redovitih prenatalnih pregleda. Iznimno je korisna za potvrđivanje ili isključivanje dijagnoze prijevremenog poroda kada je dijagnoza nejasna. Mjerenje duljine cerviksa kod pacijentica sa sumnjom na prijevremeni porod može izbjeći nepotrebnu hospitalizaciju i intervencije kad je cerviks dugačak te potaknuti odgovarajuće liječenje kada je kratak.

Što je cervikometrija?

Cervikometrija je mjerenje duljine cerviksa (vrata maternice) ultrazvučnom metodom. Ovim postupkom se mogu na vrijeme otkriti znakovi skraćivanja cerviksa koji upućuju na mogućnost prijevremenog poroda. Cervikometrija se danas smatra zlatnim standardom za trudnice s visokim rizikom prijevremenog poroda te je široko preporučena i standardizirana u prenatalnoj skrbi.

Zašto se radi cervikometrija?

Cervikometrijom se procjenjuje kakva je kvaliteta i funkcija vrata maternice kroz trudnoću. Oslabljena funkcija vrata maternice se naziva cervikalna insuficijencija. Vrat maternice je donji dio maternice koji je čvrsto stisnut i čuva trudnoću do porođaja. U trećem tromjesečju on se počne skraćivati, smekšavati i otvarati da bi fetus mogao izaći iz maternice.

Vrat maternice se počinje skraćivati, smekšavati i otvarati u trećem tromjesečju.

Ako se skraćivanje i otvaranje ranije počnu događati, postoji veliki rizik za prijevremeni porođaj. Skraćivanje vrata maternice počinje na unutarnjem cervikalnom ušću i napreduje prema vanjskom, tako da se skraćen cerviks otkrije ultrazvučnim pregledom puno ranije nego što se može procijeniti fizičkim ginekološkim pregledom.

Uzroci prijevremenih poroda su različiti. Najveći rizik imaju trudnice koje su u prethodnim trudnoćama ranije rodile. Ostali čimbenici rizika za prijevremeni porođaj mogu biti višeplodne trudnoće, infekcije, umjetna oplodnja, prijašnji zahvati na maternici (konizacije, biopsije, kiretaže, histreoskopije), anomalije građe maternice, cervikalni polipi, miomi, pretilost, godine starosti trudnice, nepoznati čimbenici.

Kako se izvodi cervikometrija?

Cervikometrija se izvodi transvaginalnim ultrazvukom, što omogućuje visoku preciznost u mjerenju duljine cerviksa. Trudnica mora isprazniti mokraćni mjehur i leći kao za ginekološki pregled. Liječnik postavlja ultrazvučnu sondu unutar rodnice kako bi precizno prikazao i izmjerio cerviks.

Postupak traje oko 2-3 minute, bezbolan je, siguran i bez rizika za majku i fetus. Može izazvati laganu nelagodu prilikom uvođenja sonde u rodnicu.

Kad se izvodi cervikometrija?

Kod jednoplodnih trudnoća, bez prijašnjih prijevremenih porođaja, cervikometrija se izvodi između 18. i 22. tjedna trudnoće. Ako je duljina cerviksa veća od 25 mm, nije potrebno daljnje praćenje. Ako je duljina cerviksa manja od 25 mm, preporučuje se uvođenje progesteronske lokalne terapije. Ako je duljina manja od 15 mm, u obzir dolazi serklaža.

Kod jednoplodnih trudnoća s prijašnjim prijevremenim porođajem, cervikometrija se počinje s 14 – 16 tjedana trudnoće zajedno s progesteronskom terapijom. Ako je duljina veća od 30 mm, mjeri se dalje svaka dva tjedna. Ako je duljina manja od 30 mm, mjeri se jednom tjedno, a u obzir dolazi i serklaža.

Cervikometrija nije korisna za predviđanje spontanog porođaja nakon 30 tjedana trudnoće jer cerviks počinje sazrijevati za porođaj i fiziološki se skraćivati u to vrijeme i kod pacijentica koje će roditi u terminu.

Cerviks u trudnoći

Oblik cerviksa na cervikometriji se opisuje po gradaciji slovima “T”, “Y”, “V” i “U”.

Oblik “T” predstavlja uredan oblik cerviksa, dok “U” predstavlja gotovo potpuno nestajanje cerviksa i nosi najveći rizik za spontani prijevremeni porod. Odvajanje ovoja i prikaz „mulja“ u blizini unutarnjeg cervikalnog ušća upućuju na subkliničku infekciju i povećani rizik od prijevremenog porođaja.

Duljina cerviksa u zdravoj trudnoći varira ovisno o tromjesečju.

Duljina cerviksa u trudnoći po tjednima

Tjedan trudnoćeDuljina cerviksa (mm)Karakteristike cerviksa
16.-20.40-45Tvrda konzistencija, zatvoren.
20.-28.35-40Blago skraćivanje, još uvijek čvrst.
28.-32.30-35Daljnje skraćivanje, može biti mekši.
32.-36.oko 30Mekoća može ukazivati na rizik od prijevremenog poroda.
Nakon 36.oko 30Daljnje omekšivanje i otvaranje vanjskog cervikalnog ušća.

Skraćeni cerviks u trudnoći

Simptomi koje trudnica osjeća, a koji mogu ukazivati na skraćenje cerviksa tijekom trudnoće:

  • Povećani vaginalni iscjedak: Abnormalan iscjedak, osobito ako je žućkast, sukrvav ili neugodna mirisa, može ukazivati na probleme.
  • Bolovi u donjem dijelu trbuha: Trudnice mogu osjetiti bolove koji mogu biti slični menstrualnim grčevima prilikom otvaranja cerviksa.
  • Pritisak u zdjelici: Osjećaj pritiska ili težine u donjem dijelu trbuha ili zdjelici.
  • Trudovi: Učestali ili bolni trudovi koje se ne smanjuju.

Rezultati cervikometrije se interpretiraju individualno te liječnici na temelju dobivenih rezultata donose odluke o intervencijama koje će možda biti potrebne.

Kako spriječiti skraćenje cerviksa?

Rano otkrivanje skraćenja cerviksa može pomoći u prevenciji prijevremenih porođaja i očuvanju trudnoće. Važno je redovito ići kod ginekologa na preglede u trudnoći, posebno kod žena s rizičnim trudnoćama.

U prevenciji prijevremenih porođaja veliku ulogu ima zdrav način života, uključujući prehranu bogatu vitaminima i mineralima, pravilnu hidraciju, kao i umjerenu tjelesnu aktivnost. Treba izbjegavati teške fizičke napore i stres.

Intervencije kod skraćenog cerviksa

Primjena progesterona

Vaginalna primjena progesterona smanjuje rizik od prijevremenog poroda. Dokazana je učinkovitost tog oblika terapije u održavanju trudnoće, posebno kod trudnica s ranije identificiranim rizicima.

Serklaža u trudnoći

Cerclage (serklaža) je kirurški postupak kojim se cerviks zatvara šavom kako bi se spriječilo prerano otvaranje cerviksa i prijevremeni porođaj. Zahvat je indiciran kad postoji ekstremno skraćenje cerviksa. Ne radi se ako postoje bilo kakve naznake infekcije ili upale.

Prilagodba životnog stila

Trudnica s rizičnim nalazom cervikometrije mora prilagoditi životni stil. Važno je da može osigurati vrijeme i mjesto kad god osjeti potrebu za odmorom. Treba izbjegavati stres i jače fizičke napore.

Ne preporučuje se strogo mirovanje u krevetu, osim ako liječnik ne indicira strogo mirovanje. Mirovanje ne produljuje trudnoću, povećava rizik od venske tromboembolije i smanjenja fizičke snage, ima negativne psihosocijalne učinke i može povećati rizik od prijevremenog poroda.

Sigurna i pouzdana metoda

Cervikometrija je neinvazivna, precizna i pouzdana metoda. Redovito praćenje duljine cerviksa može pridonijeti očuvanju trudnoće i smanjenju vjerojatnosti za prijevremeni porod.

Cervikometrija je bezbolna, sigurna i precizna metoda.

Rizici cervikometrije su minimalni, uključujući nelagodu i vrlo mali rizik od infekcije. Metoda nije 100% prediktivna jer postoje dodatni faktori koje treba uzeti u obzir pa pojašnjenje cervikometrije daje liječnik.

Redoviti preventivni pregledi u trudnoći su iznimno bitni jer se preko njih detektiraju određeni rizici koji se mogu spriječiti na vrijeme da bi se osigurala najbolja skrb za trudnicu i dijete.

Cijena cervikometrije:

Ultrazvučna cervikometrija30,00 €

Autor: Dubravka Dedeić, specijalist ginekologije i porodništva

Ostale usluge

Poliklinika Med Art | © Sva prava pridržana

info@poliklinika-medart.hr

izrada: trenutak.hr

Scroll to Top