Transabdominalni ultrazvuk kod višeplodnih trudnoća

Višeplodne trudnoće čine 1-2% svih trudnoća. Dvije trećine su dvojajčani blizanci (različiti, mogu biti istog ili različitog spola), a jedna trećina jednojajčani blizanci (isti, uvijek su istog spola).

Stopa blizanačkih trudnoća raste. Porast je najizraženiji kod dvojajčanih blizanaca. Dvije trećine povećanja broja blizanaca posljedica je korištenja tehnika potpomognute oplodnje (stimulacije ovulacije), a jedna trećina sve veće starosne dobi majke.

Višeplodne trudnoće su trudnoće u kojima se razvija dva ili više ploda. One su posebno složene jer svaki plod nosi svoje jedinstvene izazove i rizike te zahtijeva pažljivo praćenje tijekom cijelog razdoblja trudnoće.

Ultrazvuk je iznimno važan u praćenju višeplodnih trudnoća kod procjena broja fetusa, njihovog rasta i položaja te otkrivanja mogućih komplikacija karakterističnih za višeplodne trudnoće. Redoviti ultrazvučni pregledi pomažu u ranom otkrivanju ovih komplikacija i omogućuju da se njima pravovremeno upravlja. Kvalitetan ultrazvučni aparat sa slikom visoke rezolucije je neophodan za detaljan pregled u višeplodnoj trudnoći.

Uloga transabdominalnog ultrazvuka u praćenju višeplodne trudnoće

Određivanje broja fetusa i posteljica

Transabdominalni ultrazvuk omogućuje jasno određivanje broja fetusa u trudnoći. Ono što je jako važno za praćenje i ishod trudnoće je odrediti imaju li fetusi jednu zajedničku posteljicu ili dvije odvojene.

To se određuje između 11. i 14. tjedna trudnoće kad, na spoju plodovih ovoja i posteljice, postoji tzv. “lambda znak” koji je karakterističan za trudnoće s dvije posteljice. Kroz trudnoću taj znak lagano nestaje, pa s 20 tjedana samo 85% trudnoća zadržava taj znak.

Trudnoće sa zajedničkom posteljicom imaju lošije ishode trudnoće i često mogu biti potrebne razne invazivne intervencije tijekom trudnoće da bi se sačuvali životi i zdravlje oba ploda. U periodu između 11. i 14. tjedna je isto tako važno utvrditi razvijaju li se oba ploda podjednako jer je taj podatak jako bitan za daljnje praćenje rasta oba fetusa.

Praćenje rasta fetusa

U jednoplodnoj trudnoći učestalost zastoja u rastu je 5%, u blizanačkoj trudnoći dikorijata (postoje dvije posteljice) je 20%, a u blizanačkoj trudnoći monokorijata (postoji jedna zajednička posteljica) vjerojatnost za zastoj u rastu se penje na 30%.

Transabdominalnim ultrazvukom se prate različiti parametri rasta, uključujući opseg glave i trbuha, duljinu bedrene kosti i procjenu težine te se ti podaci uspoređuju s normalnim referentnim vrijednostima.

Blizanačka trudnoća na transabdominalnom ultrazvuku

Praćenje količine plodne vode i procjena krvotoka i protoka krvi

Praćenjem rasta oba fetusa, količine plodne vode i procjenom protoka krvi kroz posteljicu i fetus u višeplodnoj trudnoći, prati se razvoj trudnoće te se na vrijeme mogu otkriti stanja kao što su TTTS (Twin-twin transfusion syndrome), TRAP (Twin reversed arterial perfusion) i TAPS (Twin anemia polycythemia sequence). Kod razvoja tih stana terapijski se može intervenirati fetoskopskim laserskim ablacijama krvnih žila posteljica / fetusa, amnioredukcijom ili indukcijom porođaja.

Detekcija strukturnih anomalija fetusa

U jednoplodnoj trudnoći učestalost velikih strukturnih anomalija je 1%. U blizanačkoj dikorijatnoj trudnoći je učestalost 1% za svakog blizanca, a u monokorijatnoj trudnoći 4% za svakog blizanca. Ultrazvuk ima veliku ulogu u ranoj detekciji mogućih strukturnih anomalija fetusa.

Ultrazvukom se analizira anatomija fetusa radi identifikacije abnormalnosti, poput defekata neuralne cijevi, srčanih, koštanih, bubrežnih malformacija ili drugih razvojnih nepravilnosti. Važna je rana dijagnostika ovih anomalija kako bi se omogućilo pravovremeno planiranje daljnje skrbi i priprema za eventualne medicinske intervencije.

Procjena rizika od drugih komplikacija

Učestalost prijevremenog porođaja u jednoplodnoj trudnoći je 1%, u blizanačkoj dikorijatnoj trudnoći 5%, a u monokorijatnoj trudnoći 10%.

Ostale komplikacije, kao što su anemija, gestacijski dijabetes, preeklampsija, spontani pobačaj, nepravilan položaj fetusa, prijevremeni porod i niska porođajna težina, mogu češće nastati u višeplodnim trudnoćama. Ultrazvuk u velikoj mjeri sudjeluje u otkrivanju i praćenju mnogih komplikacija. U svim jednojajčanim trudnoćama u kojima su blizanci zajedno unutar jedne amnijske šupljine, dolazi do isprepletenosti i zapletaja pupčanih vrpca, no čini se da to ne pridonosi lošim, niti smrtnim ishodima u tim trudnoćama.

Koliko često se izvodi transabdominalni ultrazvuk u višeplodnoj trudnoći?

Nužno je raditi češće ultrazvučne preglede tijekom višeplodne trudnoće kako bi se osiguralo pravovremeno prepoznavanje i prevencija potencijalnih rizika za majku i fetuse. Uobičajeno trajanje jednoplodne trudnoće je 38/39 tjedana, dok je trajanje blizanačke trudnoće prosječno 35 tjedana.

Blizanačka trudnoća prosječno traje 35 tjedana.

Blizanačka trudnoća se može potvrditi s 5/6 tjedana od prvog dana zadnje menstruacije – čim je u maternici moguće uočiti postoji li trudnoća. Poneki put se dogodi da se drugi blizanac uoči kasnije, tek pri idućem ultrazvučnom pregledu.

Ultrazvučne preglede kod dikorijatne trudnoće (svaki blizanac ima svoju posteljicu) je potrebno provoditi u intervalima od tri do četiri tjedna kroz cijelu trudnoću, a po potrebi i češće. Kod monokorijatnih trudnoća (gdje oba ploda dijele jednu posteljicu) je potrebno trudnoću nakon 16. tjedna ultrazvučno nadgledati svaka dva tjedna sve do porođaja.

Kako se izvodi transabdominalni ultrazvuk kod višeplodnih trudnoća?

Najbolje da se trudnica odjene dvodijelno da može osloboditi trbuh. Treba isprazniti mokraćni mjehur prije pregleda, pripremiti datum zadnje menstruacije i donijeti svu dokumentaciju vezanu uz trudnoću. Uobičajeno trajanje pregleda je oko 20-30 minuta, no u slučaju komplikacija može trajati i dulje. Postoji mogućnost osjećaja blage nelagode prilikom pritiska sonde na trbuh, no transabdominalni ultrazvuk je siguran dijagnostički postupak za majku i fetuse.

Kako višeplodne trudnoće izgledaju na ultrazvuku?

Jako je bitno na prvom ultrazvučnom pregledu označiti u dokumentaciji kojim redom se mjere blizanci da se kroz trudnoću može imati kontinuitet mjerenja za svakog posebno. Najčešće u ultrazvučnim aparatima postoje opcije Fetus A i Fetus B, pa se desni blizanac označi kao Fetus A, a lijevi kao Fetus B. Ili se gornji označava kao Fetus A, a donji kao Fetus B. Ako je spol različit, onda je mogućnost zamjene pri mjerenju svedena na nulu.

Blizanačka trudnoća na transabdominalnom ultrazvuku

Može li se točno znati jesu li blizanci jednojajčani ili dvojajčani?

Kod dvojajčanih blizanaca svaki plod ima vlastitu posteljicu i amnionsku šupljinu. U jednojajčanim trudnoćama svaki plod može imati svoju posteljicu, oba ploda mogu dijeliti jednu posteljicu (monokorijati), jednu amnionsku šupljinu (monoamnijati) ili čak imati zajedničke organe (sijamski blizanci). Jedna trećina jednojajčanih blizanaca su dikorijati DC (imaju dvije posteljice), a dvije trećine monokorijati MC (imaju jednu posteljicu).

Ako blizanci dijele zajedničku posteljicu ili su u jednoj amnionskoj šupljini – svakako su jednojajčani. Ako svaki plod ima svoju posteljicu, ne može se znati jesu li jednojajčani ili dvojajčani, ako su istog spola. Ako su različitog spola – svakako su dvojajčani. Šest od sedam blizanačkih trudnoća u kojima svaki plod ima svoju posteljicu su dvojajčani.

Panorama test je jedini NIPT test koji može odrediti radi li se o jednojajčanim ili dvojajčanim blizancima.

Što pokazuju rezultati transabdominalnog ultrazvuka?

Prilikom ultrazvučnog pregleda mora se odrediti koliki je porast svakog ploda u odnosu na prijašnja mjerenja, analizira se razvoj i anatomija, prati se količina plodne vode.

Između 16. i 20. tjedna radi se cervikometrija – mjerenje duljine vrata maternice u svrhu predviđanju vjerojatnosti prijevremenog porođaja. Po indikaciji se uvode dopplerska mjerenja protoka krvi kroz arteriju pupkovine, središnju moždanu arteriju fetusa i duktus venozus.

Prednosti i ograničenja transabdominalnog ultrazvuka u višeplodnoj trudnoći

Ultrazvuk je sigurna i učinkovita pretraga za rano otkrivanje komplikacija u trudnoći, što je veoma važno za višeplodne trudnoće jer nose veći broj komplikacija nego jednoplodne. Prednost kvalitetnog transabdominalnog ultrazvuka u višeplodnim trudnoćama je visoka rezolucija slike koja omogućuje jasnu vizualizaciju fetusa i okolnih struktura.

Ultrasoničar treba imati puno iskustva i veliku vještinu za procjenu i analizu fetusa.

No, postoje određena ograničenja i mogući izazovi koji se mogu pojaviti pri korištenju transabdominalnog ultrazvuka u višeplodnim trudnoćama. Moguća su ograničenja vidljivosti zbog prisutnosti više fetusa, što može otežati procjenu pojedinačnih parametara i analizu anatomskih detalja. Ultrasoničar mora imati puno iskustva i veliku vještinu da se ne bi dogodilo da zamijeni pojedine dijelove tijela ili dva puta mjeri samo jednog blizanca, a drugog zanemari.

Iako transabdominalni ultrazvuk pruža mnoge koristi, postoje situacije u kojima je potrebno koristiti druge dijagnostičke metode kao što je magnetska rezonanca kako bi se postigla potpuna evaluacija višeplodnih trudnoća.

Nezamjenjiv alat u praćenju višeplodnih trudnoća

Transabdominalni ultrazvuk je nezamjenjivi dijagnostički alat u praćenju višeplodnih trudnoća. Ne šteti niti majci niti fetusima, bez obzira na to koliko puta se mora ponavljati tijekom trudnoće. Trudnice trebaju redovito surađivati sa svojim liječnikom kako bi osigurale najbolju skrb za sebe i svoje bebe. Za smanjenje rizika od komplikacija u višeplodnim trudnoćama važne su preventivne mjere kao što su redoviti posjeti liječniku, pridržavanje preporučenih prehrambenih i životnih navika te izbjegavanje potencijalno štetnih aktivnosti.

Cijena transabdominalnog ultrazvuka kod višeplodnih trudnoća:

Transabdominalni 2D ultrazvuk kod višeplodnih trudnoća75,00 €
Transabdominalni 3D/4D/5D ultrazvuk kod višeplodnih trudnoća135,00 €

Autor: Dubravka Dedeić, specijalist ginekologije i porodništva

Ostale usluge

Poliklinika Med Art | © Sva prava pridržana

info@poliklinika-medart.hr

izrada: trenutak.hr

Scroll to Top