Kozmetika u trudnoći

Trudnoća donosi mnoge promjene na koži, poput osjetljivosti, promjena u masnoći kože, pojačanog stvaranja akni, hiperpigmentacije (stvaranja tamnijih mrlja na licu i tijelu) i uobičajene trudničke natečenosti. Važno je koristiti kozmetičke proizvode koji su sigurni za majku i fetus. Pojedini sastojci u kozmetici mogu imati utjecaj na hormonalnu ravnotežu ili prodrijeti kroz kožu te potencijalno utjecati na zdravlje fetusa.

Kozmetički proizvodi u trudnoći

Šminka i dekorativna kozmetika

Bilo bi najbolje da se tijekom trudnoće koriste proizvodi označeni kao nekomedogeni (koji ne začepljuju pore) ili preparati bez ulja kako bi se spriječila pojava akni, koja se često pogoršava tijekom trudnoće zbog hormonalnih promjena.

Najbolje je koristiti mineralnu šminku jer sadrži prirodne sastojke poput minerala koji se manje apsorbiraju u kožu. Mineralna šminka također pruža blagu zaštitu od sunca zbog prisutnosti cinkovog oksida i titanijevog dioksida.

Trudnice trebaju izbjegavati dekorativnu kozmetiku s retinolom ili visokim postotkom salicilne kiseline, jer ti sastojci mogu uzrokovati iritaciju i prodrijeti kroz kožu u krvotok.

Hidratantna sredstva

Tijekom trudnoće se savjetuje korištenje laganih, nemasnih hidratantnih krema koje ne sadrže parfeme i parabene, jer ovi sastojci mogu uzrokovati iritaciju i imaju potencijalne hormonalne učinke.

Hijaluronska kiselina blagotvorno djeluje u trudnoći je zadržava vlagu u koži te je čini hidratiziranom i elastičnom. Hijaluronska kiselina je prirodni sastojak koji je siguran za korištenje tijekom trudnoće. Dobro je koristiti proizvode s aloe verom ili kamilicom, koji pomažu u smirivanju osjetljive kože i pružaju dodatnu zaštitu od iritacija.

Proizvodi za liječenje akni

Hormonalne promjene u trudnoći često dovode do pojačanog stvaranja akni, posebno u prvom tromjesečju. Za čišćenje kože treba koristiti blaga sredstva bez alkohola i sapuna, koja neće dodatno iritirati kožu. Ako dođe do ozbiljnijih probleme s aknama, najbolje je konzultirati dermatologa za preporuku proizvoda s malim postotkom benzoilperoksida (do 2%), koji se smatra sigurnim u ograničenim količinama.

Sredstva za uklanjanje dlačica

Depilacijske kreme i losioni za uklanjanje dlačica su općenito sigurni, ali trudnice trebaju biti oprezne zbog osjetljivije kože u trudnoći. Savjetuje se obavljanje testa na malom dijelu kože kako bi se izbjegle moguće alergijske reakcije, jer trudnoća može povećati osjetljivost kože.

Steroidne kreme

Blage steroidne kreme, poput hidrokortizona, su sigurne za kratkotrajnu primjenu u malim količinama. Trudnice se moraju savjetovati s liječnikom prije korištenja jačih steroida ili dugotrajne upotrebe, jer veće koncentracije mogu biti rizične.

Prirodni i organski proizvodi u trudnoći

Prirodni proizvodi su obično bez sintetičkih kemikalija, čime se smanjuje rizik od potencijalnih alergijskih reakcija i iritacija. Prirodni sastojci poput ulja jojobe ili kokosovog ulja mogu biti izvrsni za hidrataciju kože. “Prirodno” ne znači uvijek i “sigurno” pa pojedini biljni sastojci, poput nekih esencijalnih ulja, nisu dovoljno istraženi u kontekstu trudnoće.

Trudnice trebaju biti oprezne s proizvodima koji sadrže esencijalna ulja poput ružmarina, kleka, lavande, bosiljka, kadulje, origana, nane, metvice, timijana ili jasmina jer ta ulja mogu uzrokovati alergijske reakcije ili biti preintenzivna za trudnice, a kad se koriste u većim količinama kao što je kod masaža, pojedina navedena ulja mogu izazvati trudove.

Za masažu se mogu koristiti ulja ruže, lavande, svih citrusa, ylang ylang, kamilice ali uvijek u razblaženom obliku (duplo manje nego uobičajeno).

Sredstva za zaštitu od sunca

Trudnice su podložnije hiperpigmentacijskim promjenama poput melazme („trudničke maske“) zbog hormonalnih promjena. U trudnoći se pojačava aktivnost stanica melanocita koje proizvode tamni pigment melanin.

„Trudnička maska“ ili melazma je pojava smeđih mrlja na licu, vratu te pojava smeđe okomite linije po sredini trbuha (linea nigra). Linea nigra je potamnjena bijela linija koja oduvijek postoji na sredini trbuha, ali je često neprimijećena sve dok se ne oboji u smeđe tijekom trudnoće. Nakon trudnoće se najčešće povuče.

Zaštita od sunca je vrlo bitna za očuvanje zdravlja kože. Treba izbjegavati kreme za sunčanje koje koriste kemijske filtere. Uputno je korištenje krema s mineralnim filterima (cinkov oksid i titanijev dioksid). Ovi sastojci su bolji izbor jer djeluju kao zaštitna barijera koja odbija sunčeve zrake, za razliku od kemijskih filtera koji mogu prodrijeti kroz kožu. Tijekom trudnoće se koriste kreme s visokim zaštitnim faktorom, najmanje SPF 30, a idealno SPF 50, posebno ako postoji sklonost hiperpigmentaciji. Detaljnije informacije o sigurnom sunčanju u trudnoći možete pronaći ovdje.

Tretmani lica u trudnoći

Nema jasnih dokaza o sigurnosti tretmana filerima i botoksima tijekom trudnoće.

U trudnoći dolazi do oticanja kože pa bi upotreba filera mogla prouzrokovati neželjene rezultate. Ne preporučuje se koristiti filere tijekom trudnoće i dojenja. Postoje razni serumi koji mogu imati kratkotrajne rezultate slične filerima i botoksima. Sastave seruma treba proučiti u skladu sa savjetima o kozmetičkim preparatima navedenim u ovom članku.

Ne preporučuje se koristiti filere i botoks tijekom trudnoće i dojenja.

Botoks, po FDA klasifikaciji za sigurnost primjene lijekova u trudnoći, spada u kategoriju C, što znači da ima teratogeni učinak u studijama na životinjama, a nisu provedene studije na ženama u trudnoći. Botoks se ne savjetuje koristiti niti tijekom trudnoće niti tijekom dojenja.

Dobra vijest za trudnoću je što, uslijed prirodnog zadržavanja tekućine u tijelu i posljedičnog naticanja kože, lice bude lijepo zategnuto i bore su manje primjetne i bez kozmetičkih tretmana.

Solarij u trudnoći

Solarij tijekom trudnoće nije dopušten. Može prouzrokovati jaču pojavu nepravilnih tamnih mrlja (melazme), a temperatura u solariju može biti toliko povišena da štetno djeluje na plod.

Losioni i sprejevi za samotamnjenje se isto tako ne bi smjeli koristiti tijekom trudnoće. Hormoni u trudnoći stvaraju nepravilne hiperpigmentacije, a preparati za samotamnjenje mogu iznenaditi stvaranjem tamnonarančastih ili crvenkastih mrlja po koži.

Lak za nokte u trudnoći

U prvom tromjesečju, dok traje razvoj organa fetusa, bilo bi bolje ne lakirati nokte jer lakovi mogu sadržavati spojeve čije toksične pare mogu štetiti razvoju ploda. No, priroda se sama pobrinula za zaštitu fetusa jer trudnicama u prvom tromjesečju najčešće smetaju svi intenzivni i podražajni mirisi pa se same po sebi klone kemikalija s jačim mirisima, kao što je lak za nokte.

U drugom i trećem tromjesečju lakiranje noktiju je dozvoljeno, no prostorija u kojoj se nokti lakiraju treba imati mogućnost prozračivanja da trudnica ne bude izložena toksičnim parama iz laka. Najbolje bi bilo odabrati free lakove za nokte koji nemaju kemikalije koje su dokazano toksične za ljudski organizam.

Umjetne nokte bi trebalo ostaviti za period poslije trudnoće. Osim toksičnih para koje su jače kod postavljanja umjetnih noktiju nego kod klasičnog lakiranja noktiju, ispod umjetnih noktiju se stvara pogodno tlo za infekcije kojima su trudnice podložnije zbog pada imuniteta u trudnoći. Zahvaljujući trudnoći, nokti tijekom trudnoće su općenito jači i kvalitetniji pa nije potrebno posezati za umjetnim noktima.

Kozmetika u trudnoći- najčešći sastojci koje je potrebno izbjegavati

Retinoidi

Retinoidi (vitamin A) se nalaze u mnogim kremama i serumima protiv starenja te proizvodima za akne jer stimuliraju obnavljanje stanica i potiču kolagen. Rizični su za korištenje u trudnoći s obzirom na to da visoka doza vitamina A ima teratogeni učinak, što znači da mogu dovesti do oštećenja organa fetusa: lica, srca, mozga, ekstremiteta, bubrega. Zbog tog rizika se trudnicama preporučuje potpuno izbjegavanje retinoida. Rizici se povećavaju kod dugotrajne ili intenzivne upotrebe.

Trudnice bi trebale u potpunosti izbjegavati proizvode s retionidima.

Specifični retinoidi koji se najčešće pojavljuju na deklaracijama proizvoda su: retinol, retinil palmitat i tretinoin. Trudnice bi, pri čitanju etiketa, trebale posebno obratiti pažnju na ove nazive te izbjegavati proizvode s retinoidima dok traje trudnoća.

Hidroksi kiseline (BHA i AHA)

BHA kiseline (posebno salicilna kiselina) su česti sastojci u proizvodima za čišćenje kože i eksfolijaciju jer pomažu u uklanjanju mrtvih stanica s površine kože. Salicilna kiselina, ako se koristi u većim količinama (više od 2%), može prodrijeti dublje u kožu i izazvati komplikacije tijekom trudnoće. Mala koncentracija (do 2%) može biti prihvatljivija, ali uz određen oprez i konzultacije s liječnikom. Važno je čitati sastojke i izbjegavati proizvode s visokom koncentracijom salicilne kiseline. Trudnice mogu razmotriti prirodne metode pilinga, poput enzimskih pilinga na bazi voćnih enzima, koji nježno uklanjaju mrtve stanice, bez agresivnog učinka na kožu.

AHA kiseline, poput glikolne i mliječne kiseline, su popularne jer pomažu u poboljšanju teksture kože i smanjenju hiperpigmentacije. AHA kiseline su općenito sigurnije u nižim koncentracijama, ali ih treba koristiti umjereno, zbog mogućnosti iritacije kože. Trudnice bi trebale koristiti proizvode s nižim postotkom AHA kiseline i njihovu upotrebu ograničiti na najviše nekoliko puta tjedno. Mogu koristiti niacinamid, nježni sastojak koji pomaže kod hiperpigmentacije i poboljšava teksturu kože, a siguran je tijekom trudnoće.

Hidrokinon

Hidrokinon je čest sastojak u proizvodima za izbjeljivanje kože te ga mnoge osobe koriste za smanjenje hiperpigmentacija i tamnih mrlja. Ima visok potencijal apsorpcije kroz kožu i zato se ne preporučuje tijekom trudnoće. Iako još nema dovoljno istraživanja koja bi potvrdila učinke hidrokinona na plod, visoka apsorpcija povećava mogućnost utjecaja na zdravlje.

Vitamin C je sigurnija opcija za posvjetljivanje kože tijekom trudnoće.

Trudnicama se savjetuje potpuno izbjegavanje proizvoda s hidrokinonom, osobito zato što postoje alternative za posvjetljivanje kože koje su sigurnije tijekom trudnoće, kao što je vitamin C.

Endokrini disruptori

Endokrinih disruptori su kemikalije koje utječu na funkciju endokrinog hormonskog sustava. Mogu utjecati na razvoj fetusa i izazvati poremećaje hormona. Nalaze se u raznim kozmetičkim proizvodima te ih treba izbjegavati kad god je to moguće.

Bilo bi poželjno da trudnice čitaju etikete i izbjegavaju proizvode koji sadrže endokrine disruptore, kao što su parabeni, ftalati ili triklosan:

Parabeni

Parabeni se koriste kao konzervansi u širokom rasponu kozmetičkih proizvoda, uključujući kreme za lice, losione, šampone i proizvode za osobnu njegu. Zbog svoje mogućnosti oponašanja estrogena se povezuju s povećanim rizikom za prijevremeni porođaj, zastoj u rastu ploda te hormonskim poremećajima u majke i djeteta. Uobičajene vrste parabena koje bi trudnice trebale izbjegavati su metilparaben, etilparaben, propilparaben i butilparaben.

Ftalati

Ftalati se koriste u mnogim kozmetičkim proizvodima poput parfema, lakova za nokte, proizvoda za kosu i dezodoransa. Povezani su s mogućim problemima u razvoju ploda, uključujući probleme s reproduktivnim sustavom kod muških fetusa. Također, neka istraživanja sugeriraju moguću povezanost ftalata s povećanim rizikom od prijevremenog porođaja i drugih komplikacija. Specifične vrste ftalata su dibutil ftalat (DBP) i dietil ftalat (DEP), koji su često prisutni u kozmetičkim proizvodima.

Triklosan

Triklosan se koristi kao antibakterijski i antimikrobni sastojak u brojnim proizvodima, uključujući antibakterijske sapune, dezodoranse, paste za zube i sredstva za čišćenje lica. Triklosan ima potencijalne negativne posljedice na plod jer može ometati rad štitnjače, što je važno za razvoj mozga i živčanog sustava djeteta. Dugoročno, triklosan se povezuje s povećanim rizikom od alergija i problema sa štitnjačom kod djece. Tijekom trudnoće bi bilo najbolje koristiti prirodne sapune i dezodoranse bez triklosana te obratiti pažnju na deklaraciju kako bi se izbjegli proizvodi s ovim sastojkom.

Sigurna upotreba kozmetike u trudnoći

Važno je pažljivo odabrati kozmetičke proizvode tijekom trudnoće. Često je mala prilagodba rutine njege dovoljna da bi se izbjegli rizični sastojci. Trudnice bi se trebale upoznati s nazivima sastojaka i tražiti proizvode bez retinoida, parabena, ftalata i drugih rizičnih tvari. Čitanje etiketa može pomoći u donošenju informiranih odluka.

Tijekom trudnoće veliku ulogu za zdravlje kože ima zdrava prehrana, unos dovoljno vode i adekvatan san. Unos vitamina i minerala kroz prehranu također može utjecati na zdravlje i izgled kože. Preporučuje se konzultacija s ginekologom ili dermatologom prije uvođenja novih proizvoda, osobito onih koji su jačeg sastava ili ako trudnica ima osjetljivu kožu.

Javite nam se

Informacije u ovom članku pružaju opće smjernice i nisu zamjena za individualni ginekološki pregled ili stručni savjet prilagođen Vašim potrebama. Za dodatna pitanja ili zakazivanje pregleda u našoj poliklinici, kontaktirajte nas na 01 36 95 923, info@poliklinika-medart.hr ili putem kontakt obrasca.

Fotografija: Pexels

Autor: Dubravka Dedeić, specijalist ginekologije i porodništva

Vodič za trudnice

Poliklinika Med Art | © Sva prava pridržana

info@poliklinika-medart.hr

izrada: trenutak.hr

Scroll to Top