Sonohisterografija (3D SIS)

Sonohisterografija je postupak u kojem se sterilna fiziološka otopina ubrizgava u šupljinu maternice kako bi se omogućila poboljšana vizualizacija unutrašnjosti maternice tijekom transvaginalnog ultrazvučnog pregleda. Na taj način se poboljšava ultrazvučna dijagnostika patologije sluznice maternice, kao što su polipi, hiperplazija, rak, leiomiomi i priraslice.

Kod nekih pacijentica se ovom pretragom izbjegnu invazivni dijagnostički postupci i optimizira preoperativni proces trijaže kod žena kojima je potrebna terapijska intervencija. Izvodi se jednostavno i brzo, pacijentice ga dobro podnose i praktički je bez komplikacija.

Indikacije za sonohisterografiju

  • Abnormalno krvarenje iz maternice – pretraga se koristi kada je teško vizualizirati sluznicu maternice ili je sluznica zadebljana
  • Abnormalnosti šupljine maternice na koje se sumnja ili su uočene transvaginalnom sonografijom (npr. leiomiomi, polipi, priraslice)
  • Prirođene ili stečene abnormalnosti šupljine maternice
  • Neplodnost – procjena stanja sluznice maternice dio je rutinske procjene neplodnosti i ponavljajućih gubitka trudnoće

Kontraindikacije

  • Trudnoća
  • Infekcija zdjelice

Kako se izvodi sonohisterografija?

Postupak se izvodi nakon prestanka menstruacije i prije desetog dana ciklusa jer je sluznica maternice tada vrlo tanka. Anestezija ili analgezija nisu potrebne jer je umetanje intrauterinog katetera relativno bezbolno. Velika većina pacijentica dobro podnosi postupak; neke imaju minimalne grčeve.

Sonohisterografija se izvodi nakon prestanka menstruacije i prije desetog dana ciklusa.

Uvede se spekulum u rodnicu, napravi dezinfekcija grlića maternice, uvede kateter, izvadi spekulum i umetne vaginalna sonda. Ubrizga se sterilna fiziološka otopina i paralelno s time se snimi maternica u color doppler 3D modu te se analiziraju snimke.

Moguće komplikacije i nuspojave postupka

  • Infekcija: Rizik od infekcije gornjeg genitalnog trakta sličan je onom kod histeroskopije ili klasičnog histerosalpingograma. Čimbenici rizika za infekciju zdjelice uključuju žene s više partnera, partnera s bolnim mokrenjem ili iscjetkom iz mokraćne cijevi, mladu dob i prethodnu spolno prenosivu bolest ili upalu zdjelice. Rutinska peroralna uporaba profilaktičkih antibiotika nije opravdana.
  • Rasipanje karcinoma: Problemom rasipanja malignih stanica tijekom sonohisterografije s infuzijom fiziološke otopine bavile su se razne studije. U jednoj studiji, 14 žena s poznatim karcinomom endometrija podvrgnuto je sonohisterografiji u operacijskoj sali prije kirurške histerektomije. U abdominalnom ispirku, maligne stanice su se identificirale u samo 1/14 (7 posto) slučajeva.
  • Lažno pozitivni nalazi: Lažno pozitivni nalazi (tj. sumnja na patologiju koja nije potvrđena histeroskopijom) pripisani su krvnim ugrušcima, sluzi, trganjem normalnog endometrija i zadebljanim naborima endometrija.
  • Nuspojave: Nuspojave povezane s postupkom blage su i rijetke. Može se pojaviti bol u zdjelici, mučnina i povišena temperatura nakon zahvata. Potrebno je obavezno se javiti liječniku ako se naknadno osjete jači bolovi u trbuhu, dobije povišena tjelesna temperatura ili pojačano krvarenje. Kod manjih bolova mogu se uzeti analgetici kao što je Ketonal, Voltaren ili Brufen.

Cijena sonohisterografije:

3D SIS (“saline infusion sonohysterography”)90,00 €

Autor: Dubravka Dedeić, specijalist ginekologije i porodništva

Ostale usluge

Liječenje kondiloma

Vulvarne i vaginalne bradavice jedna su od kliničkih manifestacija infekcije humanim papiloma virusom (HPV). Otprilike…

Detaljnije

Poliklinika Med Art | © Sva prava pridržana

info@poliklinika-medart.hr

izrada: trenutak.hr

Scroll to Top